Dowiedz się, jak może się objawiać atak serca u kobiet.

Ponieważ atak serca daje objawy, które można łatwo pomylić z innymi chorobami, należy koniecznie dobrze je poznać i zawsze zasięgnąć porady lekarza w każdym przypadku, gdy odczuwasz potencjalne zagrożenie dla swojego zdrowia.
Dowiedz się, jak może się objawiać atak serca u kobiet.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Liczne badania naukowe wykazały, że atak serca u mężczyzn daje zupełnie inne objawy, niż w przypadku kobiet. W rzeczywistości niektóre symptomy tej dolegliwości występujące u kobiet są stosunkowo częste, co może prowadzić do ich zlekceważenia, a w efekcie tego nawet do sytuacji zagrożenia życia.

Jednym z najbardziej niepokojących faktów, które martwią specjalistów z dziedziny kardiologii jest to, że większość kobiet nie wie, czym jest atak serca i jakie są jego objawy, albo ani też nie dysponuje odpowiednią wiedzą na temat tego, co mogą zrobić, aby temu zapobiec.

Brak wyraźnych objawów może doprowadzić do poważnych powikłań, szczególnie wtedy, gdy osoba, którą właśnie dopadł atak serca nie jest nawet tego świadoma – czyli po prostu nie wie, co należy w takiej sytuacji zrobić.

Z drugiej strony, niekiedy te objawy mogą być mylone z innymi problemami zdrowotnymi, które są całkowicie niezwiązane z dolegliwościami natury sercowej lub nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu krążenia. Mogą one również wskazywać na obecność choroby innego typu.

Tak więc, jakie są typowe objawy, jakie atak serca daje u kobiet?

Biorąc pod uwagę fakt, że większość kobiet nie wie, jakie objawy daje w ich przypadku atak serca, w dzisiejszym artykule zamierzamy przedstawić Ci naprawdę cenne informacje na ten temat. Powinnaś koniecznie je pamiętać, na wypadek, gdyby ten problem natury zdrowotnej przytrafił się Tobie lub komuś w Twoim otoczeniu.

Atak serca u kobiet najczęściej przejawia się w następujący sposób:

Nudności i wymioty

Zawroty głowy

Zanim wystąpi właściwy atak serca, w przypadku kobiet prawie dwukrotnie częściej niż u mężczyzn można zaobserwować objawy takie jak nudności, wymioty, zgaga, niestrawność lub wymioty.

Te znaki ostrzegawcze są często ignorowane, ponieważ zazwyczaj wiąże się je z mniej poważnymi dolegliwościami, z reguły ze strony układu pokarmowego. Ale zdecydowanie zalecamy mieć te objawy na uwadze, zwłaszcza gdy występują razem z innymi symptomami mogącymi wskazywać na atak serca.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Leki przeciwwymiotne zapobiegające nudnościom i wymiotom

Uczucie dławienia lub duszności

Możesz nagle zacząć odczuwać poważne trudności w oddychaniu, mogą one wystąpić zarówno w sytuacji, gdy odpoczywasz, jak również w trakcie wykonywania prac fizycznych.

Objawia się to niemożnością „złapania” wystarczającej ilości powietrza i koniecznością wykonywania bardzo głębokich i szybkich oddechów.

Objaw ten może wystąpić, gdy serce nie jest w stanie pompować krwi niezbędnej do funkcjonowania Twojego organizmu, zatrzymuje się ona między innymi w płucach i sprawia, że oddychanie staje się znacznie trudniejsze.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Duszności – 11 naturalnych remediów, które przyniosą ulgę

Nietypowe zmęczenie

Zmęczenie

Od czasu do czasu możesz zacząć odczuwać brak energii, który może pojawić się znienacka i zniknąć już po chwili, ale może także potrwać kilka dni lub też narastać stopniowo. Zmęczenie bez powodu występuje u ponad połowy kobiet, u których wystąpił atak serca.

Ból w centralnej części klatki piersiowej

Jest to zazwyczaj bardzo intensywny ból, który opisać można jako wrażenie kruszenia się lub łamania w klatce piersiowej. Może trwać kilka minut bez przerwy lub może mieć okresowe nawroty.

Ten ból powinien natychmiast Cię zaalarmować, ponieważ najprawdopodobniej jest to coś, czego nigdy wcześniej nie doświadczyłaś podczas swojego życia.

Uczucie dyskomfortu w górnej części szyi

Ból szyi

Możesz również mieć uczucie bólu lub dyskomfortu w plecach, szyi lub żuchwie. Ból może rozprzestrzeniać się na ramionach, barki i nawet na górną część brzucha.

Inne objawy mogą także obejmować:

  • Stan ekstremalnego lęku.
  • Zimne poty.
  • Wrażenie, jakby Twoje serce nie biło w prawidłowym rytmie.
  • Zmiana odcienia skóry lub blade jej zabarwienie, a także zsinienie warg.
  • Zawroty głowy.

W większości przypadków u kobiet opisane powyżej objawy mogą wystąpić w okresie doby lub nawet kilku godzin przed wystąpieniem właściwego ataku serca. Nie wszystkie z nich jednak muszą wystąpić, a ich nasilenie może stopniowo zwiększać swoją intensywność, aż do momentu, gdy dopadnie Cię atak serca.

Co należy zrobić, jeśli wystąpi u Ciebie atak serca?

  • Najważniejsze w takim przypadku jest szybkie działanie, szczególnie jeśli masz typowe objawy ataku serca – pozwoli Ci to na uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych lub nieodwracalnych szkód dla Twojego organizmu.

Atak serca może zostać skutecznie wyleczony jedynie wtedy, gdy odpowiednie zabiegi zostaną przeprowadzone w ciągu pierwszych kilku godzin po wystąpieniu pierwszych objawów.

  • Jeśli uskarżasz się na długotrwałe bóle w klatce piersiowej, to powinnaś wykręcić numer 112 lub poprosić znajomego lub członka rodziny o natychmiastowe zabranie Cię na pogotowie. Unikaj udania się do szpitala na własną rękę, bo Twój stan może po drodze się pogorszyć, przez co Twoje zdrowie może doznać naprawdę poważnego uszczerbku.
  • Nawet jeśli objawy ustąpią po kilku minutach lub pojawiają się tylko sporadycznie, to wciąż powinnaś mieć na uwadze natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania prawidłowej diagnozy, ponieważ mogą one być związane z chorobą serca.
  • Pamiętaj, że im szybciej zareagujesz, tym mniej prawdopodobne będzie to, że atak serca spowoduje u Ciebie poważne konsekwencje.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.