Strategie promujące zdrowe nawyki u nastolatków

Zdrowe nawyki u nastolatków mają kluczowe znaczenie w radzeniu sobie z fizycznymi i emocjonalnymi zmianami na tym etapie. Czy rodzice mogą w czymś pomóc? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Strategie promujące zdrowe nawyki u nastolatków

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zdrowe nawyki u nastolatków są niezbędne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje okres dojrzewania jako etap życia osoby w wieku od 10 do 19 lat. Jak możesz sobie wyobrazić, na tym etapie zachodzi wiele fizycznych i psychicznych przemian, które warunkują postrzeganie siebie przez młodą osobę.

Ponadto konstrukcja tożsamości człowieka jest w szczytowej fazie. Rodzice muszą więc mieć pewne strategie, jak się zabrać do tego, by wpoić u nastolatków zdrowe nawyki.

Nastolatki nie są już dziećmi, ale nie są też dorosłymi. Dlatego rodzice muszą bardzo uważać, aby zapewnić im niezbędne narzędzia, które pomogą im dojrzeć.

Przyjrzyjmy się niektórym strategiom.

Strategie promujące zdrowe nawyki u nastolatków

W okresie dojrzewania istnieją trzy etapy: wczesny, średni i późny. Wzrost jest kluczowym czynnikiem do rozważenia w każdym z nich. Dlatego nastolatki muszą przyjąć zdrowe nawyki, aby prawidłowo się rozwijać.

Co więc rodzice powinni wziąć pod uwagę?

Zwracaj uwagę na osobowość, którą tworzą

W każdym momencie w okresie dojrzewania wychodzą na jaw aspekty emocjonalne, które będą odzwierciedlać ich osobowość.

Ma to fundamentalne znaczenie dla ich rozwoju i dlatego rodzice muszą na to zwracać uwagę. Mogą to bowiem wykorzystać, aby ukierunkować preferencje dzieci na zajęcia, które naprawdę lubią, a tym samym promować ich dobre samopoczucie.

Zaplanuj posiłki

Bez wątpienia odżywianie jest kluczowym czynnikiem na wszystkich etapach dorastania. Odpowiednia dieta jest bowiem czynnikiem decydującym zarówno o ich rozwoju fizycznym, jak i psychicznym a także ma zasadniczy wpływ na zdrowie.

Należy więc planować posiłki z wyprzedzeniem i w miarę możliwości skonsultować się z dietetykiem.

Promuj zajęcia rekreacyjne

Rekreacja i sport są równie ważnym czynnikiem zdrowia jak jedzenie. Wspólne zabawne zajęcia z nastolatkami pozwolą na utrwalenie więzi emocjonalnych.

Co więcej, jeśli przekształcicie je w nawyk, w przyszłości dzieci będą mogły cenić pozytywne wspomnienia rodzinne.

Dwie kobiety leżące.
Okres dojrzewania to czas wielu zmian, dlatego niezbędne jest wsparcie rodziców.

Jakie zdrowe nawyki można wspierać u nastolatków?

Trudno zachęcać nastolatków do zdrowych nawyków, ponieważ często zachowują się niesfornie. Istnieje jednak kilka strategii, które mogą ułatwić ten proces. Zobaczmy, jak możesz zastosować w praktyce.

1. Zdrowe odżywianie

Spożywanie fast foodów przez nastolatków to temat, który powinien być pod stałą kontrolą. Niestety niewiele osób jest przyzwyczajonych do codziennego spożywania owoców i warzyw, mimo że są one niezbędne do wzmocnienia układu odpornościowego człowieka.

