Menu weselne - poznaj trzy najciekawsze propozycje!

04 października, 2019
Jak wiesz, podczas organizacji wesela jesteśmy odpowiedzialni za tysiące spraw. Od najmniejszych szczegółów po te najistotniejsze - jak jedzenie i odpowiednia oprawa muzyczna.

W tym artykule zajmiemy się stołami podczas weselnego przyjęcia i tym, na czym najbardziej zależy naszym gościom. Poznaj więc 3 ciekawe propozycje na menu weselne. Jest ono o tyle ważne, że to właśnie odpowiednio przygotowane menu weselne zapamiętuje się najbardziej po wydanym przyjęciu.

Zaproszenia, sukienki, lokalizacja, kosztorys, muzyka, kwiaty – to wszystko ma swoje znaczenie i istotną rolę. Jednak nie jest to tak ważne, jak odpowiedni jadłospis – różnorodny i dobrej jakości.

Z tego powodu przedstawiamy wam 3 najlepsze, odpowiednio rozplanowane propozycje na menu weselne. Trzy różne warianty, oparte o dobre składniki i bezpieczne, ale barwne połączenia smakowe.

Dzięki temu wspólna kolacja z rodziną i przyjaciółmi oraz późniejsze plotki od dalekich ciotek i wujów opatrzone będą wyłącznie dobrą atmosferą. Smakowite propozycje czekają na odkrycie. Być może zainspirują Cię do stworzenia wyjątkowej kulinarnej oprawy swojego przyjęcia weselnego.

Menu weselne – o czym musimy pamiętać?

Świętowanie tego aktu wymaga, aby wszystko było doskonałe i było odzwierciedleniem tego, czego chce para młoda. 
Ślub nie jest tylko formalną okolicznością.

Wręcz przeciwnie, jest to dzień szczególny i bez wątpienia pełen wyższych znaczeń i symboliki. To odmienne od wszystkich święto, celebracja szczęścia i dobrych omenów.

W tym sensie, wszystko co związane z tym dniem powinno być doskonale przygotowane. Bez pomyłek, ograniczając też stres organizatorów, którzy powinni cieszyć się swoim wyjątkowym dniem.

Menu weselne - goście i stół

Właśnie dlatego menu weselne ma ogromne znaczenie. Nie jest to codzienna, zwyczajna kolacja w gronie najbliższych. Choć zależy nam, żeby było dostojnie i wyjątkowo, nie powinniśmy jednak zapominać, że chcemy, aby nasi goście czuli się tak swobodnie i miło jak w domu.

Równowaga między tymi dwoma światami na talerzu – ma kluczowe znaczenie. Twoi goście, ubrani w najlepsze ubrania, zasługują na coś eleganckiego, wykwintnego i specjalnego.

Począwszy od układu stołów i sztućców, aż po deser, który stanowić może kulminacją menu. Co istotne, jeśli ogranicza Was budżet, bądź znasz swoich gości na tyle, by sądzić, że nie ma wśród miłośników wyszukanych dań – nie martw się. Menu weselne ma być odzwierciedleniem pary młodej i zaproszonych gości. Podejmujmy więc decyzje z rozwagą.

Zobacz też: Ślub na jesieni – 10 wspaniałych pomysłów

Menu weselne – jak dobrać je do naszych potrzeb?

Aby odpowiednio dobrać menu weselne należy wziąć pod uwagę swoistą charakterystykę ślubu i różnorodność wśród naszych gości. Po wybraniu doskonałego, wymarzonego miejsca najprawdopodobniej zaproponowana zostanie Wam degustacja jadłospisu, oferowanego przez dany obiekt.

To samo dzieje się, kiedy korzystamy z usług firmy cateringowej. Przede wszystkim należy uwzględnić tu kilka istotnych aspektów. Między innymi:

Wesele

  • Charakter posiłku: obiad, kolacja czy lunch. 
  • Miejsce, gdzie odbywa się przyjęcie: na zewnątrz, czy w restauracji itp.
  • Malownicza pora roku.
  • Pamiętajmy, aby zaproponować gościom przekąski, czy koktajle przed przyjazdem państwa młodych. Nie skazujmy gości na nerwowe oczekiwanie. Doskonałym pomysłem jest umożliwienie im zajęcia swoich miejsc.
  • Pod rozwagę należy wziąć czas oczekiwania pomiędzy przystawkami, a daniami głównymi.
  • Potrzeby i preferencje gości (dostosowane do wieku, dzieci, dorosłych, uwzględnione nietolerancje, alergie, propozycje dla wegan czy wegetarian).
  • Zadbaj o szczegóły: napoje, zwłaszcza dobre wina, co istotne alkohole zgodne z menu. 

