Menu weselne - poznaj trzy najciekawsze propozycje!

Jak wiesz, podczas organizacji wesela jesteśmy odpowiedzialni za tysiące spraw. Od najmniejszych szczegółów po te najistotniejsze - jak jedzenie i odpowiednia oprawa muzyczna.
Menu weselne - poznaj trzy najciekawsze propozycje!

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

W tym artykule zajmiemy się stołami podczas weselnego przyjęcia i tym, na czym najbardziej zależy naszym gościom. Poznaj więc 3 ciekawe propozycje na menu weselne. Jest ono o tyle ważne, że to właśnie odpowiednio przygotowane menu weselne zapamiętuje się najbardziej po wydanym przyjęciu.

Zaproszenia, sukienki, lokalizacja, kosztorys, muzyka, kwiaty – to wszystko ma swoje znaczenie i istotną rolę. Jednak nie jest to tak ważne, jak odpowiedni jadłospis – różnorodny i dobrej jakości.

Z tego powodu przedstawiamy wam 3 najlepsze, odpowiednio rozplanowane propozycje na menu weselne. Trzy różne warianty, oparte o dobre składniki i bezpieczne, ale barwne połączenia smakowe.

Dzięki temu wspólna kolacja z rodziną i przyjaciółmi oraz późniejsze plotki od dalekich ciotek i wujów opatrzone będą wyłącznie dobrą atmosferą. Smakowite propozycje czekają na odkrycie. Być może zainspirują Cię do stworzenia wyjątkowej kulinarnej oprawy swojego przyjęcia weselnego.

Świętowanie tego aktu wymaga, aby wszystko było doskonałe i było odzwierciedleniem tego, czego chce para młoda. 
Ślub nie jest tylko formalną okolicznością.

Wręcz przeciwnie, jest to dzień szczególny i bez wątpienia pełen wyższych znaczeń i symboliki. To odmienne od wszystkich święto, celebracja szczęścia i dobrych omenów.

W tym sensie, wszystko co związane z tym dniem powinno być doskonale przygotowane. Bez pomyłek, ograniczając też stres organizatorów, którzy powinni cieszyć się swoim wyjątkowym dniem.

Menu weselne - goście i stół

Właśnie dlatego menu weselne ma ogromne znaczenie. Nie jest to codzienna, zwyczajna kolacja w gronie najbliższych. Choć zależy nam, żeby było dostojnie i wyjątkowo, nie powinniśmy jednak zapominać, że chcemy, aby nasi goście czuli się tak swobodnie i miło jak w domu.

Równowaga między tymi dwoma światami na talerzu – ma kluczowe znaczenie. Twoi goście, ubrani w najlepsze ubrania, zasługują na coś eleganckiego, wykwintnego i specjalnego.

Począwszy od układu stołów i sztućców, aż po deser, który stanowić może kulminacją menu. Co istotne, jeśli ogranicza Was budżet, bądź znasz swoich gości na tyle, by sądzić, że nie ma wśród miłośników wyszukanych dań – nie martw się. Menu weselne ma być odzwierciedleniem pary młodej i zaproszonych gości. Podejmujmy więc decyzje z rozwagą.

Aby odpowiednio dobrać menu weselne należy wziąć pod uwagę swoistą charakterystykę ślubu i różnorodność wśród naszych gości. Po wybraniu doskonałego, wymarzonego miejsca najprawdopodobniej zaproponowana zostanie Wam degustacja jadłospisu, oferowanego przez dany obiekt.

To samo dzieje się, kiedy korzystamy z usług firmy cateringowej. Przede wszystkim należy uwzględnić tu kilka istotnych aspektów. Między innymi:

Wesele
  • Charakter posiłku: obiad, kolacja czy lunch. 
  • Miejsce, gdzie odbywa się przyjęcie: na zewnątrz, czy w restauracji itp.
  • Malownicza pora roku.
  • Pamiętajmy, aby zaproponować gościom przekąski, czy koktajle przed przyjazdem państwa młodych. Nie skazujmy gości na nerwowe oczekiwanie. Doskonałym pomysłem jest umożliwienie im zajęcia swoich miejsc.
  • Pod rozwagę należy wziąć czas oczekiwania pomiędzy przystawkami, a daniami głównymi.
  • Potrzeby i preferencje gości (dostosowane do wieku, dzieci, dorosłych, uwzględnione nietolerancje, alergie, propozycje dla wegan czy wegetarian).
  • Zadbaj o szczegóły: napoje, zwłaszcza dobre wina, co istotne alkohole zgodne z menu. 