Postępuj zgodnie z tymi zaleceniami, jeśli masz nastolatka w domu:

  • Dowiedz się, jakie są jego ulubione rodzaje owoców i zostaw je w zasięgu wzroku przez cały czas. W ten sposób zawsze będą pod ręką, gdy nadejdzie pora na przekąskę. Owoc jest dobrym sprzymierzeńcem, ponieważ może szybko zaspokoić potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego.
  • Upewnij się, żeby nigdy nie opuszczał śniadania. Ten pierwszy posiłek w ciągu dnia jest kluczem do uzyskania energii i składników odżywczych. Może zdziałać cuda dla zdrowia każdego człowieka, o ile dostarcza wysokiej jakości żywność. Niestety, nastolatki często pomijają zdrowe śniadanie i zastępują je śmieciowymi produktami.
  • Orzechy i nasiona są bardzo pożywne, dzięki czemu stanowią doskonałe uzupełnienie diety nastolatka. Ponadto można je łatwo przechowywać i nosić w opakowaniu do późniejszego spożycia.
  • Promuj spożywanie wody i zdrowych napojów. Upewnij się, żeby dziecko zawsze miało pod ręką butelkę. Jednocześnie trzymaj z dala od domu słodzone przemysłowe napoje bezalkoholowe. Te kuszące napitki są przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca.

2. Stabilność emocjonalna jest jednym z najważniejszych zdrowych nawyków nastolatków

Zmiany w ciele w okresie dojrzewania mogą prowadzić do różnego rodzaju niepewności, które często objawiają się stresem, lękiem i wahaniami nastroju.

Aby uniknąć tych stanów emocjonalnych, staraj się włączać nastolatki w zajęcia i rozmowy, które pozwalają im czuć się dobrze ze sobą. Ważne jest również, aby mogli cieszyć się wolnym czasem z przyjaciółmi.

3. Sport i aktywność fizyczna

Istnieje wiele sposobów na aktywność fizyczną, więc wybranie tego, który im odpowiada, nie będzie trudne. Jest to jeden z głównych nawyków, do których należy zachęcać nastolatków. Warto im wpoić, że jest to czynnik decydujący o ich zdrowiu średnio- i długoterminowym.

Oto kilka prostych czynności, które mogą im się spodobać:

  • Spacery lub jogging
  • Sporty takie jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka itp.
  • Sesje ćwiczeń w domu
  • Przejażdżki rowerowe
  • Chodzenie na siłownię
Biegnąca kobieta.
Zachęcanie nastolatków do aktywności fizycznej jest kluczem do dobrego stanu zdrowia we wszystkich aspektach.

4. Życie towarzyskie

Nastolatkowie wprowadzają w życie wiele wartości i nawyków, których uczą się w domu. Zaczynają też podejmować własne decyzje, gdy wchodzą w interakcje z innymi młodymi ludźmi. Dlatego muszą mieć możliwość korzystania z kontaktów z przyjaciółmi i ogólnie życia towarzyskiego.

W ten sposób uczą się w dużej mierze niezależności od rodziców.

5. Wysypianie się

Właściwy odpoczynek to kolejny czynnik, do którego należy zachęcać nastolatków. Właściwe nawyki związane ze snem pomogą ich umysłowi przetworzyć procesy związane z rozwojem ich wiedzy.

Dlatego postaraj się zapewnić im własną wygodną przestrzeń w domu. Taką, w której mogą spać, ucinać sobie drzemki i wykonywać inne czynności, które wymagają ciszy i koncentracji.

Zachęcanie nastolatków do zdrowych nawyków to obowiązek rodzica

Musisz ponadto dawać dobry przykład, aby zaszczepić zdrowe nawyki u nastolatków. Dlatego cała rodzina musi być aktywna fizycznie, dobrze się odżywiać i angażować się w działania, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego każdego z nas.

Wreszcie, musisz zapewnić młodym ludziom niezbędną przestrzeń i warunki do prowadzenia zdrowego stylu życia. Pamiętaj, że wsparcie i wskazówki mają na tym etapie fundamentalne znaczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kaplan, L.J. Adolescencia: el adiós a la infancia. Paidós, 1991.
  • Lillo Espinosa, José Luis (2004) Crecimiento y comportamiento en la adolescencia. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0211-57352004000200005
  • Shaw, Mary E. 1998 Adolescent Breakfast Skipping: An Australian Study Adolescence, Winter 1998, 33(132): 851-861.http://digilib.library.uq.edu.au/eserv/UQ:7963/ms_ad_33_98.pdf
  • Bleich SN, Vercammen KA. The negative impact of sugar-sweetened beverages on children’s health: an update of the literature. BMC Obes. 2018;5:6. Published 2018 Feb 20. doi:10.1186/s40608-017-0178-9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.