Węglowodany - bo to o nie chodzi w diecie!
Węglowodany i tłuszcze to jest to, o czym trzeba pamiętać chcąc żyć zdrowo i posiadać prawidłową wagę. Czy jesteś jedną z tych osób, które ustawicznie myślą o nowszych pomysłach co zrobić, żeby zmieścić się w ten najmniejszy rozmiar ubrania? Czy skupiasz się tylko na ilości spożywanego tłuszczu, nie biorąc pod uwagę niczego innego, jak węglowodany i białka?
Jeśli tak jest, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Dowiesz się z niego, jak ważne jest zmniejszenie ilości węglowodanów, aby uzyskać pożądaną figurę.
Możesz być zaskoczony, gdy odkryjesz, że wiele twoich problemów zostanie rozwiązanych przez zredukowanie ilości węglowodanów. Najważniejsze jest to, żebyś zrozumiał, że nie należy całkowicie eliminować węglowodanów z diety, ale trzeba wybierać te najzdrowsze.
1. Diety ubogie w węglowodany zwalczają ciężką otyłość
Jeśli jesteś osobą o nadmiernej wadze, powinieneś wiedzieć, że redukcja węglowodanów może spowodować utratę około 5 kg w ciągu 6 miesięcy. Ta liczba może wydawać się bardzo niewielka dla niektórych osób. Zbyt duża otyłość jest trudnym problemem do zwalczenia i bardzo poważnym, a wydostanie się z tego, może znacznie zmniejszyć problemy zdrowotne, takie jak:
- Cukrzyca
- Syndrom metaboliczny
Udowodniono, że osoby bardzo otyłe i stosujące dietę niskowęglowodanową osiągają:
- Zredukowany poziom trójglicerydów.
- Zwiększoną odporność na insulinę.
- Zachowują stabilny poziom insuliny.
Jeśli chodzi o utratę wagi porównując tych, którzy stosują dietę o niskiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów, uzyskano następujące wyniki:
• Osoby stosujące dietę niskotłuszczową spadły na wadze tylko o 1,9 do 4,2 kg w ciągu 6 miesięcy.
• Ci, którzy otrzymywali dietę niskowęglowodanową, stracili od 5,8 do 8,6 kg w ciągu 6 miesięcy.
2. Diety, które są oparte na redukcji węglowodanów, pomagają w walce z nadwagą nastolatkom
Wiemy, jak ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi przez cały czas. Jednak dzieci i młodzież powinni mieć zwiększoną kontrolę nad swoją dietą, aby uniknąć problemów zdrowotnych w okresie dorastania.
W badaniu przeprowadzonym w 2000 roku dowiedziono, że dieta, która ma na celu redukcję węglowodanów, zmniejsza wagę i ryzyko problemów sercowo-naczyniowych u otyłych nastolatków. Badanie trwało przez 12 tygodni, a wyniki były zaskakujące: średnio uczestnicy stracili około 9 kilogramów wagi.
Ważne jest, aby pamiętać, że u nastolatków osiągnięcie tego typu zmian jest bardzo ważne ze względu na ich zdrowie emocjonalne. Osiągając prawidłową wagę, zwiększasz także poczucie własnej wartości i pewność siebie.
Należy wziąć pod uwagę, że tego typu dieta powinna być sporządzona przez specjalistę w dziedzinie odżywiania aby nauczyć się prawidłowych nawyków i poprawiać te, które nie są właściwe i nie pomagają naszemu zdrowiu.
3. Dieta nisko-węglowodanowa poprawia nasz nastrój
Czy zauważyłeś, że cały czas jesteś w złym humorze? Może łatwo wpadasz w depresję i nie wiesz dlaczego? Wiedz, że przeprowadzone badania wykazały, że diety niskowęglowodanowe pomagają w:
- Kontrolowaniu apetytu
- Walce z bezsennością
- Obniżeniu zmęczenia
- Zmniejszeniu problemów żołądkowych
W tym sensie ważne jest, aby pamiętać, że wszystko, co spożywamy, ma pewien wpływ na chemię mózgu. W ten sam sposób, w jaki czekolada pomaga być szczęśliwszym, przetworzone węglowodany są ustawicznym problemem.
Inne badanie wykazały, że redukcja węglowodanów ujemnych w diecie poprawi sprawność umysłową. Oznacza to, że twoja zdolność do myślenia i reakcji będzie znacznie wydajniejsza.
Przeczytaj również: Apetyt na słodycze – 5 zdrowych zamienników
Węglowodany – kilka rad o ich wyborze
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać to to, że obecność węglowodanów w diecie jest konieczna. Częstym błędem jest myślenie, że aby schudnąć musisz je całkowicie wyeliminować.
Jednak zdrowa dieta wymaga umiarkowanej ilości węglowodanów do zapewnienia odpowiedniego poziomu energii. Jeśli ich nie będziesz posiadał, w krótkim czasie poczujesz się słaby, wyczerpany i zmęczony. Najprostsze czynności będą dla ciebie bardzo trudne do wykonania z powodu braku wystarczającej energii.
Ważne jest, aby łączyć węglowodany z dobrej jakości błonnikiem. Najlepszymi opcjami są pełnoziarniste produkty, warzywa i owoce. Średnio powinno się spożywać około 18 gramów błonnika, aby pomóc organizmowi w przetwarzaniu węglowodanów.
Poproś dietetyka, aby nauczył cię jak sporządzić własny kalkulator węglowodanów, które powinieneś spożywać i w jakich ilościach. Obliczenie tego pomiaru jest bardzo proste, ale będziesz potrzebował odpowiedniej wiedzy na ten temat.
Teraz już wiesz, że w diecie, ważniejsza jest jakość spożywanych węglowodanów niż unikanie tłuszczów. Węglowodany są ważne. Nie unikaj ich tylko zamień na lepsze!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mobbs, C. V., Mastaitis, J., Isoda, F., & Poplawski, M. (2013). Treatment of diabetes and diabetic complications with a ketogenic diet. In Journal of Child Neurology. https://doi.org/10.1177/0883073813487596ç
- Andersen, C. J., & Fernandez, M. L. (2013). Dietary strategies to reduce metabolic syndrome. Reviews in Endocrine and Metabolic Disorders. https://doi.org/10.1007/s11154-013-9251-y
- McGuinness, O. P., & Shiota, M. (2017). Carbohydrate metabolism. In The Clinical Chemistry of Laboratory Animals, Third Edition. https://doi.org/10.1201/9781315155807
- Li, Y., Hruby, A., Bernstein, A. M., Ley, S. H., Wang, D. D., Chiuve, S. E., … Hu, F. B. (2015). Saturated Fats Compared with Unsaturated Fats and Sources of Carbohydrates in Relation to Risk of Coronary Heart Disease A Prospective Cohort Study. Journal of the American College of Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2015.07.055