Stymulacja sensoryczna – zmysły i przyjemność

Chociaż ludzie koncentrują się zwykle na stymulacji fizycznej, to faktem jest, że istnieją inne zmysły, które determinują czynniki zwiększające podniecenie seksualne. Stymulacja sensoryczna jest ważnym elementem związku.
Stymulacja sensoryczna – zmysły i przyjemność
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Stymulacja sensoryczna pozwala używać zmysłów do korzystania z szerokiej gamy wrażeń podczas stosunku seksualnego. Jest to przydatne narzędzie do przełamania rutyny seksualnej, poznania partnera i cieszenia się przyjemnością płynącą z seksu.

Chociaż zmysły są częścią wszelkich kontaktów seksualnych, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą wzmocnić swoje odczucia za pomocą pewnych elementów technicznych i drobnych szczegółów.

Oprócz wspomnianych zmysłów, poniżej znajdziesz kilka sztuczek, które dodatkowo je pobudzą i zwiększą ich wrażliwość.

Nie przegap tej okazji!

Czym jest stymulacja sensoryczna

Są to odczucia odbierane poprzez zmysł smaku, zapachu i wzroku. Są to inne nasze zmysły, które zwiększają podniecenie seksualne. Może się to różnić w zależności od preferencji danej osoby. Spraw, aby seks był jeszcze lepszy, za pomocą gry wstępnej i samego stosunku.

stymulacja sensoryczna

Chociaż odczucia te są dla niektórych niezauważalne – prawdopodobnie ze względu na wiele innych nawyków seksualnych – mogą one prowadzić do orgazmu. Stymulacja sensoryczna to prosta droga do lepszego życia seksualnego.

Zmysły, które dadzą Ci przyjemność – jak je stymulować

Wszystkie zmysły Twojego ciała biorą udział w tym, co czujesz i doświadczasz podczas seksu. Jednak przez niedbałość lub brak doświadczenia ludzie nie zawsze prawidłowo i satysfakcjonująco stymulują zmysły.

Dotyk

Poczucie przyjemności zmysłowej poprzez dotyk jest silnie związane z podnieceniem seksualnym i zdolnością do osiągnięcia orgazmu. To jeden z najważniejszych zmysłów, ponieważ skóra jest naszym największym narządem.

stymulacja sensoryczna - dotyk

Jak go stymulować

 • Najbardziej podstawowym sposobem jest dotyk i delikatny masaż.
 • Zawsze powinieneś próbować różnych rzeczy, na przykład zabawy z temperaturami lub teksturami.

Zapach

Wyczuwanie pewnych zapachów przed i podczas stosunku może zwiększyć Twoje odczucia i sprawić, że seks będzie przyjemniejszy. Ten rodzaj przyjemności jest ściśle związany z feromonami.

Jak go stymulować

 • Perfumy mogą sprawić, że Twój partner poczuje podniecenie seksualne
 • Niektóre olejki eteryczne używane w aromaterapii również mają korzystny wpływ (lawenda, lukrecja, cytryna i tym podobne).

Słuch

Rozkosz dźwiękowa znacznie poprawia odczucia zmysłowe podczas uprawiania seksu. Zwłaszcza, gdy ludzie lubią, jeśli ktoś im szepcze do ucha lub podnieca ich dźwięk jęku ich partnera. Ma to silny związek z agreksofilią, czyli odczuwaniu podniecenia seksualnego poprzez świadomość, że inni ludzie wiedzą, że uprawiasz seks.

stymulacja sensoryczna - słuch

Jak go stymulować

 • Szeptaj swoje fantazje lub wulgaryzmy do ucha partnera.
 • Nie powstrzymuj swoich jęków rozkoszy.
 • Słuchaj erotycznych piosenek.

Smak

Smak jest jednym ze zmysłów, który pomaga w najbardziej intymnym poznawaniu ciała partnera. Podczas seksu oralnego konieczne jest stymulowanie genitaliów partnera. Usta, a w szczególności język, zwiększają podniecenie Twoje i Twojego partnera. Ta stymulacja pochodzi z przyjemności cieszenia się smakiem płynów ustrojowych.

Jak go stymulować

 • Dla niektórych smakowanie ciała ich partnera lub płynów ustrojowych jest wystarczające, inni wolą podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej. Na przykład za pomocą olejków lub smakowych prezerwatyw.
 • Możesz użyć niektórych produktów spożywczych, takich jak czekolada lub bita śmietana, o ile są one bezpieczne dla Twojego zdrowia.

Stymulacja sensoryczna, czyli wzrok

Mężczyźni są dużo bardziej podatni na podniecenie seksualne wynikające ze stymulacji wzrokowej niż kobiety. Podczas tego typu stymulacji pary wyrażają swoje emocje poprzez erotyzm. To pozwala ludziom wprowadzać innowacje seksualne, ponieważ obejmuje ono wszelkie rodzaje seksualnych fantazji.

stymulacja sensoryczna - wzrok

Jak go stymulować

 • Obserwuj reakcje drugiej osoby podczas odbierania bodźców.
 • Wpatruj się w swojego partnera podczas stosunku.
 • Używaj kostiumów, bielizny, farbek, wyrobów ze skóry i innych elementów, aby stworzyć erotyczną fantazję.

Który ze zmysłów daje Ci największą przyjemność? Bez względu na rodzaj bodźca, poziom podniecenia i przyjemność, którą odczuwamy dzięki zmysłom, mogą różnić się w zależności od osoby.

Ważne jest, aby wiedzieć, co lubi Twój partner, na co jest najbardziej wrażliwy i jakie rzeczy doprowadzają go do szaleństwa. Umiejętność korzystania z tego rodzaju przyjemności z pewnością poprawi jakość seksu i pomoże Ci osiągnąć orgazm. Baw się dobrze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Wallen, K., & Lloyd, E. A. (2011). Female sexual arousal: Genital anatomy and orgasm in intercourse. Hormones and Behavior. https://doi.org/10.1016/j.yhbeh.2010.12.004
 • Pfaus, J. G. (1999). Neurobiology of sexual behavior. Current Opinion in Neurobiology. https://doi.org/10.1016/S0959-4388(99)00034-3
 • Komisaruk, B. R., Wise, N., Frangos, E., Liu, W. C., Allen, K., & Brody, S. (2011). Women’s clitoris, vagina, and cervix mapped on the sensory cortex: fMRI evidence. Journal of Sexual Medicine. https://doi.org/10.1111/j.1743-6109.2011.02388.x
 • Holstege, G., Georgiadis, J. R., Paans, A. M. J., Meiners, L. C., van der Graaf, F. H. C. E., & Reinders, A. A. T. S. (2003). Brain activation during human male ejaculation. The Journal of Neuroscience : The Official Journal of the Society for Neuroscience.
 • Symes, L. B., & Price, T. D. (2015). Sexual Stimulation and Sexual Selection. The American Naturalist. https://doi.org/10.1086/680414
 • Verhaeghe, J., Gheysen, R., & Enzlin, P. (2013). Pheromones and their effect on women’s mood and sexuality. Facts, Views & Vision in ObGyn.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.