Zdrowie nastolatków - znaki ostrzegawcze wskazujące, że coś jest nie tak

Wczesne wykrycie znaków ostrzegawczych obejmujących zdrowie nastolatków może pomóc poprawić ich ogólne samopoczucie. Dowiedz się więcej na ten temat!
Zdrowie nastolatków - znaki ostrzegawcze wskazujące, że coś jest nie tak

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia, 2021

Prawdopodobnie słyszałeś takie zwroty, jak „nastolatki mają problemy ze zdrowiem”. Jednak wiele osób nie wie dokładnie, czym jest zdrowie nastolatków i do czego się odnosi. To oznacza, że powinny one najpierw dobrze zrozumieć ten termin, zanim zaczną wyciągać wnioski lub komentować. Zdrowie nastolatków obejmuje bowiem wiele różnych aspektów.

Ogólnie rzecz biorąc, okres dojrzewania to zdrowy etap życia. Niemniej jednak nastolatki cierpią na wiele problemów behawioralnych ze względu na ich charakter i potrzebę odkrywania nowych rzeczy. Dlatego ważne jest, aby znać znaki ostrzegawcze, które mogą wskazywać, że nastolatek cierpi na jakieś zaburzenia zdrowia.

Znaki ostrzegawcze obejmujące zdrowie nastolatków

Niektóre problemy zdrowotne dzieci potrafią bez problemu zdiagnozować pediatrzy już na pierwszy rzut oka. Dlatego ważne jest, aby umieć sobie odpowiedzieć na pewne pytania, które pojawiają się, gdy dostrzegasz i czujesz, że coś jest nie tak ze zdrowiem Twojego dziecka.

Między innymi musisz nauczyć się analizować jego zachowanie na podstawie objawów i postępów nauki. Podejście do złożoności procesów zdrowotnych, ze względu na wszystkie odgrywające rolę zmienne, przeczucie, że coś jest nie tak, orientacja na kwestie takie jak samotność w okresie dojrzewania, mają szczególne cechy i potrzeby w zakresie opieki medycznej.

Dowiedz się więcej tutaj: Depresja u nastolatka: jak ją rozpoznać?

Inne ważne tematy

Nastolatka ze swoim lekarzem.
Podczas wizyty kontrolnej pediatra może zająć się wieloma czynnikami, aby poprawić fizyczne i psychiczne samopoczucie nastolatka. 

Oprócz konieczności zwracania uwagi na przemoc i zaburzenia zachowania, które mogą być odpowiedzialne za inne zaburzenia zdrowia, rodzice muszą zwracać baczną uwagę na sytuacje związane ze złą lub wręcz agresywną komunikacją, płaczem, trudnościami ze snem.

Powinni między innymi oceniać nadmierne używanie urządzeń elektronicznych, a także brać pod uwagę między innymi aspekty związane z seksualnością i niezamierzoną ciążą w okresie dojrzewania.

Promowanie zdrowia psychicznego w okresie dojrzewania a zdrowie nastolatków

Między innymi depresja, próby samobójcze i samookaleczenia sprawiają, że bardzo ważne jest wczesne wykrywanie możliwych objawów i dbanie o zdrowie psychiczne nastolatków.

Ryzyko samobójstwa nastolatków i młodzieży jest paradygmatycznym przypadkiem problemów, które często niepokoją lekarzy. Należy również wziąć pod uwagę nieprzestrzeganie metod leczenia i znaczenie wspólnego podejmowania decyzji.

Dane naukowe

W „Wirtualnym kursie zdrowia nastolatków w 2019 roku: problemy, które czasami nie pozwalają zasnąć” dr Ana Nuciforo, psychiatra dziecięca i dorastająca, zwróciła uwagę, że na tym etapie życia zachodzą istotne zmiany funkcji życiowych, takie jak:

