Masturbacja we dwoje - 10 inspirujących wskazówek

Wzajemna masturbacja między partnerami może przynieść korzyści w związku. Chcesz spróbować, ale nie wiesz od czego zacząć? Zwróć uwagę na poniższe wskazówki.
Masturbacja we dwoje - 10 inspirujących wskazówek
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Jedną z najczęstszych skarg wśród par jest to, że ich interakcje seksualne stały się rutynowe i niezadowalające z powodu stresu i codziennych obowiązków. Jeśli chodzi o wprowadzanie innowacji i poprawę jakości intymnych relacji, wszystko jest dozwolone. Istnieje jednak sposób równie istotny, jak zapomniany: masturbacja we dwoje.

Nadal istnieje wiele mitów i tabu związanych z masturbacją. Niektórzy nawet czują się zranieni, poirytowani lub odrzuceni, jeśli ich partner ucieka się do masturbacji solo. Masturbacja we dwoje to jednak całkowicie zdrowa i naturalna praktyka, która może przynieść Ci wiele korzyści.

Jakie korzyści może Wam przynieść masturbacja we dwoje

Para w łóżku
Masturbacja we dwoje to sposób na zacieśnienie więzi.

Zwiększa zaufanie i intymność

Masturbacja we dwoje pozwala odkryć drugą osobę i samemu dać się odkryć, a nawet nawiązać więź się na głębszym poziomie. Jest to praktyka, w której jesteśmy zwykle bardziej obecni, bardziej świadomi doznań i wrażeń.

I chociaż może to sprawić, że niektóre osoby poczują się bezbronne w tej, stopień zażyłości i zaufania, które się osiąga, jest znacznie większy.

Promuje komunikację i znajomość drugiej strony

Wiele problemów seksualnych par wynika z braku asertywnej komunikacji. Niezbędna do tego jest zdolność przekazania drugiej stronie tego, czego pragniesz i co lubisz. Z drugiej strony potrzebna jest również chęć słuchania i uczenia się.

Masturbacja we dwoje oferuje doskonałą okazję do obserwowania, prowadzenia i kierowania się nawzajem w momentach dawania i otrzymywania przyjemności.

Masturbacja we dwoje zwiększa satysfakcję seksualną

Czasami możesz pomyśleć, że sam stosunek i penetracja to niezbędny i obowiązkowy punt zbliżenia seksualnego. Powszechnie uważa się, że to właśnie jest celem i że wszystko inne nie ma znaczenia.

Jednak w rzeczywistości konieczne jest wytworzenie wystarczającego pożądania i podniecenia, aby stosunek seksualny był zadowalający. I doskonałym narzędziem do tego jest masturbacja we dwoje.

Dowiedz się więcej czytając ten artykuł: Najczęstsze pytania o seks – oto odpowiedzi

Przyjemna masturbacja we dwoje – 10 wskazówek

Kobieta z pączkiem
Odłóż na bok tabu i mity: masturbacja we dwoje to sposób na dawanie i otrzymywanie przyjemności.

Odrzuć tabu

Ważne jest, aby przeanalizować swoje przekonania dotyczące masturbacji i zmodyfikować te, które ją ograniczają. Podobnie, jeśli odczuwasz wstyd, pruderię lub brak akceptacji dla swojego ciała, konieczne będzie popracować nad tym, zanim spróbujesz masturbacji we dwoje.

W przeciwnym razie doświadczenie może być bardziej nieprzyjemne niż satysfakcjonujące.

Zdecyduj, kiedy ją wprowadzić

W zależności od osobowości twojej i twojego partnera, idealny czas na rozważenie próby masturbacji we dwoje będzie inny w każdym przypadku. Najbardziej spontaniczne pary będą mogły w naturalny sposób wprowadzić propozycję przy jakimkolwiek zbliżeniu.

Jeśli jednak jesteś bardziej tradycyjny, lepiej jest omówić temat w neutralnym środowisku, poza stosunkiem seksualnym.

