Duszności – 11 naturalnych remediów, które przyniosą ulgę

Listopad 4, 2017
Choć możemy włączyć te składniki do naszej diety, aby postarać się przynieść sobie ulgę, gdy pojawiają się duszności, musimy zastosować witaminowe suplementy diety. Aby spokojnie przetrwać napady duszności, konieczne jest również pozytywne nastawienie i umiejętność zachowywania spokoju.

W jaki sposób sobie radzić, gdy pojawiają się duszności? Czym tak naprawdę są?

Duszności, znane również jako wybuchy gorąca to jedne z najbardziej dokuczliwych objawów menopauzy. Są spowodowane „rozregulowaniem się” termoregulacji naszego organizmu. Ma to związek z wahaniami poziomu estrogenów w organizmie kobiety.

Duszności zaczynają się, gdy odczuwamy silne uderzenie ciepła, które poszerza się ku szyi, a następnie zajmuje również twarz. Towarzyszą temu często palpitacje serca, stany lękowe, nadmierna potliwość oraz zaczerwienienie skóry.

Duszności – czy istnieje jakieś naturalne remedium?

1. Zmiana nawyków

Zmiana pewnych nawyków może być bardzo pomocna lub nawet konieczna jeśli mówimy o leczeniu duszności oraz uderzeń gorąca.

Kobieta cierpi na duszności

 • W przypadku wielu osób skuteczne okazują się pewne techniki relaksacyjne, które pomagają kontrolować stres, zmniejszając jego poziom.
 • Pomagają one również naszemu organizmowi uwolnić serotoninę, substancję, która skutecznie zmniejsza intensywność tych dolegliwości.

Koniecznie zobacz też artykuł: Nieprawidłowe oddychanie i jego wpływ na zdrowie

2. Produkty spożywcze oraz zioła

Od wieków w leczeniu duszności sięga się po pewne zioła oraz produkty uzupełniające naszą dietę. Znacznie zmniejsza to dolegliwości. Należy jednak uważać, ponieważ pewne substancje nie są jeszcze do końca zbadane oraz poddane próbom. Przezorność pomoże nam uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.

3. Soja

Soja znana jest jako doskonałe uzupełnienie diety, ponieważ zmniejsza objawy menopauzy. Co ciekawe, może również pomóc zapobiegać nowotworom piersi. Przynosi ulgę w przypadku lekkich duszności.

Mleko sojowe na duszności

4. Olej lniany

Ten rodzaj oleju jest bogaty w bardzo zdrowe kwasy tłuszczowe. Pomagają one zwalczyć objawy powiązane z wybuchami gorąca, tak często pojawiającymi się podczas menopauzy.

 • Wśród licznych powodów, dla których warto sięgać po soję, wymienić warto chociażby fakt, że jest ona bogata w fitoestrogeny. Są to aktywne składniki bardzo podobne do estrogenu obecnego w ciele kobiety.
 • Pomagają one wyrównać poziom hormonów w ciele kobiety, łagodząc jednocześnie objawy menopauzy.

5. Olej z wiesiołka

Wiesiołek to kolejny naturalny produkt, doskonały dla zdrowia układu rozrodczego kobiety. Co więcej, odświeża skórę oraz redukuje poziom estrogenu w organizmie.

Olej z wiesiołka

Jest to również doskonałe naturalne remedium na poprawienie jakości snu, ponieważ dostarcza duże ilości kwasu gamma linolenowego, który zwiększa wydzielanie prostaglandyny.

Koniecznie zobacz też artykuł: Menopauza – 9 sposobów na złagodzenie jej objawów

6. Czerwona koniczyna (Trifolium pratense)

Czerwona koniczyna dostarcza nam dużych ilości izoflawonoidów. Są to składniki aktywne, które stanowią wielką pomoc w zmniejszeniu intensywności i częstotliwości, z jaką pojawiają się duszności.

7. Szałwia

Szałwię można pić na różne sposoby. Jest ona doskonała aby przynieść ulgę, gdy pojawiają się duszności. Służy jednak również na inne dolegliwości takie jak na przykład niestrawność, bóle głowy czy kłopotliwe migreny.

Jednym z najpopularniejszych i najsmaczniejszych sposobów na picie szałwii jest herbata z organicznych liści tej rośliny.

Napar z szałwii na duszności

8. Witamina C i E

Witaminy to bardzo ważne składniki dla naszego organizmu. Jedna z najważniejszych to witamina C.

 • Witaminę C znajdziemy między innymi w owocach cytrusowych. Dużą jej dawkę znajdziesz także kiwi. Co ciekawe, nawet większą niż w pomarańczach i cytrynach.
 • Może zainteresuje Cię również fakt, że witamina C zmniejsza dolegliwości, jakie powodują duszności.
 • Witamina E z kolei zawiera ważne antyoksydanty, wykazujące zdolność łagodzenia uczucia gorąca i duszności.
 • Możesz postarać się sięgać po produkty zawierające witaminę E. W aptekach dostaniesz również suplementy diety zawierające ten składnik.

Koniecznie zobacz też artykuł: Witamina E – zwiększ jej spożycie sięgając po tych sześć produktów

9. Naturalny krem na bazie progesteronu

Bardzo często duszności pojawiają się nie dlatego, że w organizmie kobiety brakuje estrogenu, tylko po prostu panuje w nim brak równowagi hormonalnej.

Dojrzała kobieta

W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być naturalny krem na bazie progesteronu. Zapewnia on równowagę w poziomie hormonów podczas menopauzy, co znacznie poprawia jakość życia kobiety.

10. Naturalne remedia homeopatyczne

Jeżeli dolegają Ci duszności, możesz również wypróbować remedia homeopatyczne, na przykład:

 • Ferrum phosphoricum (zmniejsza czerwienienie się)
 • Belladona (bardzo skuteczne lekarstwo na krótkie i sporadyczne epizody duszności)
 • Sanguinaria Canadensis (zmniejsza wybuchy gorąca w okolicach twarzy, szyi oraz uszu)
 • Kali Phosphoricum

Może zechcesz też przeczytać: Atak lękowy – 7 sposobów, by się uspokoić

11. Wapń

Wielkim sprzymierzeńcem dla kobiet cierpiących na przykre efekty menopauzy może być również wapń. Należy zwiększyć jego spożycie poprzez sięganie po produkty, które go zawierają.

kości

Wśród nich wymienić warto chociażby:

 • Produkty nabiałowe (na przykład chude mleko, kefir czy jogurt naturalny)
 • Brokuły
 • Migdały
 • Sardynki
 • Rośliny strączkowe

Postaraj się wzbogacić swoją dietę o te produkty, jednocześnie sięgając po odpowiednio skomponowane suplementy diety bogate w witaminy. Uzupełnisz w ten sposób wszelkie możliwe niedobory.