Uprzejmość – jak bardzo jest ważna w życiu

Uprzejmość jest niezbędna, aby dobrze żyć z innymi. Ważne jest, aby była szczera i płynęła prosto z serca.

Uprzejmość posiada wiele zalet. Nie tylko dobrze wpływa na tych, co nas otaczają, ale i na nas samych. Na poziomie emocjonalnym pomaga nam żyć w harmonii z innymi.

Lecz przede wszystkim uprzejmość to osobista postawa. Od czasów dzieciństwa inni uczą nas podstawowych zasad grzeczności oraz jak żyć razem.

Aby były one skuteczne oraz pożyteczne, ważne jest zawsze mieć je na uwadze. W ten sposób będziemy autentyczni. Bycie uprzejmym wymaga dobrej woli.

Uprzejmość jest synonimem uznania oraz życzliwości wobec innych. To uniwersalna forma szacunkuPowinniśmy być uprzejmi, aby cieszyć się dobrymi relacjami z innymi. W tym artykule zobaczymy co to jest grzeczność oraz w jaki sposób możesz stosować tę jakże ważną cnotę.

Uprzejmość – sposób na rozprzestrzenianie pozytywnej energii

Coś, co zdążyliśmy zauważyć to drobne małe, codzienne gesty. Poczynając od „jak się masz?”,”dziękuję” czy „dbaj o siebie”, te proste słowa przybliżają nas do drugiej osoby.

Zauważ też, że nie jest to możliwe, jeśli nie wkładasz w to emocji. Aby okazywać szacunek, musisz być blisko oraz posiadać wyraźny cel. Musisz również znać potrzeby innych osób.

Zapraszamy Cię do porozmyślania na ten temat oraz zaznajomienia się z naszymi pomysłami.

balony z ludźmi

Dlaczego niektórzy ludzie są nieuprzejmi?

Uprzejmość oznacza więcej niż dobre wychowanie otrzymane w dzieciństwie. To coś więcej niż przytrzymywanie drzwi, mówienie dziękuję, oddawanie komuś swojego miejsca czy nawet uważne słuchanie drugiego…

Można by powiedzieć, że nie jest to praktykowane przez każdego. To przede wszystkim zaleta osobista.

  • Ci, którzy nie wykazują się grzecznością, nie czują empatii do innych. Zwykle stawiają siebie na pierwszym miejscu. Są dumni oraz mają bezczelne nastawienie.
  • Uprzejmość to strategia, która pomaga nam zaadaptować się do naszego środowiska. Ci, którym brakuje dobrych manier, mają nadzieję, że to pozostali się do nich dostosują.

Dr. Pier Massimo Forni jest profesorem na Uniwersytecie Johna Hopkinsa.

Napisał wiele książek na temat zachowania społecznego, jednak jego praca „Wybierając uprzejmość: 25 zasad taktownego zachowania” (Choosing Civility: The 25 Rules of Considerate Conduct) wyróżnia się spośród pozostałych.

Według dr. Forni brak znajomości zasad taktownego zachowania może skutkować różnymi formami agresji społecznej. Ponadto w niektórych przypadkach może hamować dojrzewanie emocjonalne oraz powodować problemy psychologiczne.

Rodzaje uprzejmości

Interesujące jest to, że istnieje kilka rodzajów grzeczności. Są nawet łatwe do zaobserwowania. Stephen Levinson to naukowiec, który specjalizuje się w relacjach społecznych. Rozróżnia dwa rodzaje uprzejmości.

  • Uprzejmość negatywna: jest związana z językiem, którego używamy. Zwykle formowane są zdania negatywne, na przykład „nie masz nic przeciwko, jeśli…”, „jeśli to ci nie przeszkadza, zamierzam…”
  • Uprzejmość pozytywna: ta zakłada tworzenie pozytywnych relacji z wszystkimi dookoła nas.

Pozytywna uprzejmość jest znacznie głębsza niż ta powierzchowna różnica. Składa się z gestów, słów oraz czynów. Dzieje się tak, ponieważ chcemy dawać innym to, co w nas najlepsze.

Z tego powodu czujemy się ze sobą dobrze. To właśnie kim jesteśmy naprawdę. Nie posiadamy żadnych ukrytych celów.

wrózka z ptakiem

Uprzejmość i przyjaźni ludzie

Zapewne już nieraz zaskoczyłeś się uprzejmością innych. Być może spotkałeś nieznajomego, który potraktował Cię jak przyjaciela, otwarcie oferując pomoc.

  • Na początku jesteśmy zdziwieni. Czujemy, że tego rodzaju zachowanie nie jest normalne. Być może on chce czegoś w zamian.
  • Jednakże to jest normalne. Przyjaźni ludzie, którzy są emocjonalnie otwarci naprawdę istnieją. Oraz czynią z tego świata lepsze miejsce.

Oto pewne proste kroki, które możesz podjąć. Pomogą nam w byciu autentycznym oraz miłym.

  • Używaj języka pełnego szacunku. Jest to szczególnie ważne kiedy stykasz się z emocjonalną otwartością. Niektóre zdania, które możesz stosować to „dobrze rozumiem cię” oraz „słucham cię uważnie”.
  • Okaż zainteresowanie. Martwienie się o kogoś dobrze o nas świadczy. Szczególnie kiedy jesteśmy w stanie poprawić komuś humor lub poprawić czyjąś sytuację.
  • Działaj ze szczerością. Czasami ludzie zachowują się protekcjonalne, ponieważ kieruje nimi fałszywa uprzejmość. Na przykład niektórzy mówią „dziękuję”, „co słychać” lub pytają o różne rzeczy wyłącznie z obowiązku. Bez prawdziwego zainteresowania taka grzeczność nie działa.
  • Musimy pamiętać, że ludzie zawsze zauważą fałszywość. I zawsze o niej pamiętają.
kocia rodzina

Aby zaoferować uprzejmość, szacunek oraz uznanie drugim osobom, sami musimy być zdrowi emocjonalnie. Bardzo trudno jest zaoferować empatię i optymizm kiedy przepełnia nas niechęć.

Nawet jeśli nie pozostajemy emocjonalnie tacy sami, możemy nad tym popracować. Możemy spróbować utrzymać równowagę emocjonalną. Tylko kiedy czujemy się dobrze z samym sobą, jesteśmy w stanie zaoferować to, co najlepsze drugiej osobie.

WIĘCEJ DLA CIEBIE