Płatki owsiane na śniadanie - jakie korzyści oferują?

Płatki owsiane mają wiele zalet zdrowotnych, zwłaszcza gdy spożywasz je na śniadanie.
Płatki owsiane na śniadanie - jakie korzyści oferują?

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2020

Rozmawialiśmy o wielu korzyściach zdrowotnych oferowanych przez płatki owsiane przy różnych okazjach. Dzisiaj jednak chcielibyśmy Ci powiedzieć dokładniej, co się dzieje, gdy jesz je na śniadanie.

Wiele osób ma tendencję do spożywania płatków owsianych na obiad lub lunch. Są oni przekonani, że lżejszy posiłek może pomóc im kontrolować wagę. Dietetycy zalecają też dobrze zbilansowaną kolację, zawierającą odpowiednią ilość kalorii w zależności od rodzaju aktywności, jaką zamierzasz wykonywać przez resztę wieczora lub w nocy.

Tak więc jedzenie płatków owsianych na kolację jest świetnym rozwiązaniem, gdy robisz to okazjonalnie, ale po prostu nie zmieniaj tego w codzienny nawyk. Dzieje się tak, ponieważ potrzebujesz wtedy także innych składników odżywczych.

Natomiast płatki owsiane mają wiele zalet zdrowotnych przydatnych w ciągu dnia. A to oznacza, że powinieneś spożywać je przede wszystkim na śniadanie. Krótko mówiąc, płatki owsiane mogą być Twoim najlepszym sprzymierzeńcem na początku dnia, a nie na końcu.

Czy jesteś gotów, aby dowiedzieć się, dlaczego tak jest? Jeśli tak, to zapraszamy do poświęcenia kilku minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!

Korzyści oferowane przez płatki owsiane zjadane na śniadanie

1. To świetne źródło energii

Płatki owsiane to jedne z najlepszych gatunków płatków zbożowych. Mogą stanowić one podstawowy posiłek, który dostarcza organizmowi sporej dawki energii.

Koktajl owocowy

Dlatego właśnie musisz dołączyć miskę tego produktu do swojego śniadania. Szczególnie jeśli zazwyczaj spędzasz wiele godzin poza domem. Albo też jeśli Twoja praca wymaga dużego wysiłku umysłowego lub fizycznego.

Oprócz tego, że płatki owsiane zawierają spore ilości witaminy B, to są one jest również dobrym źródłem wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, miedzi, potasu, sodu, błonnika itp. Jak widać, to niezły „skarb” na rozpoczęcie dnia.

2. Jedzenie płatków owsianych na śniadanie ma działanie oczyszczające

Rozpoczęcie dnia od pożywienia, które pozwala oczyścić organizm, to bez wątpienia zdrowa i mądra opcja. Pomoże Ci to oczyścić jelita i tętnice z nadmiaru tłuszczu, który może prowadzić do miażdżycy. Ponadto płatki owsiane pomagają kontrolować nadciśnienie i poziom cholesterolu.

Badania przeprowadzone w Laboratory of Vascular Biology na Tuft University w Bostonie pokazują, że płatki owsiane są silnym przeciwutleniaczem, który pomaga kontrolować choroby układu krążenia.

Dlaczego więc nie zastąpić porannych suplementów szklanką płatków owsianych?

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Oczyszczanie nerek – dlaczego warto użyć pietruszkę

3. Kontroluj poziom cukru we krwi jedząc płatki owsiane na śniadanie

Płatki owsiane pomagają zrównoważyć indeks glikemiczny. Uniwersytet Technologiczny Chalmersa (oryg. Chalmers tekniska högskola) w Szwecji przeprowadził badanie na 39 osobach, które ujawniło, że poziom glukozy we krwi spada po spożyciu płatków owsianych.

Miska z owocami

Jak widać, płatki owsiane mogą pomóc zrównoważyć nadmiar tego związku chemicznego, który ostatecznie doprowadziłby do cukrzycy. A to dlatego, że są one w stanie usunąć nadmiar cukru z organizmu.

4. Płatki owsiane utrzymują aktywność mózgu

Czy wciąż się intensywnie uczysz? Masz pracę pod presją czasu? Czy chciałbyś poprawić swoją pamięć lub koncentrację w pierwszych godzinach dnia? To łatwe, po prostu codziennie jedz płatki owsiane na śniadanie!

Oto powody, dla których mogą one pomóc w utrzymaniu zdrowego i aktywnego mózgu:

Płatki owsiane zapewniają zdrowie mózgu
  • Zawierają spore ilości krzemu, minerału niezbędny dla mózgu. Wzmacnia on komórki nerwowe.
  • Węglowodany obecne w owsie pomagają uzyskać dzienną dawkę energię potrzebną mózgowi. W rzeczywistości, czy wiesz, że mózg jest odpowiedzialny za około 20% całkowitej energii zużywanej w ciągu doby przez Twój organizm?
  • Ponadto są one bogate w witaminę B1. Jest to ta sama witamina, która stymuluje krążenie krwi w mózgu.
  • I na koniec, płatki owsiane są bogate w fosfor, minerał niezbędny do prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Dzieci powinny jeść co najmniej jedną szklankę tego zboża każdego dnia.

Jak widać, możesz pomóc swojemu mózgowi stać się silniejszym i uzyskać całą energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Możesz również wspomóc funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, jedząc te płatki na śniadanie.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zdrowie mózgu – koniecznie wyeliminuj tych 6 produktów

5. Płatki owsiane zjadane na śniadanie pomagają utrzymać wagę

Czy próbujesz schudnąć bez uczucia głodu? Jeśli tak, zacznij dzień od koktajlu owsianego. Będziesz naprawdę cieszyć się jego smakiem. Ponadto stanie się on najlepszym sprzymierzeńcem Twojej sylwetki.

Oto powody, dla których płatki owsiane zjadane na śniadanie pomogą Ci schudnąć:

Utrzymywanie wagi
  • Są one niskokaloryczne i bogate w minerały, witaminy i aminokwasy, które są korzystne dla Twojej wątroby.
  • Poza tym są bogate w błonnik, więc możesz od razu pożegnać się z uciążliwymi zaparciami!
  • Ponadto działają moczopędnie, więc będziesz regularnie odwiedzał toaletę. I nie będziesz musiał martwić się o gromadzenie się toksyn lub zatrzymywanie płynów w organizmie.
  • I na koniec, poprzez ograniczanie poziomu glukozy we krwi, powstrzymają szkodliwe tłuszcze, które prowadzą do nadwagi, przed odkładaniem się w Twoim organizmie.

Mamy nadzieję, że podobał Ci się ten artykuł!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.