Komunikowanie emocji: jak skuteczniej wyrażać swoje uczucia?

Komunikowanie emocji sprawia, że inni otwierają się na nas. Rozumienie emocji przekłada się na rozumienie mechanizmów stojących za człowieczeństwem.
Komunikowanie emocji: jak skuteczniej wyrażać swoje uczucia?

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2022

Czy zdarza ci się być tak zdenerwowanym, że nie jesteś w stanie rozmawiać bez utraty kontroli nad sobą? Trudno ci porozumieć się z partnerem czy dziećmi? Komunikowanie emocji to sztuka, którą każdy z nas powinien opanować.

Komunikacja to proces przekazywania informacji. Brzmi to bardzo prosto. Jednak wiele osób ma z tym problem.

Niektórzy tylko mówią, a nie słuchają. Kłócą się o wszystko, korzystają z agresywnego języka i nie są w stanie zrozumieć komunikacji niewerbalnej. Nie chodzi jedynie o przesyłanie sygnałów od nadawcy do odbiorcy.

Jesteśmy emocjonalnymi, rozumnymi istotami i wszystko, co robimy, ma w sobie komponent uczuciowy. Panowanie nad aktami komunikacyjnymi pozytywnie wpływa na tworzone przez nas relacje. Poprawia także naszą samoocenę i czyni nas bardziej kompetentnymi.

Rozumienie swoich i cudzych emocji znacznie poprawia nasze relacje z innymi.

Komunikowanie emocji i jego znaczenie

Komunikowanie emocji to kompetencja ułatwiająca nam funkcjonowanie w relacjach z innymi. To także narzędzie stosowane w reklamie. Badania naukowe takie jak to przeprowadzone przez doktor Blair Kidwell z uniwersytetu w Ohio przypominają na, że oparte na niej kampanie przyciągają klientów i zwiększają sprzedaż.

Komunikacja emocjonalna zostawia ślad w mózgu. Dlatego osoby dysponujące inteligencją emocjonalną i zdolne do przekazywania swoich uczuć słowami cieszą się następującymi korzyściami:

 • Unikanie konfliktów i nieporozumień. Nawet więcej – komunikowanie emocji pozwala na asertywne wyrażanie odmiennego zdania bez kłótni.
 • Ustanawianie bliższych relacji z rozmówcami. Komunikowanie emocji pozwala na stwarzanie opartych na zaufaniu więzi.
 • Skuteczniejsze wyrażanie swoich uczuć.
 • Większa empatia i pogłębiona zdolność do odkodowywania języka niewerbalnego.
 • Posiadanie narzędzia do tłumaczenia własnych działań.
 • Poprawa samopoczucia. Czasami emocje takie jak gniew lub frustracja tkwią w nas, gdy nie wyrzucimy ich z siebie.

Komunikowanie emocji: jak je rozwijać?

Pierwszym krokiem do poprawy naszych kompetencji w tym zakresie powinno być zrozumienie, że nasze emocje i myśli występują symultanicznie. Zwraca na to uwagę psycholog Richard D. Lazarus. Na przykład, gdy jesteśmy źli, przepływ myśli jest szybszy i nieuporządkowany.

Co więcej, koncepcje są filtrowane przez złe samopoczucie. Czasami nie wystarczy przygotowanie się do trudnej rozmowy. Trzeba regularnie werbalizować swoje uczucia. To jedyny sposób na asertywną komunikację.

Świadomość i regulacja emocji

Nie da się wygłosić przemówienia na konferencji, jeśli jest się sparaliżowanym ze strachu. Nie da się też rozwiązać konfliktu w związku, gdy w komunikacji przeważa złość lub strach.

Najpierw trzeba zidentyfikować emocjeuznać ich obecność, zrozumieć je i skanalizować. Każda emocja spełnia pewną funkcję. Opanowanie regulacji uczuć pozwala na jasne i skuteczne wyrażanie się.

Empatia: zrozumienie i szacunek

Empatia umożliwia postawienie się w czyjejś sytuacji. Ważne jest przy tym, by nie zarażać się cudzymi emocjami. Chodzi o umiejętność odczytywania i domyślania się, co czuje druga osoba, by odpowiednio się zachowywać.

Empatia wymaga obserwowania i słuchania. Czasami gesty odsłaniają niezwerbalizowane intencje. Niekiedy ton głosu mówi więcej niż słowa. Czytaj między wierszami, współczuj i odpowiadaj zgodnie ze stenem emocjonalnym rozmówcy.

Język zaufania

Istnieje pewien klucz do skutecznego komunikowania emocji – zaufanie. By je ustanowić, trzeba trzymać się następujących wytycznych:

 • Empatyczny uśmiech. Unikaj silenia się na niego. Staraj się wyrażać otwartość i przystępność.
 • Potakiwanie głową. W ten sposób dajesz znać, że rejestrujesz to, co się do ciebie mówi.
 • Przyjazne spojrzenie. Komunikowanie emocji nie jest bowiem możliwe bez kontaktu wzrokowego.
Komunikowanie emocji to podstawa szczęśliwych związków.

Asertywność: skuteczna i pełna szacunku komunikacja

Asertywność to natomiast zdolność do skutecznego, pewnego i pełnego szacunku porozumiewania się z innymi. Dzięki niej jesteśmy bowiem w stanie prowadzić harmonijne dialogi i rozwiązywać problemy. Oto jej filary:

 • Odstaw na bok negatywne myśli.
 • Zaufaj swoim uczuciom i myślom. Twoje potrzeby i koncepcje powinny zostać wysłuchane.
 • Słuchaj drugiej osoby z szacunkiem. Nie daj się ponieść emocjom.
 • Zastanów się chwilę zanim odpowiesz.
 • Bądź konkretny. Postaraj się zwięźle formułować myśli.
 • Koncentruj się na faktach, nie na osądach.
 • Przekazuj spokój i pozytywne nastawienie.

Wszyscy możemy zatem pracować nad komunikacją emocjonalną. Potrzebujemy jedynie nieco dobrej woli i zaangażowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Fernandez, P. y Ramos, N. (2002) Corazones inteligentes. Barcelona: Cairos.
 • Gallego, D. J. y otros (1999) Implicaciones educativas de la inteligencia emocional. Madrid: UNED.
 • Goleman, D. (1996) La inteligencia emocional. Madrid: Kairós.
 • Goleman, D. (1999) La práctica de la inteligencia emocional. Madrid: Kairós
 • Kidwell, B., & Hasford, J. (2014). Emotional ability and nonverbal communication. Psychology & Marketing, 31(7), 526-538. doi:10.1002/mar.20714
 • Salovey, P. y Sluyter (eds.). Emocional Development and Emocional Intelligence: Implications for Educators. Pp. 3-31. New York: Basic Books.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.