Problemy w związku - jak sobie z nimi poradzić?

Problemy w związku - jak sobie z nimi poradzić?

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czasami problemy w związku nie muszą oznaczać końca świata. Wręcz przeciwnie, mogą być okazją do poprawy i wzmocnienia relacji.

Czasami problemy w związku mogą wywoływać ból głowy. Nie oznacza to jednak, że wszystko stracone. Nie powinniśmy czuć się źle myśląc, że związek „dobiega końca”.

Wiele osób ma problemy w związku z różnych powodów. I podczas gdy niektórzy dzielą się nimi z osobami, którym ufają lub bezpośrednio z ekspertami z różnych dziedzin inni nie mają odwagi o nich rozmawiać. Uważają, że nie wiedzą, jak to zrobić i obawiają się, że sprawa się pogorszy.

Kiedykolwiek Ci się to przydarzyło? Czy miałeś trudności z rozmową z Twoim partnerem o czymś, co Cię niepokoi? Masz problem i chciałbyś go rozwiązać, ale nie wiesz jak? Nie martw się, to samo dzieje się w wielu związkach. To nie jest odosobniony przypadek.

Aby Ci trochę pomóc poniżej podzielimy się z Tobą kilkoma poradami, które mogą pomóc Ci rozwiązać Twoje problemy w związku. Chociaż należy pamiętać, że w niektórych przypadkach może być konieczna konsultacja ze specjalistą.

Jakie problemy w związku są najczęstsze?

Skłócona para

Jak już wcześniej wspominaliśmy istnieje kilka powodów, dla których para może mieć problemy. Oto najczęstszych z nich:

Zazdrość

Obok nieufności, braku szacunku dla prywatności lub intymności partnera zazdrość jest jednym z najczęstszych problemów w związkach. Często ma swoje źródło nie tylko w złej komunikacji, ale także w problemach z samooceną i zaburzeniami poznawczymi. Wskazane jest, aby zwrócić się w tym przypadku o pomoc do specjalisty.

Dysfunkcjonalna komunikacja

Brak empatii, stosowanie schematów pasywno-agresywnych, manipulacja i inne mało asertywne zachowania mogą wyrządzić krzywdę w związku, często generując konflikty i dyskomfort u obojga partnerów.

Z drugiej strony unikanie rozmowy na pewne tematy w celu „uniknięcia konfliktu” może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Niepewność utrzymuje się w czasie i nie przynosi rozwiązania.

Unikanie pewnych tematów, choć na początku może się to wydawać dobrą strategią, uniemożliwia rozmowę, dotarcie do wspólnego miejsca i normalizację faktu, że należy rozmawiać, aby utrzymać zdrowy związek.

Problemy w związku – zbyt mało lub zbyt dużo czasu razem

Jak mówi słynne przysłowie: co za dużo, to nie zdrowo. W tym sensie, jeśli dwie osoby nie mają czasu na bycie razem z powodu nadmiaru obowiązków może to powodować różne problemy w związku. Na przykład jedna ze stron może dojść do wniosku, że nie jest priorytetem dla partnera i że została odsunięta na dalszy plan.

Z drugiej strony, również gdy dwoje ludzi spędza ze sobą zbyt dużo czasu mogą mieć również problemy. Nie pozwalają sobie na samodzielne funkcjonowanie i mają mało czasu dla siebie, dla swoich hobby, projektów itp.

Kwestie wspólnego mieszkania

Na co dzień para może mieć również w mniejszym lub większym stopniu problemy ze wspólnym mieszkaniem. Ogólnie rzecz biorąc dotyczą one podziału zadań, utrzymania domu, opieki nad zwierzakiem i wychowania dzieci. Chociaż mogą się też pojawić w związku z przeprowadzką lub z i innymi wydarzeniami.

Mówiąc o tym, co jest dla nas niewygodne i zawsze starając się dojść do porozumienia, można przezwyciężyć problem dzielenia się zadaniami.

Brak wspólnego projektu na przyszłość

Brak wizji na przyszłość, brak wspólnego projektu życiowego, nad którym moglibyśmy pracować jako zespół, może również powodować problemy w związku. Powoduje wielką niepewność i wiele obaw.

Możliwe, że istnieją również nierówności w podejściu. Na przykład jedna z dwóch stron może unikać rozmowy na ten temat, ponieważ uważa, że ​​będzie to „bardzo niedługo”. Podczas gdy druga strona pragnie dalszego wzmocnienia relacji i przynajmniej ma ogólny zarys przyszłości.

Niekompatybilność w łóżku

Inne najczęstsze problemy w parach to te, które mają związek z życiem seksualnym. Komunikacja również odgrywa tu ważną rolę.

Jeśli nie rozmawiamy otwarcie o wrażliwościach, obawach, a nawet fantazjach, preferencjach, chęci podzielenia się określonym doświadczeniem, stymulowania punktu G i wypróbowania niektórych gier seksualnych możemy zdystansować się w stosunku do partnera. I mogą pojawić się różne konflikty.

Niekompatybilność w seksie to kwestia, którą należy się zająć. W przeciwnym razie nie będzie można dotrzeć do wspólnego miejsca i rozwiązać problemy. W tym celu możesz zwrócić się do eksperta.

Czy seks może być sposobem na rozwiązanie problemów w związku?

Splecione nogi

W niektórych serialach i filmach wielokrotnie żartuje się, że w obliczu pewnych problemów najlepszym sposobem ich rozwiązania jest spora dawka aktywności w łóżku. Z tego powodu wiele osób stara się kopiować to zachowanie.

Czy byłby to najlepszy sposób na zawsze rozwiązywanie problemów w związku? Zdecydowanie nie. Nie jest dobrym podejściem stosowanie tego samego rozwiązania do każdego z problemów, które mogą pojawić się w związku.

Chociaż prawdą jest, że aktywność seksualna może przyczynić się do bliskości pary i rozładowania napięcia, nie jest to rozwiązaniem samym w sobie. W rzeczywistości może stać się „łatą”, która później nie robi nic poza przedłużeniem dyskomfortu.

Jednak gdy pojawiają się problemy w łóżku rozwiązanie też może tam być. W tym celu możesz skonsultować się z psychologiem lub seksuologiem.

Problemy w związku – komunikacja to podstawa

Para na terapii

Aby rozwiązać Twoje problemy w związku, oprócz rozmowy z partnerem możesz również rozważyć rozpoczęcie terapii. Profesjonalna pomoc może wiele zdziałać.Jak widać, rozwiązanie problemu można znaleźć rozmawiając z szacunkiem o wszystkim, co budzi obawy.

Rozmowa pomoże nam zrozumieć, co się dzieje, jak każda ze stron to widzi i jak możemy rozwiązać problem, czuć się komfortowo i szczęśliwie w związku.W niektórych przypadkach seks może być ważnym uzupełnieniem, ale sam w sobie nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów w związku.

Dlatego zawsze dawaj pierwszeństwo dobrej rozmowie, bo to ona pozwala wzmocnić i zadbać o relację oraz polepszyć inne aspekty, takie jak wspólne mieszkanie.

Komunikacja odgrywa podstawową rolę, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów, czy to z partnerem, czy o jakimkolwiek innym charakterze. Pozwala wyeksponować obawy, przeciwstawić je, a także znaleźć wspólne miejsce, w którym obie strony mogą czuć się komfortowo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.