Komunikowanie emocji: jak skuteczniej wyrażać swoje uczucia?

05 stycznia, 2021
Komunikowanie emocji sprawia, że inni otwierają się na nas. Rozumienie emocji przekłada się na rozumienie mechanizmów stojących za człowieczeństwem.

Czy zdarza ci się być tak zdenerwowanym, że nie jesteś w stanie rozmawiać bez utraty kontroli nad sobą? Trudno ci porozumieć się z partnerem czy dziećmi? Komunikowanie emocji to sztuka, którą każdy z nas powinien opanować.

Komunikacja to proces przekazywania informacji. Brzmi to bardzo prosto. Jednak wiele osób ma z tym problem.

Niektórzy tylko mówią, a nie słuchają. Kłócą się o wszystko, korzystają z agresywnego języka i nie są w stanie zrozumieć komunikacji niewerbalnej. Nie chodzi jedynie o przesyłanie sygnałów od nadawcy do odbiorcy.

Jesteśmy emocjonalnymi, rozumnymi istotami i wszystko, co robimy, ma w sobie komponent uczuciowy. Panowanie nad aktami komunikacyjnymi pozytywnie wpływa na tworzone przez nas relacje. Poprawia także naszą samoocenę i czyni nas bardziej kompetentnymi.

Rozumienie swoich i cudzych emocji znacznie poprawia nasze relacje z innymi.

Komunikowanie emocji i jego znaczenie

Komunikowanie emocji to kompetencja ułatwiająca nam funkcjonowanie w relacjach z innymi. To także narzędzie stosowane w reklamie. Badania naukowe takie jak to przeprowadzone przez doktor Blair Kidwell z uniwersytetu w Ohio przypominają na, że oparte na niej kampanie przyciągają klientów i zwiększają sprzedaż.

Komunikacja emocjonalna zostawia ślad w mózgu. Dlatego osoby dysponujące inteligencją emocjonalną i zdolne do przekazywania swoich uczuć słowami cieszą się następującymi korzyściami:

 • Unikanie konfliktów i nieporozumień. Nawet więcej – komunikowanie emocji pozwala na asertywne wyrażanie odmiennego zdania bez kłótni.
 • Ustanawianie bliższych relacji z rozmówcami. Komunikowanie emocji pozwala na stwarzanie opartych na zaufaniu więzi.
 • Skuteczniejsze wyrażanie swoich uczuć.
 • Większa empatia i pogłębiona zdolność do odkodowywania języka niewerbalnego.
 • Posiadanie narzędzia do tłumaczenia własnych działań.
 • Poprawa samopoczucia. Czasami emocje takie jak gniew lub frustracja tkwią w nas, gdy nie wyrzucimy ich z siebie.

Czytaj teraz: Zdrowie emocjonalne – jak je poprawić?

Komunikowanie emocji: jak je rozwijać?

Pierwszym krokiem do poprawy naszych kompetencji w tym zakresie powinno być zrozumienie, że nasze emocje i myśli występują symultanicznie. Zwraca na to uwagę psycholog Richard D. Lazarus. Na przykład, gdy jesteśmy źli, przepływ myśli jest szybszy i nieuporządkowany.

Co więcej, koncepcje są filtrowane przez złe samopoczucie. Czasami nie wystarczy przygotowanie się do trudnej rozmowy. Trzeba regularnie werbalizować swoje uczucia. To jedyny sposób na asertywną komunikację.

Świadomość i regulacja emocji

Nie da się wygłosić przemówienia na konferencji, jeśli jest się sparaliżowanym ze strachu. Nie da się też rozwiązać konfliktu w związku, gdy w komunikacji przeważa złość lub strach.

Najpierw trzeba zidentyfikować emocjeuznać ich obecność, zrozumieć je i skanalizować. Każda emocja spełnia pewną funkcję. Opanowanie regulacji uczuć pozwala na jasne i skuteczne wyrażanie się.

Empatia: zrozumienie i szacunek

Empatia umożliwia postawienie się w czyjejś sytuacji. Ważne jest przy tym, by nie zarażać się cudzymi emocjami. Chodzi o umiejętność odczytywania i domyślania się, co czuje druga osoba, by odpowiednio się zachowywać.

Empatia wymaga obserwowania i słuchania. Czasami gesty odsłaniają niezwerbalizowane intencje. Niekiedy ton głosu mówi więcej niż słowa. Czytaj między wierszami, współczuj i odpowiadaj zgodnie ze stenem emocjonalnym rozmówcy.

Czytaj dalej: Gesty na dobranoc – 5 sekretów szczęśliwych par

Język zaufania

Istnieje pewien klucz do skutecznego komunikowania emocji – zaufanie. By je ustanowić, trzeba trzymać się następujących wytycznych:

 • Empatyczny uśmiech. Unikaj silenia się na niego. Staraj się wyrażać otwartość i przystępność.
 • Potakiwanie głową. W ten sposób dajesz znać, że rejestrujesz to, co się do ciebie mówi.
 • Przyjazne spojrzenie. Komunikowanie emocji nie jest bowiem możliwe bez kontaktu wzrokowego.
Komunikowanie emocji to podstawa szczęśliwych związków.

Asertywność: skuteczna i pełna szacunku komunikacja

Asertywność to natomiast zdolność do skutecznego, pewnego i pełnego szacunku porozumiewania się z innymi. Dzięki niej jesteśmy bowiem w stanie prowadzić harmonijne dialogi i rozwiązywać problemy. Oto jej filary:

 • Odstaw na bok negatywne myśli.
 • Zaufaj swoim uczuciom i myślom. Twoje potrzeby i koncepcje powinny zostać wysłuchane.
 • Słuchaj drugiej osoby z szacunkiem. Nie daj się ponieść emocjom.
 • Zastanów się chwilę zanim odpowiesz.
 • Bądź konkretny. Postaraj się zwięźle formułować myśli.
 • Koncentruj się na faktach, nie na osądach.
 • Przekazuj spokój i pozytywne nastawienie.

Wszyscy możemy zatem pracować nad komunikacją emocjonalną. Potrzebujemy jedynie nieco dobrej woli i zaangażowania.

 • Fernandez, P. y Ramos, N. (2002) Corazones inteligentes. Barcelona: Cairos.
 • Gallego, D. J. y otros (1999) Implicaciones educativas de la inteligencia emocional. Madrid: UNED.
 • Goleman, D. (1996) La inteligencia emocional. Madrid: Kairós.
 • Goleman, D. (1999) La práctica de la inteligencia emocional. Madrid: Kairós
 • Kidwell, B., & Hasford, J. (2014). Emotional ability and nonverbal communication. Psychology & Marketing, 31(7), 526-538. doi:10.1002/mar.20714
 • Salovey, P. y Sluyter (eds.). Emocional Development and Emocional Intelligence: Implications for Educators. Pp. 3-31. New York: Basic Books.