Choroba serca - 8 oznak, których nie należy lekceważyć

Wiele objawów, jakie daje choroba serca, może również wiązać się z innymi mniej poważnymi dolegliwościami. Niezależnie od tego, należy zawsze zwracać szczególną uwagę na opisane w tym artykule objawy.
Choroba serca - 8 oznak, których nie należy lekceważyć

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy znasz objawy, jakimi cechuje się choroba serca? Jest to główna przyczyna zgonów na świecie w ostatnich latach. Tak naprawdę każdego dnia wzrasta liczba pacjentów, u których wykryto nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego organu.

Choroba serca nie tylko bezpośrednio wpływa na jego funkcjonowanie. Jednocześnie negatywnie oddziałuje na zdrowie naszych tętnic, układu krążenia i mózgu.

Jej główne przyczyny zwykle mają związek z siedzącym trybem życia i nieprawidłowym odżywianiem się. Jednakże na jej powstanie i rozwój mogą również wpływać niektóre czynniki genetyczne, stres i złe codzienne nawyki.

Najbardziej jednak niepokojące jest to, że przez przeważającą większość czasu choroba serca rozwija się po cichu. Nie można więc jej wykryć i leczyć w najbardziej dogodnym, wczesnym stadium.

W konsekwencji tego stanu rzeczy choroba serca może spowodować liczne komplikacje w naszym organizmie, a po pewnym czasie znacząco obniżyć jakość i komfort naszego życia.

Z tego też powodu niezwykle istotną kwestią jest zwracanie uwagi na wszelkie objawy, które być może u siebie dostrzeżesz. Pamiętaj jednak, że mogą być one podobne do innych problemów zdrowotnych – na szczęście znacznie mniej poważnych.

Serce człowieka

W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci 8 typowych objawów, jakimi cechuje się choroba serca, dzięki czemu będziesz mógł o nich pamiętać już od teraz.

Najwyższy czas je poznać!

1. Choroba serca z reguły objawia się bólem w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej jest jednym z najczęstszych objawów, jakimi cechuje się choroba serca. Może jednak być on również spowodowany bardziej powszechnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak na przykład refluks rozworu przełyku.

Większość ludzi uważa, że ten objaw jest jednym z pierwszych, które występują, gdy tylko nasze serce nie radzi sobie odpowiednio dobrze. Jednak prawda jest taka, że objaw ten występuje jedynie wtedy, gdy choroba serca przeszła już w bardziej zaawansowane stadium.

Ból w klatce piersiowej u kobiety

Mimo to nie należy lekceważyć tego objawu, zwłaszcza jeśli jest to regularnie nawracający i intensywny ból.

2. Ból w całym ciele

Chociaż silny ból lub uczucie pieczenia w klatce piersiowej jest powszechnym objawem towarzyszącym atakowi serca, nie należy jednak lekceważyć faktu, że tego typu ataki mogą również negatywnie wpływać na inne części ciała.

Często bywa bowiem i tak, że choroba serca niekorzystnie wpływa na krążenie i ciśnienie krwi, co może powodować nieprzyjemne reakcje w układach i organach znajdujących się w pobliżu serca.

Bądź czujny, jeśli poczujesz nagły ból, który pojawił się w miejscach takich jak:

  • Barki
  • Ramiona
  • Plecy
  • Szyja
  • Szczęka
  • Brzuch

3. Nieprawidłowy lub nietypowy puls a choroba serca

Pomiar tętna jest jedną z najczęstszych metod wykrywania problemów z sercem lub z układem sercowo-naczyniowym.

Puls a choroba serca

Chociaż zupełnie normalnym zjawiskiem jest doświadczanie sporadycznych zmian pulsu lub zakłóceń o niewielkim nasileniu, to jednak niezwykle istotną kwestią jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem, gdy zmiany pulsu zaczynają mieć charakter ciągły.

W większości przypadków zmianom rytmu bicia serca towarzyszą uczucie osłabienia, zawroty głowy lub ogólne poczucie dyskomfortu.

4. Problemy ze złapaniem oddechu (“brak powietrza”)

Nagła utrata oddechu lub niemożność złapania powietrza bez towarzyszącego jej wysiłku fizycznego może być oznaką astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Ponadto objaw ten może być spowodowane w niektórych przypadkach przez zawał serca (mikro- lub pełny) bądź też niewydolność krążenia.

