Szacunek i dobre maniery nie wychodzą z mody

· Styczeń 30, 2017
Media społecznościowe zapewniają anonimowość i dystans, które z kolei rodzą poczucie bezkarności. Zadbajmy o to, by wartości takie jak szacunek do innych nie zniknęły na dobre z naszego społeczeństwa.

 

Szacunek do innych ludzi i dobre maniery to zdawać by się mogło towary deficytowe we współczesnym świecie. Wszystko dzieje się w obecnych czasach coraz szybciej, nie starcza nam więc często sił i ochoty na tak prozaiczne rzeczy jak szczerość, respekt czy tolerancja.

To jak szacunek i dobre wychowanie odchodzą do lamusa można zauważyć zwłaszcza na przykładzie mediów społecznościowych, gdzie za sprawą anonimowości ludzie czują się po prostu bezkarni.

W dzisiejszym artykule chcemy Cię jednak przekonać, że nie wszystko jeszcze stracone i wartości te nie mogą tak po prostu się przeterminować.

Media społecznościowe to poniekąd kompleksowa makieta czy też kalejdoskop wszelkich możliwych ludzkich zachowań – od tych najlepszych, aż po te najgorsze.

Powinny one pełnić funkcję otwartej platformy komunikacji i wymiany informacji, niestety bardzo często stają się siedliskiem negatywnych emocji, agresji czy kłamstw.

Jest to jeden z powodów, przez które w dzisiejszym świecie powinniśmy zadbać o odpowiednie wychowanie przyszłych pokoleń i uczenie ich od najmłodszych lat takich wartości jak szacunek do innych ludzi czy dobre maniery.

W świecie, gdzie każdą informacją możemy podzielić  się w ciągu kilku sekund, szanowanie innych ludzi może być ważniejsze niż kiedykolwiek przedtem.

Przeczytaj także: Negatywne emocje – obroń się przed nimi

Wychowanie dzieci w świetle pozytywnych wartości i dobrych manier to inwestycja w naszą wspólną przyszłość.

Nie pozwólmy kolejnym pokoleniom zginąć w zepsutym społeczeństwie, gdzie nie patrzy się innym ludziom prosto w twarz i nie mówi się ,,kocham” ani ,,nienawidzę” prosto w oczy.

Dzisiaj chcemy Cię skłonić do refleksji właśnie na ten temat.

Szacunek a media społecznościowe

W 2014 roku najpopularniejsza sieć społeczna na świecie, czyli Facebook, został zobligowany do zainwestowania pieniędzy, czasu i wysiłku, by promować to, co we współczesnym świecie po prostu zanika – szacunek i tolerancję do innych ludzi oraz dobre maniery.

Wydawało się to co najmniej dziwne – czy naprawdę zapomnieliśmy o tych wartościach tak bardzo, że musi nam o nich przypominać platforma internetowa?

W rzeczywistości szacunek i dobre wychowanie nie zniknęły z naszego życia.

Otwarto nam jednak pole do okazywania skrajnie różnych emocji, także tych niebezpiecznych. Pojawiły się wirtualne miejsca, w których bez problemu i bez konsekwencji można obrażać, nękać i szykanować.Media społecznościowe

Co gorsza, krzywdzenie kogoś jest czasami dużo prostsze niż okazanie komuś pozytywnych emocji i życie z kimś w zgodzie.

Aby nauczyć młodzież tych pozytywnych zachowań, lub chociaż zapobiec tym skrajnie negatywnym, Facebook stworzył więc wirtualną postać, która ma im w tym pomóc; jest to Mr. Nice.

Znaczenie tej postaci występującej w najpopularniejszej platformie społecznościowej na świecie, opisano między innymi w takich czasopismach jak ,,The New York Time”. Chcemy więc wyjaśnić Ci, na czym polega jej rola.

Nękanie w internecie – narastający problem

Sami menadżerowie Facebooka zdają sobie sprawę z narastającego problemu nękania w internecie i cyberprzemocy.

Badanie przeprowadzone przez Pew Research Internet Project wykazało, że niemal 65% młodych Amerykanów pomiędzy 18 a 29 rokiem życia doświadczyło przemocy czy nękania na Facebooku.

Właśnie ta przerażająca liczba skłoniła Facebooka do tego, by powstał Mr. Nice. To postać, za którym skrywa się ponad 80 pracowników odpowiedzialnych za to, aby relacje pomiędzy użytkownikami sieci społecznościowej były wolne od agresji, a oparte były na wzajemnym szacunku i bezpieczeństwie.

Uzależnienie od Facebooka

Powstała między innymi funkcja, która nie pozwala innym osobom oznaczyć nas na zdjęciach, bez naszej uprzedniej zgody i zaakceptowania takiej prośby, w zależności od tego, czy podoba nam się umieszczony tam wizerunek.

Co więcej, obraźliwe treści są cenzurowane i usuwane przez administratorów strony. Umożliwiono także usuwanie kont użytkownikom promującym nienawiść czy agresję.

Pracownicy odpowiedzialni za te działania kierują się w swoich działaniach jedną prostą zasadą: dobro powinno zwyciężać nad złem.

Oczywiście w tak rozbudowanej sieci społecznej nie jest możliwe kontrolowanie absolutnie wszystkiego, sam fakt podjęcia takiej próby jest jednak wart zauważenia i docenienia.

Więcej szacunku = lepsza przyszłość

Szacunek do zwierząt

Jeśli chcemy stworzyć dla nas i dla przyszłych pokoleń lepszy świat, musimy być przygotowani na długą i ciężką walkę. Musimy także pogodzić się, że nie da się naprawić całego społeczeństwa jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki; zbyt dużo jest wokół na kryzysów politycznych, wojen i problemów społecznych.

Wciąż jednak możliwe jest wychowanie naszych dzieci tak, aby wartości takie jak szacunek i dobre maniery nie zniknęły na stałe z naszego życia, serc i umysłów.

Oto kilka aspektów, o których koniecznie musimy pamiętać:

  • Wielkie zmiany zawsze wymagają siły woli i zaangażowania wielu ludzi. Wielkie zmiany nie dzieją się też z dnia na dzień; nie stworzymy nowego świata rewolucją, ale krok po kroku.
  • Szacunek i dobre maniery to wartości, które nigdy się nie przeterminują. Powinniśmy oprzeć na nich każdą chwilę naszego życia, nie tylko w domu, ale i w pracy, czy w mediach społecznościowych.
  • To o czym nie powinniśmy zapomnieć to fakt, że każdy akt szacunku i przyjaźni ma o wiele większą wartość niż pojedynczy akt nienawiści. Dobro jest zaraźliwe i ma siłę pokonywania zła!

Rozejrzyj się wokół siebie i zobacz, jak nasiona dobra i nadziei powoli kiełkują i dają pierwsze owoce. Wychowajmy kolejne pokolenia tak, aby i nam, i im żyło się lepiej.