Stwórz odpowiednie środowisko

Pożądanie karmi się wszelkiego rodzaju bodźcami, a sprzyjające i sugestywne środowisko może uczynić to doświadczenie znacznie przyjemniejszym. Znajdź więc wygodne, kameralne i ciche miejsce i poświęć trochę czasu na jego przygotowanie.

Przyciemnione światła, zapalone świece, nastrojowa muzyka w tle czy aromaterapia to tylko niektóre opcje.

Brak zasad

Pamiętaj, że ta chwila jest tylko dla Ciebie i Twojego partnera i musi być dostosowana do Waszych preferencji. Możecie zdjąć ubrania lub je zostawić, pieścić się nawzajem lub twarzą do siebie, używać zabawek erotycznych lub nie. Nie ma żadnych zasad, to wy decydujecie o wszystkim.

Spróbuj i ucz się

Masturbacja we dwoje
Odłóż na bok swoje tabu i obawy, doświadczaj masturbacji i przeżyj ją we dwoje.

Jedną z największych zalet tej praktyki jest to, że pozwala lepiej poznać swojego partnera, a także dać się poznać. Pozwól sobie na próbę odkrywania nowych doznań, czujnie obserwuj reakcje drugiej strony i własne, a odkryjecie wzajemnie swoje gusta i preferencje.

Masturbacja we dwoje wymaga również dobrego porozumienia między Wami

W związku z powyższym ważne jest również, abyście oboje byli w stanie komunikować się w sposób asertywny. Twój partner czy partnerka nie jest w stanie czytać w Twoich myślach, więc sam musisz przekazać swoje opinie i sugestie. Podobnie, musisz umieć słuchać i dać się prowadzić bez poczucia ataku lub odrzucenia.

Ten temat również może Cie zainteresować: Niski popęd seksualny i jego wpływ na relacje

Myśl mniej a czuj więcej

Istotne jest, aby w tym czasie móc „odłączyć umysł” i połączyć się z ciałem. Lęki, uprzedzenia i zmartwienia mogą zrujnować tę chwilę i uniemożliwić cieszenie się sobą. Skoncentruj się więc na swoim oddechu, na odczuciach, które przychodzą i pozwól się ponieść.

Nie spiesz się – niech masturbacja we dwoje stanie się Waszym rytuałem

Aby masturbacja we dwoje była przyjemna, ważne jest, aby traktować ją jako cel sam w sobie. Nie próbuj szukać orgazmu i osiągać go za wszelką cenę, nie spiesz się i ciesz się tym procesem.

Nie szukaj perfekcji

Jeśli po raz pierwszy próbujesz tego doświadczenia ze swoim partnerem, jest bardzo prawdopodobne, że wynik będzie daleki od ideału. Ale nie szukamy ideału, więc nie powinno Cię to zniechęcać. Z biegiem czasu wzajemna znajomość i wzajemne zaufanie będą rosły, a wyniki będą bardziej satysfakcjonujące.

Powtarzaj i wprowadzaj innowacje

Na koniec spróbuj wprowadzić masturbację we dwoje jako częsty element w swoim życiu seksualnym. Nie ma sensu spróbować jej tylko jeden raz a potem porzucić na zawsze. Uczyń z niej urozmaicenie rutyny, wprowadzaj innowacje w otoczeniu, pozycjach lub środkach stymulacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Villaverde, P. L. (2004). Influencia de los mitos y falacias en las prácticas sexuales de la población adolescente madrileña: proyecto de encuesta. Revista profesional española de terapia cognitivo-conductual2, 87-93.
  • Coleman, E. (2003). Masturbation as a means of achieving sexual health. Journal of Psychology & Human Sexuality14(2-3), 5-16.
  • Santos-Iglesias, P., & Sierra, J. C. (2010). El papel de la asertividad sexual en la sexualidad humana: una revisión sistemática. International Journal of Clinical and Health Psychology10(3), 553-577.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.