Czy nastolatek Cię okłamuje? - zobacz, jak to sprawdzić

Wykrycie na czas ciągłych kłamstw u nastoletniej młodzieży może być kluczowe w zapobieganiu problemom z zachowaniem. Pomożemy Ci sprawdzić, czy Twoje nastoletnie dziecko Cię okłamuje.
Czy nastolatek Cię okłamuje? - zobacz, jak to sprawdzić

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2021

Jak sprawdzić, czy nastolatek Cię okłamuje? Komunikacja między rodzicami a dziećmi jest zawsze przedmiotem badań i refleksji, zwłaszcza w odniesieniu do kłamstwa i oszustwa na tym etapie wchodzenia w dorosłość.

W tym artykule rozwiniemy ten temat, abyś jako rodzic mogła się dowiedzieć, czy nastolatek Cię okłamuje. Ten rodzaj postawy zazwyczaj wiąże się z głębszymi kwestiami, takimi jak problemy z zachowaniem, zaburzenia emocjonalne lub trudności w komunikacji rodzinnej.

Kiedy zdajesz sobie sprawę, że Twój nastolatek Cię okłamuje

Kiedy rodzice zdają sobie sprawę, że ich nastolatek kłamie, zazwyczaj jest to punkt zwrotny w ich relacjach. Rodzice czasami unikają rozmowy z dzieckiem z powodu obawy przed kłamstwem, jakby nie chcieli dopuszczać do siebie tego problemu. Jednocześnie dziecko czuje brak zaufania do rodziców i unika rozmawiania z nimi.

W ten sposób stopniowo tworzy się coraz większy dystans, który znacznie utrudnia również odpowiedni nadzór rodzicielski nad nastoletnim dzieckiem. A na dłuższą metę, jeśli nie znajdzie się rozwiązania, takie zachowanie nastolatków może prowadzić do trudności związanych z otoczeniem, agresywnymi postawami, utratą samokontroli itp.

Z tego powodu pierwszym krokiem jest rozpoznanie, czy Twój nastolatek regularnie Cię okłamuje. Jeśli tak rzeczywiście jest, być może nadszedł moment, aby poszukać profesjonalnego wsparcia. Korzystając z odpowiedniej pomocy, można będzie rozwiązać ten problem i odzyskać zdrową relację między rodzicami a dziećmi.

Jak sprawdzić, czy Twój nastolatek Cię okłamuje?

Niektóre wskaźniki

Nastolatka i rodzice
Kłamstwa Twojego nastoletniego dziecka mogą ukrywać inne problemy. Ważne jest, aby poznać ich sygnały, aby interweniować na czas i w prawidłowy sposób.

Na początek bądźmy szczerzy: jeśli czytasz ten artykuł, to dlatego, że prawdopodobnie już podejrzewasz, że Twój nastolatek cię okłamuje. W takim przypadku możliwe, że Twoją uwagę zwrócił jeden z tych wskaźników:

  • Nastolatek przesadza, gdy opowiada o rzeczach, które przeżył.
  • Często ucieka się do pobożnych kłamstw.
  • Nie mówi Ci rzeczy, które dzieją się w szkole, jeśli chodzi o nauczycieli czy wyniki klasówek.
  • Od innych osób dowiadujesz się o rzeczach, w które jest zaangażowany.
  • Pokazuje zdjęcia (na przykład w sieciach społecznościowych), które ujawniają tylko bardzo pozytywną część tego, kim naprawdę jest lub czym żyje na co dzień.
  • Nie masz pewności, co robi, kiedy wychodzi ze znajomymi.
  • Opowiada Ci tylko część historii, kiedy mu zadajesz pytania.

Mowa ciała pokaże Ci, czy Twój nastolatek Cię okłamuje

Ponadto w momencie, kiedy rozmawiamy z naszym dzieckiem, możemy również być wyczuleni na niektóre sygnały, które można wykryć obserwując uważnie jego mowę ciała. Jego często nieświadome gesty pomogą nam zorientować się, czy to, co opowiada, jest prawdą, czy nie. Im młodsze jest nasze dziecko, tym będzie to bardziej widoczne.

Na przykład, jeśli dziecko kłamie, przede wszystkim unika patrzenia w oczy podczas rozmowy. Ponadto może się zdarzyć, że bezwiednie spogląda w prawo. Ten mimowolny ruch oka jest związany z uruchamianiem wyobraźni, czyli z możliwym kłamstwem. Możliwe jest również, że jego głos lekko drży, kiedy mówi, a dłonie się pocą.

Jak się wyraża Twój nastolatek?

Kiedy zadajesz pytania swojemu dziecku, możesz również zwracać uwagę na jego sposób komunikowania się. Nastolatek nigdy nie będziesz miał takiej samej łatwości mówienia, jeśli opowiada o czymś, co przeżył w rzeczywistości, niż kiedy opowiada rzeczy wymyślone w locie.

Na przykład, jeśli kłamie, może powtórzyć to samo kilka razy lub podać zbyt wiele szczegółów na temat sytuacji. Mówiąc w taki sposób chce niejako usprawiedliwić coś nierealnego i może go ponieść w przesadnym opowiadaniu wymyślonych rzeczy.

Trudności emocjonalne

Praktycznie każdy nastolatek okłamał kiedyś swoich rodziców. Ten etap dojrzewania i zmian oferuje wiele atrakcji dla młodego człowieka, który czuje się już dorosły i chce spróbować wszystkiego. Jeśli jednak kłamstwa zaczynają się powtarzać, koniecznie trzeba również przyjrzeć się, jak nasze dziecko radzi sobie z emocjami.

Nastolatka
Za kłamstwami młodzieży mogą kryć się problemy z poczuciem własnej wartości, trudnościami w kontaktach towarzyskich lub brakiem zainteresowania. Ważne jest, aby stawić im czoła przy pomocy dobrej komunikacji.

Nastolatek, który kłamie, może przechodzić różne trudności emocjonalne. Na przykład może doświadczać niskiej samooceny, przechodzić jakiś etap depresji lub stresu lub mieć silne poczucie samotności.

Poprzez kłamstwa może starać się pokazać osobę, którą nie jest, ale chciałby być. Lub próbuje chronić swoich rodziców, aby nie martwili się o niego i szuka rozwiązania samodzielnie.

Bardzo ważnym zadaniem rodziców jest zwracanie szczególnej uwagi w tym okresie i bycie wyczulonym na kłamstwa. Naprawdę dużo zależy od tego, czy w porę wykryjemy kłamstwa nastolatka. Tylko w ten sposób możemy zapobiec negatywnym zachowaniom, które znacznie zaszkodziłyby rodzinnym relacjom i zaufaniu, a także samemu dziecku w jego relacjach społecznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.