Depresja u nastolatka: jak ją rozpoznać?

Podejrzewasz, że twoje dziecko może mieć problemy ze zdrowiem psychicznym? Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda depresja u nastolatka.
Depresja u nastolatka: jak ją rozpoznać?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć problemy ze zdrowiem psychicznym? Najpierw dowiedz się, jak wygląda depresja u nastolatka.

Dojrzewanie to etap zmian, poszukiwania siebie, pierwszych miłości i rozczarowań. Co więcej, to trudny okres dla młodzieży i rodziców. Depresja u nastolatka zdarza się jednak częściej niż mogłoby się zdawać i nie ma nic wspólnego z wahaniami nastrojów.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) «depresja to trzecia najczęstsza przyczyna chorób i niepełnosprawności wśród nastolatków, a samobójstwo to trzecia w kolejności przyczyna zgonów u młodzieży w wieku od 15 do 19 lat.«.

W związku z tym faktem, przedstawiamy sygnały alarmowe, które należy rozpoznać, by zauważyć depresję u nastolatka.

Depresja u nastolatka: co to takiego?

Depresja definiowana jest jako «syndrom charakteryzujący się poczuciem głębokiego smutku i upośledzeniem funkcji psychicznych, czasami z zaburzeniami neurowegetatywnymi».

W efekcie problem ze zdrowiem psychicznym sprawia, że człowiek traci zainteresowanie codziennymi czynnościami, z których wcześniej czerpał radość. Twoje nastoletnie dziecko będzie wyraźnie odmienione, zmieni swój sposób myślenia, samopoczucie i zachowanie.

Innymi słowy, mówiąc o depresji u nastolatka mówimy o poważnych problemach z funkcjonowaniem, fizycznością i emocjonalnością, które mogą w ekstremalnych przypadkach doprowadzić do samookaleczeń lub prób samobójczych.

Co więcej, około 10 do 20 % nastolatków na świecie doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. Jednak wiele z nich nie jest diagnozowana ani leczona.

Już sama presja nastoletniego życia, w tym pragnienie przynależności do grupy, wzloty i upadki pierwszej miłości i oczekiwania w szkole mogą silnie negatywnie wpływać na nastrój młodzieży, a depresja to krok dalej. Poruszając tę problematykę mówimy o problemie, który przeciąga się w czasie. 

Czynniki ryzyka

Każdy nastolatek może zapaść na depresję. Istnieją jednak sytuacje i czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia depresji u twojego dziecka, na przykład predyspozycje genetyczne, własna biologia i chemia mózgu.

Przyjrzyjmy się najpierw czynnikom powodującym stres u młodzieży, które mogą wywołać depresję:

 • Presja grupy
 • Wpływ mediów
 • Nadmierne korzystanie z technologii
 • Odkrywanie własnej seksualności
 • Przemoc w rodzinie
 • Nękanie i upokarzanie
 • Problemy społeczno-ekonomiczne
 • Choroba ciała lub ducha
 • Wczesna ciąża
 • Przynależność do mniejszości etnicznej

Depresja u nastolatka: objawy

Przede wszystkim otwórz oczy i wypatruj wszelkich zmian w osobowości, zachowaniu i nastawieniu dziecka, by jak najskuteczniej je wesprzeć. Tak objawia się depresja u nastolatka:

Specjalista wybierze najlepsze leczenie, zależnie od zaawansowania objawów.

 1. Poczucie smutku wywołujące niekontrolowany płacz.
 2. Zmiana apetytu: jedzenie zbyt dużo lub wcale.
 3. Bezsenność lub przemęczenie prowadzące do spania całymi dniami.
 4. Gorsze wyniki w nauce.
 5. Nadużywanie alkoholu i/lub narkotyków.
 6. Migreny, bóle głowy lub żołądka.
 7. Samookaleczanie – zadawanie sobie bólu.
 8. Opracowywanie planu samobójstwa lub próba samobójcza.
 9. Drażliwość, frustracja, obrażanie się bez powodu.

Uwaga: Warto wyjaśnić, że nie wszystkie objawy z listy muszą wystąpić, by uznać za konieczne udanie się do lekarza. Specjalista najlepiej oceni stan nastolatka i wskaże odpowiednią metodę leczenia.

Depresja u nastolatka: leczenie

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko cierpi na depresję, najpierw porozmawiaj z zaufanym lekarzem. On wskaże ci drogę i odpowiednie leczenie dla nastolatka. Zwykle zaleca się połączenie leków antydepresyjnych z psychoterapią.

Psychoterapia wiąże się z uczęszczaniem do terapeuty (psychologa lub psychiatry), który pomaga nastolatkowi rozpoznać chorobę i zmienić negatywne myślenie, by ponownie zaczął widzieć szklankę do połowy pełną.

Jeśli chodzi o leki, zwykle przepisuje się fluoksetynę lub escitalopram. Obie substancje uznane są przez FDA za odpowiednie do leczenia depresji u nastolatków.

Podsumowując, przy najmniejszym podejrzeniu, że nastolatek cierpi na depresję, udaj się do lekarza. Najpierw przyjrzy się twojemu dziecku, a potem je zdiagnozuje i zaleci kurację, która pomoże mu inaczej spojrzeć życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.