Jego występowanie wskazuje jednoznacznie na to, że krew nie jest w stanie optymalnie transportować tlenu do poszczególnych komórek Twojego organizmu. A w konsekwencji tego zaburzenia nie jesteś w stanie normalnie oddychać.

5. Nadmierne pocenie się

Nieprawidłowe lub nadmierne pocenie się, zwłaszcza jeśli przebywasz w stanie spoczynku, może być oznaką problemów natury kardiologicznej lub nagłego, ukrytego ataku serca.

Kobieta trzyma się za głowę

W tym ostatnim przypadku opisywana choroba serca zwykle zaczyna się od wystąpienia nagłego uczucia zimnych potów. Często takie uczucie poprzedza atak główny.

6. Bladość skóry

Gdy u kogoś pojawia się choroba serca, to w przeważającej większości przypadków krążenie krwi przestaje funkcjonować prawidłowo. A ponieważ zjawisko takie znacząco utrudnia prawidłowe dotlenienie skóry, zaczyna mieć ona skłonność do bladości lub zmian chorobowych.

7. Zapalenie stawów

Istnieje wiele chorób przewlekłych, które mogą powodować zapalenie stawów. Nie należy jednak ignorować jednej z możliwych przyczyn, jaką jest choroba serca. Takie zjawisko może także doprowadzić do powstania problemów z nadmiernie wysokim ciśnieniem krwi.

Zapalenie stawów a choroba serca

Główną przyczyną tego typu problemów zdrowotnych jest zjawisko zatrzymania płynów w tkankach organizmu. Może ono negatywnie wpływać na krążenie krwi i elastyczność ścianek tętnic.

8. Łatwe męczenie się

Objaw ten występuje częściej u kobiet i może wystąpić także na kilka chwil przed poważnym atakiem serca.

Jednak w przypadku tych osób, którzy regularnie uskarżają się na tego typu dolegliwości, nasilenie objawów zmęczenia rozwija się na kilka tygodni przed potencjalnymi problemami kardiologicznymi, których źródłem jest choroba serca.

Uczucie zmęczenia wynika w uproszczeniu z trudności z odpowiednim dotlenieniem komórek Twojego organizmu. Dzieje się tak, ponieważ krążenie krwi przez naczynia krwionośne staje się utrudnione, a przez to mniej wydajne.

Zmęczenie a choroby serca

Oczywiście jest to zjawisko, która może również wiązać się z innymi objawami chorobowymi, jako że jest bardzo powszechne w większości chorób, nie tylko tych związanych z sercem.

Czy znasz którykolwiek z opisanych powyżej objawów? Niezależnie od tego, czy odpowiedziałeś “tak” czy “nie” w większości punktów, spróbuj poddać się regularnym badaniom w celu ustalenia, czy istnieje u Ciebie potencjalna choroba serca.

Im wcześniej ją wykryjesz, tym w mniejszym stopniu będzie w stanie poważnie zagrozić zdrowiu nie tylko Twojego serca, ale i ogólnej kondycji Twojego organizmu.

Zacznij przestrzegać zdrowego trybu życia i staraj się pozostać aktywnym, aby znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • WHO, W. H. O., WHF, W. H. F., & WSF, W. S. F. (2011). Global atlas on cardiovascular disease prevention and control. World Health Organization. https://doi.org/NLM classification: WG 120
  • Nkomo, V. T., Gardin, J. M., Skelton, T. N., Gottdiener, J. S., Scott, C. G., & Enriquez-Sarano, M. (2006). Burden of valvular heart diseases: a population-based study. Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(06)69208-8
  • Association, A. H. S. (2015). Heart Disease and Stroke Statistics. American Heart Association. https://doi.org/10.1161/CIR.0000000000000152.
  • Goff DC, Lloyd-Jones DM, Bennett G, Coady S, D’Agostino RB, Gibbons R, et al. 2013 ACC/AHA guideline on the assessment of cardiovascular risk: A report of the American college of cardiology/American heart association task force on practice guidelines. Journal of the American College of Cardiology. 2014.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.