Refluks: poznaj 10 nietypowych objawów

Choć pojawiające się objawy mogą wskazywać na inne dolegliwości, kiedy je u siebie zauważymy, warto udać się do lekarza. Specjalista pomoże nam ustalić, czy doskwiera nam refluks i dobrać odpowiednie środki umożliwiające jego leczenie.
Refluks: poznaj 10 nietypowych objawów
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Refluks żołądkowy pojawia się, gdy zawartość naszego żołądka, między innymi pokarm, soki trawienne i kwas żołądkowy, cofają się przez przełyk z powrotem do jamy ustnej.

Choć nie zawsze dociera aż do ust, czasem pokonuje około 40 centymetrów naszego przełyku, co przyczynia się do dokuczliwego uczucia palenia, pieczenia i kwaśności.

Refluks może się pojawić również wtedy, gdy pochylamy się lub kładziemy po obfitym lub tłustym posiłku. Dlatego też częściej doskwiera nam on w godzinach nocnych, kiedy to kładziemy się, by odpocząć. Jeżeli ten problem dotyczy i Ciebie, polecamy Ci spać na poduszkach, zamiast  zupełnie „na płasko”.

Głównym objawem refluksu jest kwaśny posmak w ustach  i uczucie pieczenia. Okazuje się jednak, że istnieją również inne, nietypowe objawy tej dolegliwości. Opowiemy Ci o nich w dalszej części tego artykułu.

1. Refluks żołądkowy a ślinotok

Jednym z pierwszych nietypowych objawów, jakie pojawiają się, gdy zaczyna nam dokuczać refluks, jest nadmierne ślinienie się. Pojawia się między innymi podczas posiłków.

Jama ustna

Możesz zacząć czuć, że w Twoich ustach pojawia się więcej śliny, niż normalnie. Jest to mechanizm, poprzez który gruczoły ślinowe mają pomóc w efektywniejszym strawieniu spożywanego przez Ciebie pokarmu.

2. Zapalenie płuc

Jeżeli mówimy o rzadkich objawach, jakie wywołuje refluks, jednym z najmniej spodziewanych jest zapalenie płuc.

 • Dzieje się tak na skutek przemieszczania się kwasów żołądkowych przez przełyk. Jednym z efektów jest jego podrażnienie, ale w rzadkich wypadkach dostają się one do płuc.
 • Jeżeli tak się stanie, możesz nawet doświadczyć infekcji płuc.
 • W taki sposób może się rozwinąć zapalenie płuc spowodowane refluksem żołądkowym.

3. Ból w klatce piersiowej

Trzecim z niespotykanych objawów refluksu jest ból w klatce piersiowej — bardzo często mylony z atakiem serca.

W wielu przypadkach, jak się jednak okazuje, ból w klatce pojawia się jedynie na skutek kwasów żołądkowych. Jeżeli pojawią się takie objawy, nie zwlekaj jednak z pójściem do lekarza, aby na wszelki wypadek ustalić przyczynę bólu.

4. Gorzki posmak w ustach

Kobieta z bólem gardła

Działanie kwasów żołądkowych cofających się przez przełyk może stać się przyczyną gorzkiego posmaku w tylnej części gardła.

 • Smak ten pozostaje w ustach nawet przez kilka godzin, problem pojawia się wtedy, gdy utrudnia to jedzenie i zniechęca do próbowania potraw.
 • Niektórzy łączą ten problem z brakiem higieny jamy ustnej bądź z problemami z wątrobą. Zamiast jednak wyciągać pochopne wnioski, najpierw sprawdź również inne objawy wskazujące na refluks.

5. Chrapanie i problemy z oddychaniem podczas snu

Czy doświadczasz problemów z oddychaniem? Czy zwiększają się one lub pogarszają w nocy? Przyczyną tego może być refluks żołądkowy, który unosząc płyny z żołądka, wywołuje dźwięk chrapania.

W podobny sposób kwasy mogą przedostać się do dróg oddechowych, powodując podrażnienie i infekcje. To z kolei — po dłuższym czasie — może wywołać kaszel i krztuszenie się podczas snu.

6. Problemy z trawieniem pokarmu

Gdy refluks jest zakamuflowany i nie zrobiliśmy nic, żeby go wyleczyć, kwasy żołądkowe w przełyku pozostawiają blizny i poparzenia.

To utrudnia przełykanie i trawienie pokarmu, co wywołuje nieprzyjemne uczucie podczas jedzenia i po nim.

 • Najczęstszym odczuciem jest mrowienie podczas przełykania lub po nim.
 • Pokarmy stanowiące przyczynę największych dolegliwości to kwaśne i ostre jedzenie.
 • Aby uniknąć problemu z chronicznym refluksem, który uniemożliwia utrzymywanie zróżnicowanej diety, postaraj się jak najszybciej zdiagnozować i wyleczyć refluks.

7. Nadkwaśność żołądka

Nadkwaśność

Kolejnym rzadkim i nietypowym objawem refluksu jest nadkwaśność spowodowana cofaniem się kwasów żołądkowych do gardła. Odczucie to jest różnie opisywane przez różne osoby, przez co na początku może być trudno je zidentyfikować.

Zależnie od intensywności nadkwasoty, dolegliwości wahają się od lekkiego bólu po silny, kujący ból w klatce piersiowej.

8. Cofanie się pokarmu do jamy ustnej

Jest to nieprzyjemne uczucie, które pojawia się, gdy kwas żołądkowy unosi się zbyt wysoko i dostaje się z powrotem do jamy ustnej. W niektórych przypadkach może to nawet wywoływać wymioty.

 • Jeżeli przydarza Ci się to często, może naruszyć szkliwo zębów i powodować problemy z zębami oraz dziąsłami.

9. Niestrawność

Niestrawność to utrudnienia w trawieniu pokarmu połączone z dolegliwościami w górnej części żołądka. W niektórych przypadkach jest ona bardzo dokuczliwa i zawsze pojawia się jako jeden z objawów towarzyszących refluksowi.

W przypadku niektórych osób pojawia się też:

 • Opuchlizna
 • Uczucie bycia przepełnionym
 • Ból żołądka
 • Odbijanie się i gazy

Jeżeli pojawią się u Ciebie tego rodzaju objawy, warto zwrócić się o pomoc do lekarza, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak wrzody czy nowotwór.

10. Suchy kaszel

Ostatnim z nietypowych i często mylonych objawów, jakie wywołuje refluks, jest uczucie „piłeczki” w gardle.

Wydaje nam się, że coś tam utkwiło, więc aby poczuć ulgę, zaczynamy kaszleć i na różne sposoby oczyszczać gardło, aby je „odetkać”.

Refluks i jego objawy — nie ignoruj problemu

Mężczyzna cierpiący na refluks

Czy zauważasz u siebie lub u kogoś z bliskich jeden lub więcej objawów refluksu? Jeżeli tak jest, zalecamy Ci skonsultowanie się z lekarzem i poszukanie pomocy specjalisty. Dzięki odpowiednim badaniom będziesz w stanie z dokładnością ustalić, czy jest to refluks czy jednak nie.

Jeżeli diagnozę postawi się na czas i nastąpi po niej proste leczenie, wystarczy zaledwie kilka zmian w nawykach żywieniowych, aby poczuć znaczną ulgę.

Prawdopodobnie przyjdzie Ci zrezygnować z jakichś produktów lub włączyć do diety inne, ale z całą pewnością gra warta jest świeczki.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.