Wrodzona wada serca u dzieci - jak wpływa na rodzinę

Wrodzona wada serca u dzieci jest stanem poważnym. Wpływa na całą rodzinę przez całe życie dziecka. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Wrodzona wada serca u dzieci - jak wpływa na rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2021

Wrodzona wada serca u dzieci występuje, gdy w sercu dziecka występuje zmiana powstałą na etapie ciąży. Innymi słowy, dziecko rodzi się z wadą serca. Lekarze mogą wykryć problem, kiedy dziecko jest jeszcze w łonie matki.

Wrodzona wada serca u dzieci występuje dość często. Eksperci szacują, że nawet 1% dzieci dotyka ten problem. Ze względu na dużą częstotliwość choroba ta ma duże znaczenie w usługach pediatrycznych.

Kiedy rodzina otrzymuje wiadomość o wrodzonej chorobie serca u dziecka, problem jest większy niż sama choroba. Rodzice wiedzą, że dziecko będzie musiało przejść operacje, a proces adaptacji jest długi.

Diagnostyka prenatalna tych wad rozwojowych uległa znacznej poprawie. Lekarze mogą wykryć i wyleczyć niektóre choroby. Inne przypadki mogą wymagać operacji w czasie ciąży. To znacznie zwiększa szanse dziecka na przeżycie.

Wrodzona wada serca u dzieci

Aby wystąpiła wrodzona choroba serca u dzieci, muszą nałożyć się na siebie pewne czynniki. Oto niektóre z nich:

  • Genetyka: Kiedy w rodzinie wystąpiła wrodzona choroba serca, może nawrócić u innej osoby. Genetyka podwaja ryzyko urodzenia dziecka z wadą serca. Ponadto istnieją choroby chromosomalne, które są związane z określonymi zaburzeniami struktur serca, takimi jak zespół Downa czy zespół Turnera.
  • Odżywianie: Jeśli matka cierpi na niedobory żywieniowe w trakcie lub przed ciążą, mogą wystąpić reperkusje dla płodu. Brak jodu w diecie matki wiąże się również z wrodzoną wadą serca i niekontrolowaną cukrzycą. Wynika to z utrzymujących się wysokich wartości glukozy we krwi.
  • Toksyny: Czasami matki są przypadkowo narażone na działanie substancji toksycznych. Na przykład niektóre leki i promieniowanie mogą powodować wady rozwojowe. Szkodliwe są również niektóre nawyki, takie jak korzystanie z alkoholu i tytoniu.
  • Choroby zakaźne: Różyczka jest klasycznym przykładem infekcji u matki, która może wpływać na rozwój płodu.

Diagnoza prenatalna

Postępy w metodach komplementarnych poprawiły wczesne wykrywanie wrodzonych wad serca. W ciąży lekarze wykonują coraz mocniejsze ultradźwięki. Ponadto dysponują lepszym sprzętem.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy testy wykorzystujące ultradźwięki, które specjaliści wykonują na całym świecie. Wykorzystują je do oceny powikłań i rozwoju ciąży. W każdym teście możliwe jest wykrycie wady rozwojowej, aby mogli ją odpowiednio leczyć. Jednak nie może to im zapobiec.

USG pierwszego trymestru może przede wszystkim ocenić podejrzenie nieprawidłowości chromosomalnych, takich jak zespół Downa. Ich obecność sugeruje wadę serca. Ponadto maszyna USG może w czasie rzeczywistym obserwować ruchy struktur serca. W ten sposób można wcześnie wykryć niewydolność zaworów.

Rodzice w obliczu wrodzonych wad serca u dzieci

Matka z dzieckiem

Należy pamiętać, że wsparcie rodziców ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o diagnozowanie wrodzonych wad serca u dzieci. Powinieneś jednak również szukać wsparcia u osób wokół ciebie, a także wsparcia psychologicznego.

Kiedy lekarz wyjaśni plan opieki, upewnij się, że nie masz żadnych wątpliwości ani pytań. Możesz nie rozumieć, jaka operacja zostanie wykonana lub nie, ale powinieneś wiedzieć, co się dzieje.

I niestety nie kończy się to po pierwszym miesiącu życia Twojego dziecka. Często będzie musiało ono przejść więcej operacji, a niektóre choroby współistniejące potęgują strach. Na przykład przeziębienie lub grypa mogą zakłócić rutynę całej rodziny.

Ponadto należy zwrócić uwagę na ekonomiczny wpływ wrodzonych wad serca u dzieci. Działania chirurgiczne nie są tanie. Ponadto, jeśli potrzebują leków, będzie to leczenie długoterminowe.

Wnioski

Chociaż o innych chorobach można to słyszeć cały czas, wrodzona choroba serca nie ma takiego samego rokowania jak 30 lat temu. Odnotowano znaczne postępy w tej dziedzinie, a średnia długość życia dzieci z tym schorzeniem uległa poprawie. Ważne jest, aby rodzice mieli kompetentnych lekarzy i dobrze czuli się z opieką, jaką otrzymuje ich dziecko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mendoza, DY Copado, AJ Martínez García, and S. Acevedo Gallegos. “Importancia del diagnóstico prenatal de las cardiopatías congénitas.” Perinatología y Reproducción Humana 32.3 (2018): 127-130.
  • Ruz-Montes, Miguel A., et al. “Cardiopatías congénitas más frecuentes en niños con síndrome de Down.” Revista Colombiana de Cardiología 24.1 (2017): 66-70.
  • Cárdenas, Susan Pumacayo, Antonio Skrabonja Crespo, and Edgar Quea Pinto. “Hipertensión pulmonar en niños.” Revista Colombiana de Cardiología 26.4 (2019): 228-235.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.