Z pewnością zależy Wam, aby wszyscy dobrze bawili się do białego rana, mieli energię do tańca (i różańca) oraz wiernego świętowania. To też powinniśmy zadbać o zróżnicowanie menu tak, aby każdy otrzymał proporcjonalną dla siebie dawkę energii, niezbędną do dobrej zabawy.

Przejdźmy jednak do najważniejszego punktu tego artykułu – do 3 fantastycznych propozycji menu weselnego. Zanim goście weselni odśpiewają Kiedy ranne wstają zorze będą chcieli dobrze zjeść.

Propozycja numer 1: menu weselne, do degustacji na świeżym powietrzu

Jeśli zdecydowałeś się na przyjęcie pod gołym niebem, mając nadzieję, że nie będzie to deszczowa chmurka – to świetnym rozwiązaniem będzie zorganizowanie kolacji w postaci wspólnego stołu.

Szwedzki stół, w formie degustacyjnej może nabrać nowego znaczenia. Degustacyjne na pewno nie będą porcje, ale różnorodność oferowanych rozwiązań.

Wesele pod gołym niebem

Dzięki temu Twoi goście będą mogli samodzielnie skomponować swój talerz z gotowych dań, w odpowiednich dla siebie konfiguracjach. Wybiorą to co smakuje im najbardziej, co przełoży się na ich zadowolenie i dobre samopoczucie.

Stąd nie będzie to dokładny jadłospis, opisujący każde danie z chirurgiczną precyzją – ale obfity stół bufetowy. Bardzo często korzysta się z takich rozwiązań chociażby w Stanach Zjednoczonych.

Propozycja numer 2: menu weselne z ulubionymi potrawami

Jeśli jesteś zdania, że nie da się zadowolić wszystkich, być może najlepszym pomysłem będzie jadłospis elegancki i perfekcyjnie dopasowany do preferencji Państwa Młodych.

Menu weselne - przystrojony stół

Złożony będzie bowiem z ulubionych potraw panny i pana młodego. Na pewno nie będą skrajnie różniły się od gustów wszystkich przyjaciół i członków familii. Sukces praktycznie jest zagwarantowany. Istnieją też bardzo bezpieczne rozwiązania na polskich stołach: kotlet, rosół, dobrej jakości warzywa sezonowe. 

Propozycja numer 3: Menu weselne w wytwornym wydaniu

Najbardziej prestiżowe restauracje i firmy cateringowe oferują szeroki wybór menu dla najbardziej wybrednych smakoszy. Dzięki temu niewątpliwie odniesiesz wrażenie luksusu i wytworności.

To przełoży się też na Twoich gości. Niezależnie od tego, czy jest to oryginalność potraw, czy ich nieprzeciętne wykonanie w towarzystwie oryginalnego anturażu. Luksus to też życzliwość kelnerów, piękno sztućców, obrusów i każdego szczegółu.

Tam tkwi diabeł i profesjonalizm. Pozostawisz gości weselnych w wielkim szoku i niezmierzonej satysfakcji. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku znacznie wzrasta budżet weselny.

W tego typu menu nie możemy pominąć żadnego elementu. Od wina do posiłków, do ostatecznego deseru, który musi być przysłowiową wisienką. Nie zapominajmy też o weselnym torcie, który zazwyczaj stanowi gwiazdę wieczoru (oczywiście zaraz po sukni Pani Młodej).

Jednak żyjemy w czasach kiedy docenia się lekką ekstrawagancję. Możemy więc zaskakiwać weselników najróżniejszymi alternatywami. Najważniejsze, aby wszystko ze sobą współgrało.

Weselny stół i podsumowanie

Czy wiesz, że na Węgrzech porwanie Panny Młodej było niegdyś główną tradycją przed ceremonią zaślubin? Świat i kultury obfitują w najróżniejsze tradycje – jednak jedzenie wszędzie jest niezwykle istotne. 

Możemy wybrać menu weselne, które zapewni nam ciekawe i zróżnicowane warianty dla określonych grup gości. Poproś weselników o potwierdzenie swoich nietolerancji i preferencji.

Białe wesele, a menu weselne

Musimy jednak pamiętać, że dzień ślubu jest naszym świętem. Przede wszystkim to my mamy być zadowoleni i szczęśliwi tego dnia. Usatysfakcjonowanie wszystkich weselników nie będzie proste, nie jesteśmy pewni czy jest możliwe.

Natomiast przybliżone trzy propozycje weselnego menu – mogą zagwarantować Ci sukces i pozwolić na skoncentrowanie się na swoim święcie. Ten dostojny sakrament małżeństwa od wieków zbliża do siebie pokolenia i najróżniejsze dusze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.