Praktykowanie jogi - jaki ma wpływ na Twoje ciało?

Joga jak każda aktywność fizyczna przyczynia się do dobrego samopoczucia i kondycji ciała. Jednak jej praktyka pozwoli Ci osiągnąć więcej niż tylko zgrabną sylwetkę. W pakiecie otrzymasz kontrolę swojego umysłu i skupienie się na chwili obecnej. 
Praktykowanie jogi - jaki ma wpływ na Twoje ciało?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Praktykowanie jogi przynosi całe mnóstwo korzyści dla naszego ciała i umysłu. To połączenie naszej cielesności z duszą. Naturalne jest, że na początku swojej drogi z tą indyjską filozofią ćwiczeń zadajemy sobie pytanie: jak wpłynie na nasze ciało?

Przede wszystkim duchowa zmiana zachodząca w Tobie poprzez praktykowanie jogi będzie namacalna przy odrobinie konsekwencji. Zauważysz zmniejszający się stres i niepokój, będziesz mieć większą kontrolę nad umysłem i inaczej spojrzysz na teraźniejszość.

Tak to właśnie działa w jodze. Miejsca, w których napotykasz największy opór są płaszczyznami, w których odnajdziesz największe wyzwolenie.
-Rodney Yee-

Joga to terapia dla ciała i umysłu wykorzystywana do poprawy jakości życia ludzi bez względu na wiek, pochodzenie czy religię. Dzięki tej dyscyplinie – praktyce o podłoży filozoficznym eliminuje się z życia wiele problemów zdrowotnych.

Co ważne, joga zwalcza choroby serca, poprawia krążenie krwi, przydaje się przy zapaleniu stawów, bólu pleców i innych patologiach. Mówi się, że jesteś tak młody jak młody jest Twój kręgosłup, można więc stwierdzić, że praktykowanie jogi jest eliksirem młodości. 

Czy ciało zmienia się podczas uprawiania jogi? Oczywiście, że tak. Nabiera ono witalności i zmienia się dodając nam siły. Oczywiście w przypadku pewnych chorób należy kontynuować leczenie przepisane przez specjalistów. Joga jednak zapewni Ci równowagę.

Praktykowanie jogi i korzyści z niej płynące

Korzyści wynikające z uprawiania jogi są niepoliczalne. W początkach hinduizmu człowiek szukał połączenia z bogami w celach duchowych i terapeutycznych. Używał do tego jogi, bowiem siła umysłu pozwalała też kontrolować ciało. To żadne zabobony, nie od dziś wiadomo, że wszystko co dzieje się w naszym życiu – zaczyna się w głowie.

Kiedy rozpoczniesz swoją przygodę z jogą – zauważysz jak Twoje ciało zmienia się i staje się zdrowsze. W tym artykule wyjaśnimy Ci jakie dokładnie zmiany zajdą w Twoim organizmie.

Praktykowanie jogi zwiększa wydajność płuc

Oddychanie jest kluczowym elementem praktyki jogi, ponieważ pozwala na dotlenienie mózgu i prawidłowe wykonywanie pozycji. W jodze prawidłowe oddychanie brzucha pomoże utrzymać równowagę i wzmocni asany. Jest to szczególnie ważne w dynamicznym rodzaju jogi.

Jak dochodzi do zwiększenia wydajności naszych płuc? Głębokie oddechy i wydechy przez nos rozszerzają ich pojemność. Wart uwagi jest fakt, że regularne ćwiczenia nad oddechem zmniejszają problemy układu oddechowego, a nasz mózg lepiej pracuje dzięki dostarczanemu tlenowi.

Pamiętaj, że tlen jest paliwem dla naszego ciała – joga więc krami nasze płuca i zmienia nas na lepsze. 

Nie tylko oczyszczasz umysł, ale wyrzucasz też z siebie toksyczne niepotrzebne związki. Weź teraz głęboki wdech i spokojny wydech! Zobaczmy, co jeszcze zmienia się pod wpływem ćwiczeń jogi.

