Zgłoszenie przemocy w rodzinie: gdzie szukać pomocy

Porzuć swoją codzinność, któą definiuje przemoc domowa. Prawdziwa miłość nie wiąże się z żadnymi nadużyciami, a Ty zasługujesz na lepsze życie. W tym artykule dowiesz się, jak złożyć skargę na partnera, któy się nad Tobą znęca.
Zgłoszenie przemocy w rodzinie: gdzie szukać pomocy

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zgłoszenie przemocy w rodzinie wydaje się łatwe, gdy przytrafia się komuś innemu. Jednak gdy przytrafia się to Tobie, początkowo usprawiedliwiasz tę osobę. Te wymówki powstrzymują Cię od podjęcia zdrowej decyzji, by położyć kres życiu w ciągłym strachu.

W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci złożyć zgłoszenie przemocy w rodzinie i zakończyć nieszczęśliwy związek.

Zgłoszenie przemocy w rodzinie – jak to zrobić?

Obecnie zgłoszenie przemocy w rodzinie nie jest trudne, ale wiele osób poszkodowanych nie chce tego robić.

Oto cztery wskazówki, jak złożyć zgłoszenie przemocy w rodzinie, a tym samym chronić siebie i swoje dzieci przed znęcaniem ze strony partnera:

1. Zadzwoń pod 112

Liczba zgłoszonych przypadków przemocy domowej wzrosła dzięki uruchomieniu infolinii alarmowej 911 i innych numerów interwencyjnych związanych bliżej z przemocą domową.

Dręczą Cię wątpliwości, czy jesteś ofiarą przemocy domowej? Nie wiesz, co robić?

Załamana kobieta rozmawia przez telefon - zgłoszenie przemocy w rodzinie

Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, nie wahaj się zadzwonić pod numer 112. Jest to ogólny numer alarmowy, z którego może skorzystać każdy, kto znalazł się w kryzysowej sytuacji.

Możesz również zadzwonić na niebieską linię pod numerem 801 120 002 (Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie).

Pogotowie dla ofiar przemocy działa przez całą dobę, więc możesz zadzwonić o każdej porze dnia i nocy, gdy tylko zdecydujesz się na zgłoszenie przemocy w rodzinie. Dzwoniąc na niebieską infolinię, otrzymasz wsparcie emocjonalne i dowiesz się, co robić i dokąd się udać, by otrzymać pomoc najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

2. Poszukaj wsparcia u zaufanych członków rodziny, przyjaciół i specjalistów

Kiedy żyjesz w związku opartym na przemocy, zazwyczaj nie chcesz się do tego przyznać. Całkiem możliwe, że Twoi znajomi, rodzina lub szanowani specjaliści (takich jak doradca, nauczyciel, ksiądz itp.) już zwrócili Ci uwagę, że coś jest nie tak i należy coś zrobić z trudną sytuacją, w której się znajdujesz.

Być może powiedzieli Ci, że Twój partner nie jest dla Ciebie dobry i że lepiej zrobisz, jeśli go zostawisz. W głębi duszy wiesz, że mają rację, ale…

Na ogół świat działa tak, że osoby, które Cię kochają, chcą dla Ciebie tego, co najlepsze. To samo dotyczy pomocy specjalistów. Terapeuci, nauczyciele i inni profesjonaliści próbują otworzyć oczy na to, czego nie możesz lub nie chcesz zobaczyć.

Pamiętaj, że nigdy nie jesteś sam. Wiele ludzi w Twoim otoczeniu troszczy się o Ciebie i jest gotowych Ci pomóc, niezależnie od tego, czy jest to Twoja rodzina, przyjaciele czy specjaliści.

3. Pomyśl o swoich dzieciach

Jeśli odkładasz zgłoszenie przemocy w rodzinie z powodu silnego strachu, pomyśl o bezpieczeństwie swoich dzieci. Wiele razy nie zdajesz sobie sprawy, jak epizody przemocy domowej wpływają na Twoje dzieci. Jest to coś, o czym często mówią artykuły na temat znęcania się nad dziećmi.

Kłótnia rodziców przy dziecku

Tymczasem Twoje usprawiedliwienia w odniesieniu do uczuć, które Twój partner rzekomo żywi do Ciebie, często prowadzą do przeoczenia szkód, jakie oboje wyrządzacie Waszym dzieciom. Twoje dzieci mogą nie być bezpośrednio molestowane fizycznie. Jednak bardzo traumatyczne jest obserwowanie lub słyszenie, jak ktoś atakuje rodzica werbalnie lub fizycznie.

Dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zgłaszania nadużyć, zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy chcę, aby moje dzieci dorastały w takim środowisku?
  • Czy moje obecne życie daje mi szczęście?
  • Dlaczego zgadzam się tkwić w tym toksycznym związku, który może zaszkodzić moim dzieciom?
  • Czy naprawdę bardziej obchodzi mnie mój partner niż moje dzieci?

4. Postaw się na miejscu swojego przyjaciela

Jeśli nadal nie potrafisz zdecydować się na zgłoszenie przemocy w rodzinie,  wyobraź sobie, że problem dotyczy nie Twojej rodziny, ale Twojego przyjaciela lub innej bliskiej osoby.

Jaka byłaby Twoja reakcja, gdyby Twoja siostra lub najlepsza przyjaciółka znalazła się w podobnej sytuacji? Najpewniej Twoja rada brzmiałaby: „Zostaw go i zgłoś to jak najszybciej!”.

Oczywiście łatwiej jest dostrzec przemoc, gdy przytrafią się ona innym. Dlatego prośba o pomoc i wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół i specjalistów jest niezbędna. Pomoże Ci to spojrzeć na sprawy z innej perspektywy.

Nie cierp w milczeniu

Dzięki infolinii dla ofiar przemocy domowej wzrosła liczba zgłoszeń. Nadal jednak wiele osób nie zgłasza się o pomoc.

Mimo że coraz więcej osób decyduje się na zgłoszenie przemocy w rodzinie, nadal niewiele osób przyznaj się do tego i mówi o swoich problemach.

Osoba pokazuje znak stopu dłonią

Ile razy osoba poważnie rani – a nawet zabija – swojego partnera, nie zgłaszając wcześniejszych konfliktów? O ilu przypadkach słyszałeś lub mieszkałeś blisko miejsca, w którym, jak okazało się później, dzieci były świadkami aktów przemocy między rodzicami?

Strach, brak wiedzy i brutalne znęcanie się bardzo utrudniają ofierze podjęcie działań. Ponadto powszechną strategią sprawcy jest izolowanie dręczonego partnera od zdrowych kontaktów. Odsuwa go od rodziny, przyjaciół lub kogokolwiek, kto mógłby uświadomić mu, co się dzieje.

Tymczasem, jeśli zauważysz oznaki przemocy domowej u kogoś z Twojego otoczenia, nie odwracaj wzroku. Zgłoś to. Zrób to, nawet jeśli osoba poszkodowana zaprzeczy temu tyle razy, być może nadal nie mając świadomości powagi sytuacji.

Ofiara przemocy domowej może żyć w silnym strachu, a brak pewności siebie może powstrzymywać ją od zajęcia stanowiska i podjęcia działań.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dostrzec, że wokół Ciebie jest wiele szans na pomoc. Teraz już nie możesz robić wymówek, takich jak „nie wiem, co robić” lub „nikt mi nie pomoże”. Pomoc jest obok Ciebie. Wyciągnij po nią dłoń.

Jeśli Ty i Twoje dzieci jesteście w trudnej sytuacji, poproście o pomoc. Zakończenie toksycznego związku odkryje świat, w którym pokój i szczęście naprawdę istnieją i są w zasięgu Twojej ręki. Staną się rzeczywistością. Musisz tylko podjąć działania, by obronić siebie i Twoje dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arce-Rodríguez, Mercedes B.. (2006). Género y violencia. Agricultura, sociedad y desarrollo3(1), 77-90. Recuperado en 31 de marzo de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1870-54722006000100005&lng=es&tlng=es.
  • Fernández-González, Liria, Calvete, Esther, & Orue, Izaskun. (2017). Mujeres víctimas de violencia de género en centros de acogida: características sociodemográficas y del maltrato. Psychosocial Intervention26(1), 9-17. https://dx.doi.org/10.1016/j.psi.2016.10.001
  • González Sala, Francisco, & Gimeno Collado, Adelina. (2009). Violencia de Género: Perfil de Mujeres con Ayuda Social. Psychosocial Intervention18(2), 165-175. Recuperado en 31 de marzo de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1132-05592009000200007&lng=es&tlng=es.
  • Otero, Ivana Beatriz. (2009). Mujeres y violencia: El género como herramienta para la intervención. Política y cultura, (32), 105-126. Recuperado en 31 de marzo de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0188-77422009000200006&lng=es&tlng=es.
  • Recio, R. S., Alberola, E. G., & Guarné, C. I. F. (2016). Prevención de la violencia contra las mujeres: políticas y actuaciones en materia de violencia de género. Informació Psicològica, (111), 35-50.
  • Teléfono 016 – 016 online – Delegación del Gobierno contra la Violencia de Género. Retrieved 12 December 2020, from https://violenciagenero.igualdad.gob.es/informacionUtil/recursos/telefono016/home.htm

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.