Lęki, niepokoje – 10 produktów na ich ukojenie.

· Maj 25, 2018
Lęki i niepokoje mogą bardzo utrudniać nam życie. Jeśli wprowadzimy do swojej diety poniższe składniki poprawimy nasz stan ducha i zdrowie psychiczne.

Osoby, które cierpią na zaburzenia lękowe są przygnębione i często cierpią samotnie. Uważają, że skazane są na uzależniające leki antydepresyjne, których zażywanie niesie za sobą liczne skutki uboczne.

Ponadto jeśli lęki nie są duże i częste z reguły lekarz nie przepisuje leków. Wówczas osoba cierpiąca czuje się bezsilna wobec swoich niepokojów. W tym artykule przedstawimy 10 pokarmów, które pozytywnie wpływają na nasz układ nerwowy równoważąc go.

Czy można zapobiegać lękom?

Lęki w zależności od stopnia ciężkości mogą powodować następujące objawy:

  • tachykardia (częstoskurcz) – zaburzenie rytmu serca
  • potliwość
  • dreszcze
  • ucisk w klatce piersiowej
  • uczucie braku powietrza
  • problemy trawienne
  • napięcie mięśni

Symptomy te mogą się nasilać jeśli nie będziemy próbować leczyć naszych lęków. Jeśli nie przepisano nam leczenia warto wprowadzić zmiany w diecie, które mogą zmniejszyć nieprzyjemne objawy i pomóc wyregulować układ nerwowy.

Składniki na ukojenie lęków

1. Kakao

Czyste kakao, nie mylić z czekoladą, zawiera tryptofan. To aminokwas, który odgrywa ważna rolę w produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Można jeść jedną lub dwie kostki czekolady dziennie. Najlepiej jednak spożywać 50 gr czystego kakao w proszku jako dodatek do koktajli czy deserów.

2. Owies

Owies to doskonały składnik posiłków pełen właściwości odżywczych, które pomagają odprężyć się i ukoić nerwy. Jednocześnie dodaje witalności i energii.

Może być spożywany w postaci owsianki, płatków owsianych, napoju lub produktów z mąki owsianej.

3. Drożdże piwne

Drożdże piwne to składnik bogaty w witaminy, minerały i aminokwasy, które pomagają ustabilizować układ nerwowy, poprawić cerę, włosy i paznokcie. Możemy je pić od czasu do czasu, szczególnie gdy czujemy spadek nastroju.

4. Sałata

Sałata nie jest powszechnie znana z właściwości leczniczych. Jednakże warzywo to jest doskonałe w leczeniu lęków i innych zaburzeń na tle nerwowym takich jak bezsenność.

Zaleca się spożycie sałaty ekologicznej, bez pestycydów.

5. Awokado na lęki i niepokój

Duża zawartość witamin z grupy B w awokado powoduje polepszenie naszego ducha dzięki uwalnianej serotoninie i dopaminie. Ponadto to „super-warzywo” to ogromny sprzymierzeniec naszego zdrowia dlatego warto by na stałe zagościł w naszej diecie.

Można jeść surowe warzywo samodzielnie, jako dodatek do sałatek, kremów, sosów, bądź koktajli.

Awokado na lęki

6. Cebula

Cebula pomaga ukoić lęki dzięki zawartości związków fenylowych. Surową cebulę można dodać do sałatek i sosów, a gotowaną jeść w zupach i gulaszach.

7. Orzechy

Ten suchy pyszny owoc pełen składników odżywczych zawiera magnez i tłuszcze omega 3, który mają dobroczynne działanie na nasz układ nerwowy. Dla osiągnięcia lepszego efektu należy orzechy namoczyć 8 h przed zjedzeniem. W ten sposób orzechy będą łatwiejsze do strawienia, a składniki bardziej przyswajalne.

Można orzechy jeść same jako przekąskę, dodawać do sałatek, kanapek, sosów i kremów.

8. Migdały

Migdały to po orzechach kolejny suchy owoc pomocny w zwalczaniu lęków. Migdały podobnie jak orzechy zawierają magnez i kwasy tłuszczowe. Ponadto mają w składzie znaczącą ilość cynku, który odgrywa ważną rolę w pracy układu nerwowego.

9. Zielone warzywa liściaste

Zielone warzywa zawierają liczne witaminy i składniki odżywcze, wśród nich kwas foliowy. Składnik ten  jest niezwykle pomocny w leczeniu lęków, depresji i innych zaburzeń nerwowych.

Warto pić zielone koktajle. Dodadzą nam energii na cały dzień i poprawią humor.

Zielone liściaste warzywa na lęki

10. Platan

Platan, czyli banan warzywny jest  owocem pysznym i pełnym zdrowych składników. Zawiera potas, który pomaga walczyć ze stresem, jak również wpływa korzystnie na muskulaturę.

Jeden platan dziennie to doskonały, naturalny sposób, by zapobiegać zaburzeniom na tle nerwowym.