Wzmocnione mięśnie i stawy

Słowo joga pochodzi od rdzenia czasownika yug, który oznacza „scalić” lub „ujarzmić”. W swojej istocie joga odnosi się zarówno do praktyki, jak i do sposobu bycia.

-Donna Farhi-

Przede wszystkim, praktykowanie jogi pozwala wzmocnić nasze mięśnie na nogach, pośladkach, plecach i ramionach. Konstrukt pozycji (asany) pozwala wszystkim mięśniom pracować w równowadze i harmonii. Ciało zmienia się delikatnie, nie przybierając na masie. Joga wydobywa potencjał naszych mięśni. 

Jeśli nawiedzają Cię problemy ze stawami, joga zapewni im siłę i potrzebne zdrowie. Dlatego też, rozciąganie, skręcanie obecne w poszczególnych pozycjach zwiększa Twoją elastyczność. Oczywiście: z każdą chwilą doskonalisz swoją technikę, co wzmocni pozytywne efekty.

Praktykowanie jogi a układ krążenia

Poprawa krążenia to jedno z najczęściej wymienianych zasług stosowania jogi. Odpowiednio wykonane pozycje w jodze pozwalają na optymalny przepływ krwi. Serce – czyli silnik naszego ciała: traktuje jogę jako swojego przewodnika.

Co niezwykle istotne ćwiczenia z jogi pomogą Ci utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi. Dlatego ta aktywność jest proponowana wszystkim, którzy cierpią na nadciśnienie. Joga stanowi w tym przypadku doskonałą terapię.

praktykowanie jogi

Przeprowadzono wiele badań nad technikami jogi, w kontekście potwierdzenia ich pozytywnego wpływu na układ nerwowy. Co ważne, joga wpływa na częstość akcji serca i posiada zdolności łagodzące różne dolegliwości. Co istotne, udowodniono, że ryzyko chorób serca jest znacznie niższe wśród osób praktykujących jogę.

Rozwinięta fizyczna wytrzymałość

Jedno to spokój umysłu i elastyczny kręgosłup; drugie to wymarzona sylwetka i siła. Praktykowanie jogi pozwala wzmocnić naszą fizyczną wytrzymałość pod wieloma względami. W głównej mierze zmniejsza uczucie zmęczenia i wyczerpania, bowiem Twoje ciało będzie doskonale przygotowane na wysiłek.

Przede wszystkim, praktyka jogi pozwoli Ci wykonywać inne ulubione aktywności fizyczne bez żadnych niedogodności. Wyuczone i świadome oddychanie pomoże uzyskać wymarzoną wytrzymałość podczas wykonywania ćwiczeń sercowo-naczyniowych.

Co ważne, nie będziesz odczuwać intensywnego zmęczenia, bo Twoje ciało będzie pełne energii. Brzmi jak recepta na sukces, prawda?

Utrata wagi – zaleta jogi

Informacja, na którą wszyscy czekaliśmy to odpowiedź na pytanie: czy joga pozwala schudnąć? Naturalnie praktykowanie jogi pomaga obniżyć masę ciała, bowiem ciało utrzymywane jest w stałej aktywności fizycznej. Utrata kalorii pozwoli Ci zauważyć niewątpliwe zmiany zachodzące w obszarach tkanki tłuszczowej.

Co istotne, ogromną zaletą tego rodzaju aktywności jest zrównoważone kształtowanie sylwetki, gdyż przy ćwiczeniach pracują praktycznie wszystkie nasze mięśnie.

kobieta mierzy obwód tali

Choć joga oczywiście przyczynia się do utraty wagi, warto wzmocnić jej działanie poprzez zbilansowaną dietę. Joga traktuje ciało jako świątynię, stąd musi być utrzymywana w równowadze z umysłem i powinna być stale pielęgnowana. Niewątpliwie poprzez jej praktykę można dogłębnie poznać związki dotyczące ciała, umysłu i emocji.

Pamiętaj, że efekty jogi zauważysz na różnych płaszczyznach swojego ciała i ducha. Co najważniejsze, odkryjesz nowy spokój i potrzebną w życiu harmonię.

Namaste!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.