Lęki, niepokoje - 10 produktów na ich ukojenie.

11 marca, 2019
Lęki i niepokoje mogą bardzo utrudniać nam życie. Jeśli wprowadzimy do swojej diety poniższe składniki, poprawimy nasz stan ducha i zdrowie psychiczne.

Osoby, które cierpią na zaburzenia lękowe są przygnębione i często cierpią samotnie. Uważają, że skazane są na uzależniające leki antydepresyjne, których zażywanie niesie za sobą liczne skutki uboczne.

Ponadto, jeśli lęki nie są duże i częste, z reguły lekarz nie przepisuje leków. Wówczas osoba cierpiąca czuje się bezsilna wobec swoich niepokojów. W tym artykule przedstawimy 10 pokarmów, które pozytywnie wpływają na nasz układ nerwowy, równoważąc go.

Czy można zapobiegać lękom?

Lęki, w zależności od stopnia nasilenia, mogą powodować następujące objawy:

  • tachykardia (częstoskurcz) – zaburzenie rytmu serca
  • potliwość
  • dreszcze
  • ucisk w klatce piersiowej
  • uczucie braku powietrza
  • problemy trawienne
  • napięcie mięśni

Symptomy te mogą się nasilać, jeśli nie będziemy próbować leczyć naszych lęków. Jeśli nie przepisano nam leczenia warto wprowadzić zmiany w diecie, które mogą zmniejszyć nieprzyjemne objawy i pomóc wyregulować układ nerwowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Nastoletnie lęki: wymysł czy prawdziwy problem?

Składniki na ukojenie lęków

1. Kakao

Czyste kakao, nie mylić z czekoladą, zawiera tryptofan. To aminokwas, który odgrywa ważna rolę w produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Można jeść jedną lub dwie kostki czekolady dziennie. Najlepiej jednak spożywać 50 gr czystego kakao w proszku jako dodatek do koktajli czy deserów.

2. Owies

Owies to doskonały składnik posiłków, pełen właściwości odżywczych, które pomagają odprężyć się i ukoić nerwy. Jednocześnie dodaje witalności i energii.

Może być spożywany w postaci owsianki, płatków owsianych, napoju lub produktów z mąki owsianej.

3. Drożdże piwne

Drożdże piwne to składnik bogaty w witaminy, minerały i aminokwasy, które pomagają ustabilizować układ nerwowy, poprawić cerę, włosy i paznokcie. Możemy je pić od czasu do czasu, szczególnie, gdy czujemy spadek nastroju.

4. Sałata

Sałata nie jest powszechnie znana z właściwości leczniczych. Jednakże warzywo to jest doskonałe w leczeniu lęków i innych zaburzeń na tle nerwowym takich jak bezsenność.

Zaleca się spożycie sałaty ekologicznej, bez pestycydów.

5. Awokado na lęki i niepokój

Duża zawartość witamin z grupy B w awokado powoduje polepszenie naszego ducha, dzięki uwalnianej serotoninie i dopaminie. Ponadto to “super-warzywo” to ogromny sprzymierzeniec naszego zdrowia. Dlatego warto, by na stałe zagościł w naszej diecie.

Można jeść surowe warzywo samodzielnie, jako dodatek do sałatek, kremów, sosów, bądź koktajli.

Awokado na lęki

Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Zdrowe starzenie się – poznaj 7 kluczowych sposobów

6. Cebula

Cebula pomaga ukoić lęki dzięki zawartości związków fenylowych. Surową cebulę można dodać do sałatek i sosów, a gotowaną jeść w zupach i gulaszach.

7. Orzechy

Ten suchy pyszny owoc pełen składników odżywczych zawiera magnez i tłuszcze omega 3, które mają dobroczynne działanie na nasz układ nerwowy. Dla osiągnięcia lepszego efektu należy orzechy namoczyć 8 h przed zjedzeniem. W ten sposób orzechy będą łatwiejsze do strawienia, a składniki bardziej przyswajalne.

Można orzechy jeść same jako przekąskę, dodawać do sałatek, kanapek, sosów i kremów.

8. Migdały

Migdały to po orzechach kolejny suchy owoc pomocny w zwalczaniu lęków. Podobnie jak orzechy, migdały zawierają magnez i kwasy tłuszczowe. Ponadto mają w składzie znaczącą ilość cynku, który odgrywa ważną rolę w pracy układu nerwowego.

9. Zielone warzywa liściaste

Zielone warzywa zawierają liczne witaminy i składniki odżywcze, wśród nich kwas foliowy. Składnik ten  jest niezwykle pomocny w leczeniu lęków, depresji i innych zaburzeń nerwowych.

Warto pić zielone koktajle. Dodadzą nam energii na cały dzień i poprawią humor.

Zielone liściaste warzywa na lęki

10. Platan

Platan, czyli banan warzywny jest owocem pysznym i pełnym zdrowych składników. Zawiera potas, który pomaga walczyć ze stresem, jak również wpływa korzystnie na muskulaturę.

Jeden platan dziennie to doskonały, naturalny sposób, by zapobiegać zaburzeniom na tle nerwowym.

  • Sunni AA., Latif R., Effects of chocolate intake on perceived stress; a controlled clinical study. Int J Health Sci, 2014. 8 (4): 393-401.
  • Dreher ML., Davenport AJ., Hass avocado composition and potential health effects. Crit Rev Food Sci Nutr, 2013. 53 (7): 738-750.
  • Larrieu T., Laye S., Food for mood: relevance of nutritional omega 3 fatty acids for depression and anxiety. Front Physiol, 2018.