Płatki owsiane na śniadanie: czy to zdrowa opcja?

Płatki owsiane na śniadanie: czy to zdrowa opcja?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Spożywanie płatków owsianych na śniadanie jest idealne dla poprawy trawienia i zmniejszenia ryzyka chorób. Dlaczego te płatki są tak korzystne dla zdrowia? Opowiemy Ci więcej w tym artykule.

O znaczeniu śniadania mówiono wielokrotnie. Podczas gdy niektórzy sugerują, że jest to najważniejszy posiłek dnia, inni twierdzą, że jest ono zbędny. Tak czy inaczej, jeśli już jemy śniadanie, konieczne jest spożywanie żywności o wysokiej jakości odżywczej.

Dlatego podpowiadamy, dlaczego na śniadanie warto zjeść płatki owsiane i jakie są ich zalety.

Owies, jak stwierdzono w artykule opublikowanym w Journal of Food Science and Technology wyróżnia się zawartością błonnika pokarmowego, aminokwasów, kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów i fitochemikaliów. Dzięki temu dziś uznawany jest za jedno z najzdrowszych i najbardziej kompletnych zbóż.

Płatki owsiane na śniadanie

Wybierając płatki na śniadanie naszym faworytem powinien być owies. Składnik ten zawiera węglowodany złożone i znaczny udział błonnika. Ponadto zawiera w swoim składzie mikroelementy, takie jak witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak wapń i żelazo, niezbędne do rozwoju ważnych reakcji fizjologicznych.

Z drugiej strony należy zaznaczyć, że jest to bardzo wszechstronny pokarm, który można w różny sposób wkomponować w pierwszy posiłek dnia. Można go łączyć z jagodami, bananami, produktami mlecznymi i innymi składnikami, które również dostarczają organizmowi składników odżywczych.

Płatki owsiane

Płatki owsiane są znane jako jedne z najbardziej kompletnych zbóż, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Dlatego jest to dobra opcja na śniadanie.

Dowiedz się więcej: Płatki owsiane na śniadanie – jakie korzyści oferują?

Korzyści z jedzenia płatków owsianych na śniadanie

Jedną z zalet jedzenia płatków owsianych na śniadanie jest to, że dostarczają nam one beta-glukany. To rodzaj błonnika rozpuszczalnego, który pozytywnie kojarzy się ze zdrowiem. Dlaczego zaleca się spożywanie owsa na śniadanie?

Poprawia skład mikroflory jelitowej

Rozpuszczalny błonnik jest substancją niezbędną do przeżycia pożytecznych bakterii zamieszkujących jelita. Potwierdzają to badania opublikowane w The Journal of Nutritional Biochemistry.

Substancja ta ulega fermentacji w jelitach i wytwarza krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwzapalnym. Ponadto wiele produktów fermentacji służy jako substraty zapewniające dobre samopoczucie bakterii.

Należy zwrócić szczególną uwagę na znaczenie mikroflory dla zdrowia. Obecnie jest uważana za niezależny narząd, który ingeruje w funkcjonowanie układu odpornościowego, oprócz modulowania ryzyka rozwoju złożonych patologii.

Płatki owsiane pomagają zmniejszyć zaparcia

Jeśli chodzi o walkę z zaparciami, poza koniecznością zapewnienia odpowiedniego spożycia wody, konieczne jest uwzględnienie w diecie błonnika. Z tego powodu spożywanie płatków owsianych na śniadanie jest bardzo korzystne. Asymilacja jego składników odżywczych pomaga zwiększyć bolus kałowy i stymuluje ruchy perystaltyczne.

Według badań opublikowanych w International Journal of Clinical Practice niskie spożycie błonnika w diecie może prowadzić do większej skłonności do zaparć w perspektywie średnioterminowej.

Zapobieganie rakowi okrężnicy

Aby zapobiec rozwojowi złożonych patologii, takich jak rak okrężnicy, niezbędne jest zapewnienie obecności błonnika w diecie. Spożywanie płatków owsianych na śniadanie może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia tej patologii, jak sugeruje metaanaliza opublikowana w International Journal of Food Sciences and Nutrition.

Przepis na płatki owsiane na śniadanie

Płatki owsiane można dodawać do śniadania na wiele sposobów. Tym razem chcemy podzielić się z Wami przepisem na owsiankę. Możesz przygotować ją z różnymi dodatkami, które lubisz najbardziej. Czy odważysz się spróbować?

Składniki:

 • 1/2 szklanki mleka (125 ml)
 • 3 łyżki płatków owsianych (45 g)
 • Dodatki (orzechy, nasiona, owoce itp.).

Przygotowanie

 • Najpierw mieszając podgrzej mleko na średnim ogniu razem z płatkami owsianymi.
 • Kiedy mieszanka stanie się gęsta jest gotowa do zjedzenia.
 • Następnie przełóż preparat do miski i ostudzić.
 • Na koniec dodaj wybrane przez Ciebie dodatki. Mogą to być jagody, orzechy włoskie, nasiona chia lub wiórki gorzkiej czekolady.
Kobieta z miską płatków

Owsianka jest produktem wszechstronnym i dobrze komponuje się z innymi zdrowymi składnikami, takimi jak owoce, orzechy i nasiona.

Jedz płatki owsiane na śniadanie!

Spożywanie płatków owsianych na śniadanie jest idealną opcją, aby poprawić pracę jelit i zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych. Pożywienie to, ze względu na swoje wartości odżywcze i energetyczne, jest idealne na jak najlepszy początek dnia.

W rzeczywistości to nie tylko zdrowa opcja na śniadanie. Można ją również zjeść w porze lunchu, jako przekąskę lub jako część lekkiej kolacji. Czy odważysz się spróbować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Rasane P, Jha A, Sabikhi L, Kumar A, Unnikrishnan VS. Nutritional advantages of oats and opportunities for its processing as value added foods – a review. J Food Sci Technol. 2015;52(2):662-675. doi:10.1007/s13197-013-1072-1
 • Jayachandran M., Chen J., Chung SSM., Xu B., A critical review on the impacts of b glucans on gut microbiota and human health. J Nutr Biochem, 2018. 61: 101-110.
 • Emmanuel A., Mattace Raso F., Neri MC., Petersen KU., et al., Constipation in older people: a consensus statement. Int J Clin Pract, 2017.
 • Gianfredi V., Salvatori T., Villarini M., Moretti M., et al., Is dietary fibre truly protective against colon cancer? A systematic review and meta analysis. Int J Food Sci Nutr, 2018. 69 (8): 904-915.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.