Okres dojrzewania i zmiany nastroju u nastolatków

Okres dojrzewania uważany jest za jeden z najbardziej stresujących okresów dla rodziców, ponieważ wahania nastroju ich dziecka są konsekwencją głębokich przemian. Dzisiaj zbadamy źródło tego procesu i jak sobie z nim poradzić.
Okres dojrzewania i zmiany nastroju u nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2019

Kiedy dzieci osiągają wiek 10 lub 11 lat, zaczynają przechodzić przez okres dojrzewania i intensywne zmiany. Należą do nich zmiany nastroju oraz przemiany fizyczne, afektywne, psychologiczne i społeczne, które ostatecznie wpływają na ich rozwój. W tym sensie wahania nastrojów podczas okresu dojrzewania nie są rzadkością, a raczej konsekwencją powyższych procesów.

Większość rodziców obawia się tego etapu niestabilności emocjonalnej u swoich nastolatków. Rzeczywiście, dojrzewanie uważa się za jeden z najbardziej stresujących dla rodziców etapów u dziecka.

Może to być również fascynujące doświadczenie, zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci, zwłaszcza jeśli mają oni narzędzia niezbędne do poradzenia sobie z nim i zrozumienia go.

Przyczyny zmian nastroju w okresie dojrzewania

Przede wszystkim okres dojrzewania jest fazą życia, w trakcie której rozpoczynają się procesy dojrzewania fizycznego, umysłowego i seksualnego. Rzeczywiście, zmiany te dają nastolatkom nowe spojrzenie na środowisko rodzinne i społeczne, które może powodować zmiany nastroju w tym czasie.

Powinniśmy jednak wyjaśnić, że chociaż wszyscy przeszliśmy przez tę fazę, jest wiele różnych sposobów doświadczania jej przez nastolatka.

Ogólnie rzecz biorąc, zmiany te powodują u młodych ludzi zdziwienie, niepokój, lęk, a nawet udrękę. Proces ten może przebiegać łatwiej, jeśli zarówno dzieci, jak i ich rodzice dowiedzą się jak najwięcej na temat zmian, z którymi będą musieli się zmierzyć.

okres dojrzewania

Z tego powodu podzielimy się dzisiaj kilkoma ważnymi kwestiami, o których należy pamiętać, kiedy Twoja rodzina przechodzi przez tę fazę.

Zmiany fizyczne

Począwszy od czasu poczęcia, Twoje ciało nieustannie się zmienia, a to może prowadzić do pewnych skomplikowanych problemów. W okresie dojrzewania na ciele zaczyna wyrastać więcej włosów oraz pojawiają się, między innymi, drugorzędne cechy seksualne.

Chłopcy ulegają zmianie głosu, rozwijają się ich jądra oraz pojawiają pierwsze wytryski. W przypadku dziewcząt – zaczynają im rosnąć piersi i pojawia się miesiączka.

W tej fazie u młodych osób pojawia się samoświadomość cielesna wraz z pociągiem, a nawet podnieceniem seksualnym. Z tego powodu wygląd zewnętrzny i obraz samego siebie są bardzo ważnymi kwestiami dla Waszych dzieci.

Mogą one spowodować wiele obaw u młodych ludzi. Można ich jednak nauczyć akceptować te zmiany i nauczyć się dostosowywać do nich.

Zmiany emocjonalne

Emocje, których doświadczają nastolatkowie, znajdują się raczej na powierzchni. Właśnie dlatego młodzi ludzie mogą tak szybko i niespodziewanie przejść od szczęścia, poprzez gniew, strach i lęk, po smutek i drażliwość. Ten zmienny stan emocjonalny jest czymś normalnym.

Co więcej, młodzież będzie potrzebować więcej prywatności i zacznie martwić się o swoją przyszłość. Dzieje się tak dlatego, że przechodzą oni przez głęboką, osobistą transformację. Próbują pogodzić swój wewnętrzny i zewnętrzny świat, aby znaleźć własną tożsamość.

Zmiany poznawcze

Innym podstawowym aspektem formowania tożsamości jest jest rozwój myśli abstrakcyjnej lub rzeczy, których nie można zobaczyć ani dotknąć.

nastolatek i okres dojrzewania

W rzeczywistości zdolność młodych ludzi do rozumowania pozwala im rozwiązywać problemy, biorąc pod uwagę wiele punktów odniesienia, a nawet przewidując konsekwencje działań swoich i innych ludzi.

Jest to bardzo ważne, ponieważ rozumowanie pomaga im współistnieć z rodzicami i członkami społeczeństwa jako ogółu. Pomaga to im to również lepiej zrozumieć normy społeczne, którymi powinni się kierować w każdej sytuacji.

