Zaskórniki na twarzy – jakie problemy zdrowotne ujawniają?

· Październik 29, 2017
Zależnie od tego, w jakim obszarze naszej twarzy pojawiają się zaskórniki, możemy odkryć, które nawyki wymagają u nas zmian - może tu chodzić o nasz sposób odżywiania się, a nawet o sposób radzenia sobie ze stresem.

Okazuje się, że zaskórniki na twarzy to nie jest jedynie problem natury estetycznej. Mogą one również ujawniać pewne nasze problemy zdrowotne. Jeżeli i u Ciebie pojawiły się zaskórniki na twarzy, koniecznie przeczytaj ten artykuł i postaraj się usunąć ich możliwe przyczyny. Może się bowiem okazać, że problem ten stanowi jedynie wierzchołek góry lodowej.

Zaskórniki i wypryski oraz ich rodzaje

 • Białe wypryski z jasnymi wybrzuszeniami, które nie zdołały wydostać się na powierzchnię skóry. Jeżeli pojawiły się również na Twojej twarzy, dzieje się tak, ponieważ pory skórne zatkały się nadmiarem sebum.
 • W takim przypadku bardzo ważne jest skupienie się na nawykach związanych z oczyszczaniem skóry, aby jak najlepiej o nią zadbać i wyeliminować ten problem.
Kobieta z lusterkiem ogląda zaskórniki i wypryski

 • Kolejnym zaburzeniem skóry są różowe krostki, które na długo utrzymują się na skórze i nie zawierają w sobie ropy ani żadnego płynu.
 • Zaskórniki na twarzy mogą przybrać również formę niewielkich pryszczy, które nie wywołują żadnego bólu. Są one zazwyczaj niewielkie i przybierają regularne, okrągłe kształty.
 • Inną formą są krosty i torbiele. W tym przypadku mamy do czynienia z poważną odmianą trądziku, który wywołuje bolesność i dyskomfort. Tego rodzaju infekcje świadczą o głębokich stanach zapalnych skóry. Mogą one trwać tygodnie albo lata.
 • Istnieje również trądzik rozproszony, występujący nie tylko na twarzy, ale też na ramionach, dekolcie, piersiach a nawet pośladkach. Może on pozostawiać blizny.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Trądzik – czy wiesz, że możesz wykorzystać VapoRub?

1. Zaskórniki na twarzy w okolicach czoła i brwi

Jeżeli pojawiają się u nas zaskórniki na twarzy w okolicach czoła oraz brwi, nasz organizm usiłuje nam powiedzieć, że istnieje jakiś ukryty problem z naszym układem pokarmowym.

Jeżeli widzimy krosty u nasady nosa, w przestrzeni między brwiami, może to oznaczać problemy z pracą wątroby.

Możliwe rozwiązanie

  • Aby wyeliminować ten problem, przede wszystkim unikaj smażonych i tłustych potraw.
  • Zaleca się również ograniczenie spożycia alkoholu.

Zajrzyj też do artykułu: Wątroba wymaga detoksu? 5 pysznych przepisów

2. Zaskórniki na nosie

Jeżeli niedoskonałości skórne pojawiają się na nosie, oznacza to, że istnieją problemy powiązane z działaniem układu sercowo – naczyniowego. Nie ma powodu, żeby popadać w panikę. W większości przypadków bowiem kwestia jest powiązana ze stresem i napięciami w życiu codziennym.

Zaskórniki na nosie

Możliwe rozwiązanie

   • Postaraj się przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia. Dbaj o odpoczynek, relaksuj się i pilnuj ścisłych godzin snu.

3. Wypryski w okolicach uszu

Jeżeli nieestetyczne wypryski pojawiają się w okolicach uszu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zdrowie naszej wątroby oraz układu moczowego. Obszar ten jest ściśle powiązany z pracą naszych nerek.

Możliwe rozwiązanie

   • Jeżeli przytrafił Ci się ten rodzaj niedoskonałości skórnych, musisz koniecznie ograniczyć spożycie kawy oraz soli.
   • Bardzo pomocne może się okazać również picie dużych ilości wody. Zaleca się, żeby były to 2 litry dziennie.

4. Policzki i podbródek

Jeżeli zaskórniki na twarzy objęły obszar policzków i podbródka, może to być sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie tak.

Problemy skórne na tych obszarach ciała mogą wskazywać na problem powiązany z działaniem płuc i oskrzeli. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o nasz układ oddechowy.

Kobieta wyciera twarz ręcznikiem przed lustrem

Może to być jednak równie dobrze objaw powiązany z alergią lub z problemami z uzębieniem (zwłaszcza, jeśli wypryski występują na policzkach). Dlatego też nie warto od razu popadać w panikę.

Możliwe rozwiązanie

   • Najlepsze, co możemy zrobić aby wyeliminować tego typu zaskórniki na twarzy to przyjrzeć się bliżej naszemu układowi oddechowemu. Potwierdzimy w ten sposób, że wszystko z nim w porządku.
   • Warto również spędzać więcej czasu na wolnym powietrzu i unikać używania wyrobów tytoniowych. Nie chodzi nam tylko o rzucenie palenia, ale również o unikanie przebywania w zadymionych pomieszczeniach oraz o unikanie towarzystwa osób palących, aby nie stać się biernymi palaczami.
   • Pamiętaj również o utrzymywaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.
   • Unikaj podjadania słodyczy i picia słodzonych napojów gazowanych.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Jak rzucić palenie w naturalny sposób?

5. Wypryski w okolicach ust

Jeżeli wypryski oraz krosty pojawiają się w okolicach ust, możemy mieć problemy związane z trawieniem. W konsekwencji pojawiają się u nas dolegliwości żołądkowe i bóle brzucha.

Możliwe rozwiązanie

   • Jeżeli mamy w nawyku sięgać po żywność typu fast food, warto postarać się zerwać z tym złym zwyczajem. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie tego zrobić, warto chociaż ograniczyć spożycie niezdrowych produktów i zastąpić je czymś o wartości odżywczej.
   • Najlepiej byłoby sięgać po zdrowe produkty, bogate w błonnik, takie jak owoce i warzywa.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Dlaczego chcemy jeść, kiedy nie jesteśmy głodni?

6. Zaskórniki na podbródku

Jeżeli zaskórniki na twarzy zajmują u nas obszar podbródka, może mieć to związek z problemami w jajnikach i generalnie ze schorzeniami układu rozrodczego. Innym powodem wystąpienia tego rodzaju niedoskonałości skórnych są wahania hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym.

Gdy oceniamy tego rodzaju wypryski, oceniamy nie tylko ich ilość, ale też częstotliwość z jaką się pojawiają.

Możliwe rozwiązanie

   • Możemy zastosować krem przygotowany do zwalczania zaskórników, który pozwoli nam usunąć niedoskonałości.
   • Jeżeli jednak problem nie mija i staje się chroniczny, konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem specjalistą.