Z pewnością zależy Wam, aby wszyscy dobrze bawili się do białego rana, mieli energię do tańca (i różańca) oraz wiernego świętowania. To też powinniśmy zadbać o zróżnicowanie menu tak, aby każdy otrzymał proporcjonalną dla siebie dawkę energii, niezbędną do dobrej zabawy.

Przejdźmy jednak do najważniejszego punktu tego artykułu – do 3 fantastycznych propozycji menu weselnego. Zanim goście weselni odśpiewają Kiedy ranne wstają zorze będą chcieli dobrze zjeść.

Propozycja numer 1: menu weselne, do degustacji na świeżym powietrzu

Jeśli zdecydowałeś się na przyjęcie pod gołym niebem, mając nadzieję, że nie będzie to deszczowa chmurka – to świetnym rozwiązaniem będzie zorganizowanie kolacji w postaci wspólnego stołu.

Szwedzki stół, w formie degustacyjnej może nabrać nowego znaczenia. Degustacyjne na pewno nie będą porcje, ale różnorodność oferowanych rozwiązań.

Wesele pod gołym niebem

Dzięki temu Twoi goście będą mogli samodzielnie skomponować swój talerz z gotowych dań, w odpowiednich dla siebie konfiguracjach. Wybiorą to co smakuje im najbardziej, co przełoży się na ich zadowolenie i dobre samopoczucie.

Stąd nie będzie to dokładny jadłospis, opisujący każde danie z chirurgiczną precyzją – ale obfity stół bufetowy. Bardzo często korzysta się z takich rozwiązań chociażby w Stanach Zjednoczonych.

Propozycja numer 2: menu weselne z ulubionymi potrawami

Jeśli jesteś zdania, że nie da się zadowolić wszystkich, być może najlepszym pomysłem będzie jadłospis elegancki i perfekcyjnie dopasowany do preferencji Państwa Młodych.

Menu weselne - przystrojony stół

Złożony będzie bowiem z ulubionych potraw panny i pana młodego. Na pewno nie będą skrajnie różniły się od gustów wszystkich przyjaciół i członków familii. Sukces praktycznie jest zagwarantowany. Istnieją też bardzo bezpieczne rozwiązania na polskich stołach: kotlet, rosół, dobrej jakości warzywa sezonowe. 

Przeczytaj też: Arras czyli 13 ślubnych monet: intrygująca tradycja rodem z Hiszpanii

Propozycja numer 3: Menu weselne w wytwornym wydaniu

Najbardziej prestiżowe restauracje i firmy cateringowe oferują szeroki wybór menu dla najbardziej wybrednych smakoszy. Dzięki temu niewątpliwie odniesiesz wrażenie luksusu i wytworności.

To przełoży się też na Twoich gości. Niezależnie od tego, czy jest to oryginalność potraw, czy ich nieprzeciętne wykonanie w towarzystwie oryginalnego anturażu. Luksus to też życzliwość kelnerów, piękno sztućców, obrusów i każdego szczegółu.

Tam tkwi diabeł i profesjonalizm. Pozostawisz gości weselnych w wielkim szoku i niezmierzonej satysfakcji. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku znacznie wzrasta budżet weselny.

W tego typu menu nie możemy pominąć żadnego elementu. Od wina do posiłków, do ostatecznego deseru, który musi być przysłowiową wisienką. Nie zapominajmy też o weselnym torcie, który zazwyczaj stanowi gwiazdę wieczoru (oczywiście zaraz po sukni Pani Młodej).

Jednak żyjemy w czasach kiedy docenia się lekką ekstrawagancję. Możemy więc zaskakiwać weselników najróżniejszymi alternatywami. Najważniejsze, aby wszystko ze sobą współgrało.

Weselny stół i podsumowanie

Czy wiesz, że na Węgrzech porwanie Panny Młodej było niegdyś główną tradycją przed ceremonią zaślubin? Świat i kultury obfitują w najróżniejsze tradycje – jednak jedzenie wszędzie jest niezwykle istotne. 

Możemy wybrać menu weselne, które zapewni nam ciekawe i zróżnicowane warianty dla określonych grup gości. Poproś weselników o potwierdzenie swoich nietolerancji i preferencji.

Białe wesele, a menu weselne

Musimy jednak pamiętać, że dzień ślubu jest naszym świętem. Przede wszystkim to my mamy być zadowoleni i szczęśliwi tego dnia. Usatysfakcjonowanie wszystkich weselników nie będzie proste, nie jesteśmy pewni czy jest możliwe.

Natomiast przybliżone trzy propozycje weselnego menu – mogą zagwarantować Ci sukces i pozwolić na skoncentrowanie się na swoim święcie. Ten dostojny sakrament małżeństwa od wieków zbliża do siebie pokolenia i najróżniejsze dusze.