  • Sen. Ze względu na zmianę rytmu dobowego lub nawyki kulturowe nastolatki śpią mniej, zasypiają później, a czasami cierpią na senność w ciągu dnia.
  • Dieta. Znaczny procent młodych ludzi stosuje restrykcyjne diety, ponieważ nie są oni zadowoleni ze swojego ciała.
  • Umiejętności psychomotoryczne. Niektóre nastolatki mają stereotypy lub maniery, których nie można przypisać do określonej sytuacji lub stanu.
  • Seksualność. Masturbacja, ciekawość seksualna, pieszczoty i dotykanie o charakterze seksualnym z innymi nastolatkami. Brak pewności co do swojej tożsamości seksualnej.
Smutna nastolatka.
Wiele zmian fizycznych i behawioralnych następuje w okresie dojrzewania. Dlatego jest to wyjątkowy etap życia pod względem zdrowotnym.
  • Sposób myślenia. Może pojawić się nadmierna intelektualizacja, troska o zasady etyczne i filozoficzne lub społeczne oraz okresy mistycznego myślenia lub ateizmu.
  • Komunikacja i język. Przemiany ciała wywołują poczucie dumy i mogą prowadzić do ekshibicjonizmu. Podobnie, w obliczu problemów wielu nastolatkom trudno jest wyjaśnić, symbolizować i komunikować to, co czują i myślą.
  • Uwaga. Brak koncentracji na zadaniach zewnętrznych, ponieważ cały ładunek emocjonalny spoczywa na ich barkach.
  • Zachowanie. Czasami nastolatki wierzą, że wiedzą wszystko i działają, zanim pomyślą. Podejmowanie działań (między innymi gniew, agresja, przestępczość i przemoc) w sposób izolowany nie wskazuje jednak na zaburzone zdrowie nastolatków.
  • Uczuciowość. Wahania nastroju są powszechne. W okresie dojrzewania mogą pojawiać się okresy frustracji i zniechęcenia, znudzenia, poczucia samotności i beznadziejności. Również okresy nadmiernej euforii.

Opieka i profilaktyka obejmująca zdrowie nastolatków

Hiszpańskie Towarzystwo Medycyny Młodzieży (SEMA) stwierdza, że:

„W okresie dojrzewania nastolatki rozwijają się w różnych aspektach fizycznych, psychologicznych, emocjonalnych i społecznych. Jest to czas wielu zagrożeń, podczas których nastolatki przyjmują nawyki i zachowania, które będą kontynuowane w dorosłym życiu ”.

Pracownicy służby zdrowia muszą być gotowi do zaspokojenia wszechstronnych potrzeb zdrowotnych na tym szczególnym etapie życia, jak najszybszego wykrycia problemów, przepisania odpowiedniego leczenia i podjęcia środków zapobiegawczych poprzez edukację zdrowotną.

Co możemy zrobić, aby nasze nastolatki były zdrowe?

Początkowe pytanie, czy nastolatki są zdrowe, czy nie, nie jest łatwe. Dzieje się tak, ponieważ oprócz sytuacji, takich jak objawy w postaci gorączki i pojawienie się raka na tym etapie, istnieją problemy zdrowotne, które mogły rozpocząć się w dzieciństwie i trwać do okresu dojrzewania.

Mogą również istnieć inne, które zaczynają się bezpośrednio w okresie dojrzewania, takie jak zaburzenia odżywiania, które mogą następnie trwać do dorosłości.

Dlatego też odpowiednia wiedza jest niezbędnym elementem towarzyszenia nastolatkowi i jego rodzinom. To wyzwanie jest tego warte!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sociedad Española de Medicina de la Adolescencia, SEMA.
  • Espacio de capacitación salud y adolescencia. Disponible en www.saludyadolescencia.com
  • Reavley N, Patton GC, Sawyer SM, et al. Health and Disease in Adolescence. In: Bundy DAP, Silva Nd, Horton S, et al., editors. Child and Adolescent Health and Development. 3rd edition. Washington (DC): The International Bank for Reconstruction and Development / The World Bank; 2017 Nov 20. Chapter 18. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525258/ doi: 10.1596/978-1-4648-0423-6/pt3.ch18
  • Utter J, Denny S, Robinson E, Ameratunga S, Crengle S. Identifying the ‘red flags’ for unhealthy weight control among adolescents: findings from an item response theory analysis of a national survey. Int J Behav Nutr Phys Act. 2012;9:99. Published 2012 Aug 21. doi:10.1186/1479-5868-9-99
  • Manning, W. D., Longmore, M. A., Copp, J., & Giordano, P. C. (2014). The complexities of adolescent dating and sexual relationships: fluidity, meaning(s), and implications for young adults’ well-being. New directions for child and adolescent development, 2014(144), 53–69. https://doi.org/10.1002/cad.20060
  • Rienecke RD. Family-based treatment of eating disorders in adolescents: current insights. Adolesc Health Med Ther. 2017;8:69‐79. Published 2017 Jun 1. doi:10.2147/AHMT.S115775

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.