Wymuszanie buziaków u dzieci - dlaczego stanowi błąd?

Jeśli twoje dziecko nie chce dać całusa, nie powinnaś go do tego zmuszać. W tym artykule wyjaśnimy dlaczego wymuszanie buziaków ma poważne konsekwencje.
Wymuszanie buziaków u dzieci - dlaczego stanowi błąd?

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Dla małych dzieci całus jest oznaką uczucia. Zwykle całują swoich rodziców, rodzeństwo lub dziadków w akcie wyrażenia miłości. Dlatego, gdy oczekuje tego osoba nieznajoma, taka sytuacja może sprawić, że poczują się niekomfortowo, a nawet mogą odmówić. Wymuszanie buziaków nie jest więc dobrym pomysłem.

Jeśli chcesz, by dziecko dało całusa, musisz je zapytać, czy czuje się komfortowo dając buziaka na powitanie. Dziecko powinno mieć możliwość wyboru sposobu witania się z innymi. Ono powinno decydować, czy chce to zrobić dając całusa czy podając rękę. Poznawanie i ustalanie granic jest jedną z podstaw rozwoju dziecka.

Dotyczy to również granic emocjonalnych. Każde dziecko może wybrać, czy chce czy nie chce zbliżyć się do danej osoby. Wymuszanie buziaków pozbawia je tego wyboru.

Niektórzy rodzice uważają, że ich dzieci są niegrzeczne, bo nie chcą dać całusa. Ale istnieje wiele sposobów, w jakie dzieci mogą zademonstrować swoje dobre wychowanie. Uścisk dłoni, powitanie przy wejściu do pomieszczenia lub poklepanie po plecach są oznakami dobrych manier.

Wymuszanie buziaków – dlaczego jest niewłaściwe

Oznaką zdrowych stosunków rodziców z dziećmi są otwarte rozmowy na temat miłości i wychowania. Oznaki czułości należy rozumieć jako spontaniczny sposób wyrażania miłości. Podczas gdy dobre maniery i wychowanie to sposób na wyrażanie szacunku innym ludziom.

Chociaż dzieci powinny być miłe dla dorosłych, nie należy ich zmuszać do pocałunków. Jeśli pozostawiamy im wybór, są zdolne do wyznaczania granic w relacjach z nieznaną osobą. Ważne jest, aby nie zmuszać dzieci do całowania.

Wymuszanie buziaków może sprawić, że staną się podatne na ryzyko wykorzystania. Małe dzieci mogą przyjmować postawę zadowalania dorosłych, okazując dobre wychowanie i sympatię. Może to je narazić na sytuację nękania lub molestowania.

Rodzina

Do wykorzystywania najczęściej dochodzi w kręgu osób bliskich dziecku. Może ono być kolejnym krokiem w okazywaniu czułości. W rezultacie, dzieci są zmuszane, by przypodobać się danej osobie i nie potrafią powiedzieć nie, gdy dochodzi do kontaktu fizycznego.

Szanuj wolę swojego dziecka

W pewnym wieku niektóre dzieci przestają dawać całusy lub robią to rzadziej niż wcześniej. Być może z powodu nieśmiałości, może dlatego, że nie lubią danej osoby, a może po prostu nie są w nastroju, aby to zrobić.

Ale jeśli dziecko nie chce okazywać czułości, czy powinniśmy nalegać? Nie, wymuszanie buziaków u dzieci to coś, czego musisz unikać. Postaw się na ich miejscu i spróbuj sobie wyobrazić, jak przyjemne byłoby pocałowanie kogoś, gdy tego nie chcesz. Jak byś się wtedy czuła?

Buziaki nie powinny być oznaką dobrego wychowania lub dobrych manier

Dla dorosłych pocałunek może być oznaką dobrych manier i sposobem na powitanie. Jednak dla najmłodszych danie całusa jest sposobem okazywania uczuć wobec osób, które kochają.

Przywitanie

Dobre maniery to normy zachowania i uprzejmości. Powinnaś uczyć swoje dziecko jak je stosować w relacjach z ludźmi. I będzie to dużo lepsze niż wymuszanie buziaków. Zamiast zmuszać dzieci do dawania pocałunków, staraj się je nauczyć, by po przybyciu do jakiegoś miejsca powiedziały „dzień dobry” lub “dobry wieczór” na powitanie.

Pocałunki mają znaczenie

Pocałunek należy do norm społecznych. Częstym zwyczajem jest pocałunek na powitanie lub na pożegnanie. Jednak dla dzieci jest to oznaka miłości, dlatego wymuszanie buziaków nie jest dla nich dobre, bo zaczynają mylić pojęcia.

Dzieci nie powinny być zmuszane do robienia czegoś, czego nie chcą. A jeszcze gorzej, jeśli nasze zachowanie sprawia, że czują się źle z powodu odmowy. Nie traktuj odmowy jako obrazy, zinterpretuj to jako punkt widzenia dziecka.

Twoje dziecko nie oddali się od Ciebie

Czasami dzieci przechodzą etapy, w których odmawiają dawania buziaków nawet swoim rodzicom lub bliskim krewnym. Nie oznacza to, że dziecko staje się bardziej zamknięte w swoich uczuciach. Obdaruje całusem, kiedy naprawdę tego zechce i poczuje, że ma na to ochotę. To właśnie wymuszanie buziaków u dzieci sprawi, że nabiorą do Ciebie rezerwy i w ten sposób oddalisz je od siebie.

Wymuszanie buziaków prowadzi do podatności na nadużycia

Choć może brzmi to przesadnie, ale jeśli zmuszasz dziecko do dawania całusów, kiedy tego nie chce, staje się bardziej skłonne do otwartości w kontaktach z obcymi. Jeśli od najmłodszych lat nie nauczy się odmawiać kontaktu fizycznego innym osobom, może rozwinąć myśl, że okazywanie czułości wobec obcych jest synonimem dobrego wychowania.

Obrażona dziewczynka

Wymuszanie buziaków u małych dzieci może im przekazywać wiadomość, że nie są właścicielami własnego ciała. |To bardzo ważne, aby je nauczyć, że mają prawo do kontroli nad swoim ciałem, w przeciwnym razie mogą stać się bardziej skłonne do zadowalania innych i pasywne.

Podsumowanie

Jeśli chcesz, by dziecko dało buziaka na powitanie lub na pożegnanie, ważne jest, aby zapytać je wprost, czy chce to zrobić. Nie nalegaj, aby dało całusa. Wymuszanie buziaków to poważny błąd. Dla dziecka powinno być jasne, że całuje dlatego, że ono tego chce i że jest to tylko sposób na przywitanie się. “Czy chcesz dać kuzynowi buziaka na powitanie?” Jeśli mówi “nie”, musisz je zostawić w spokoju.

Generalnie małe dzieci, gdy rosną, zaczynają rozróżniać, które pocałunki to oznaki miłości, a które to formy uprzejmości. Najszybciej się tego nauczą, jeśli będą obserwować, jak rodzice witają się i żegnają pocałunkiem. W ten sposób będą naśladować to zachowanie i dostosują się do norm społecznych.

Wreszcie, rodzice muszą umieć otwarcie rozmawiać z dziećmi na temat różnicy między byciem dobrze wychowanym a byciem czułym. Uczucie musi rodzić się naturalnie, nie powinno być sposobem na zadowolenie innych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.