Zmiany w zachowaniu

W okresie dojrzewania stale szuka się wolności. Myśląc jak osoba dorosła, ale będąc pozbawionym własnych doświadczeń, nastolatek musi wciąż funkcjonować w pewnym spektrum ograniczeń. W tym momencie dochodzi do konfliktu między rodzicami i ich dziećmi.

problemy w okresie dojrzewania

Dzieci zazwyczaj odzwierciedlają swój wewnętrzny chaos, nie troszcząc się o siebie albo zanadto martwiąc się o swój wygląd. Ponadto coraz więcej czasu przeznaczają na sen. Wynika to z ich większej potrzeby odpoczynku psychicznego po spożytkowaniu nakładu energetycznego i hormonalnego. Bardzo ważne jest, aby to zrozumieć.

Wzmacniaj wasze więzy od wczesnego dzieciństwa

Dzieci w wieku dorastania nadal potrzebują takiej samej ilości miłości i uwagi, jak wcześniej. Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć z nimi dobre relacje już we wczesnym okresie dzieciństwa, aby wiedziały, że możesz być ich przewodnikiem życiowym.

Ważne jest, aby pamiętać, że relacja jaką miałeś z dzieckiem, gdy było ono małe, nigdy już nie będzie taka sama. Ale ta transformacja może być naprawdę konstruktywna i szczęśliwa. W jaki sposób więc możesz odgrywać rolę dobrego rodzica, gdy masz do czynienia z wahaniami nastroju i zachowań Twojego nastolatka?

Jak pomóc nastoletniemu dziecku

Na szczęście jest kilka cech rodzicielskich, które możesz wykorzystać, aby skutecznie przezwyciężyć wahania nastroju nastolatka i wszystkie jego reperkusje.

Okaż mu miłość

Rodzice tworzą wyjątkową więź, jako kochająca postać, która naprawdę interesuje się swoim dzieckiem. To przez przykład brany z Ciebie, dzieci uczą się kochać i troszczyć się o innych ludzi.

Pamiętaj, że mimo ich obojętności, ostrych słów lub krytyki wobec Was lub ich nauczycieli, nastolatkowie potrzebują miłości, zrozumienia i akceptacji. W takim właśnie środowisku łatwiej im będzie poradzić sobie z wahaniami nastroju.

okres dojrzewania u nastolatków

Daj mu wsparcie

Bardzo ważną rzeczą dla nastolatków jest to, że czują, że mogą liczyć na swoich rodziców. Potrzebują potwierdzenia dla ich wysiłków i osiągnięć, ale chodzi tu o coś więcej. Muszą oni wzmocnić swoje poczucie tożsamości. Jako rodzic będziesz najlepszą osobą, która zachęci ich do wiary w siebie i do dążenia do osiągnięcia własnych celów.

Wyznacz granice

Ustalenie zasad i standardów jest niezbędne, aby Twoje dzieci czuły się emocjonalnie bezpieczne. Mogą one również stać się doskonałym narzędziem do pomocy w ich nadzorowaniu i dodaniu pewnej struktury do ich życia.

problem z nastolatkiem

Powinieneś jednak uważać, aby nie stać się autorytarnym rodzicem, nakładając na nich zasady, które są albo zbyt surowe albo zbyt łagodne i liberalne. Lepiej być zbilansowanym i wytyczać jasne granice, dokładnie je objaśniając.

Bądź dobrym przykładem

Jak powiedzieliśmy wcześniej, w okresie dojrzewania rozwijają się umiejętności rozumowania Twojego dziecka. Będzie ono obserwować, co mówisz i co robisz. Staraj się być konsekwentnym w swoich działaniach i w tym, co chcesz zaszczepić swojemu dziecku. Pamiętaj, że jesteś jego pierwszym punktem odniesienia w poszukiwaniu tożsamości.

Okaż mu szacunek

Każdy zasługuje na szacunek – wiadomo. Czasami jednak łatwo jest zapomnieć, że dzieci są również jednostkami społecznymi i należy je traktować z szacunkiem. Uznaj ich autonomię, nawet jeśli ich wybory mogą nie być takie same, jak Twoje. Postaraj się zrozumieć ich punkt widzenia oraz ich uczucia i potrzeby.

Kilka myśli na ten temat

Zmiany nastroju wraz ze zmianami fizycznymi, psychicznymi i emocjonalnymi, są z pewnością wyzwaniem zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.

Jeśli od momentu kiedy Twoje dziecko jest małe, zbudujesz z nim dobre relacje, oparte na miłości, zrozumieniu i szacunku, jego dojrzewanie będzie dla Ciebie łatwiejszym i bardziej satysfakcjonującym procesem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.