Oczyszczanie w Tydzień na Bazie Soków i Zup

Oczyszczanie w Tydzień na Bazie Soków i Zup
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Oczyszczanie lub inaczej detoksykacja pomaga organizmowi w usunięciu zbędnych toksyn, wpływa na poprawę działania organów, zapobiega procesom starzenia i chorobom przewlekłym, pomaga w kontrolowaniu masy ciała i zapewnia dobre samopoczucie i jakość życia. W tym artykule wyjaśniamy, jak wykonać proste i naturalne oczyszczanie organizmu w tydzień. Dzięki wartościom pozyskanym z owoców i warzyw w postaci soków i zup, można przeprowadzić proces detoksykacji w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

 Oczyszczanie w tydzień!

Przygotowanie toniku oczyszczającego

W celu przygotowania tego toniku, należy być elastycznym i korzystać z owoców i warzyw dostępnych w danym sezonie. Jeśli przeprowadzasz detoks w chłodniejsze dni, wybieraj przede wszystkim zupy rozgrzewające, a w cieplejsze – orzeźwiające soki owocowe. Oba te warianty służą temu samemu celowi: oczyszczeniu organizmu i zaopatrzeniu go w niezbędne minerały, można również spróbować je połączyć.

W idealnym scenariuszu, przygotujesz soki sama przy użyciu blendera, ale jeżeli nie masz takiej możliwości, możesz zaopatrzyć się w organiczne, naturalne soki dostępne w sklepach ze zdrową żywnością. Upewnij się, że nie ma w nich cukru lub innych substancji, które mogłyby udaremnić oczyszczanie.

2# sok-z-marchwi-oczyszczanie.jpg

Co to jest kryzys zdrowienia?

Przed rozpoczęciem oczyszczania, warto zapoznać się z terminem tak zwanego „kryzysu zdrowienia”. Zawsze, gdy organizm jest pełen toksyn (co ma miejsce w przypadku większości osób z powodu złej diety i nawyków oraz wielu innych czynników) należy przeprowadzić proces oczyszczania, którego tak bardzo potrzebuje nasze ciało do usunięcia szkodliwych toksyn. Początkowo, może ono powodować dyskomfort, taki jak: bóle głowy, biegunki, zwolnienie śluzu, itp. Możliwe, że zaobserwujesz też u siebie objawy choroby, którą niegdyś przechodziłaś, lub nasilenie się objawów w danym momencie. Jest to normalne, a nawet jest to oznaką tego, że organizm funkcjonuje prawidłowo. W każdym razie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub naturopatą, zwłaszcza jeśli cierpisz na różne choroby. W przypadku przyjmowania leków – również wskazany jest kontakt ze specjalistą.

Pierwszy i ostatni dzień

Z uwagi na fakt, że wiele osób nie stosuje zdrowej diety, a także po to, aby uniknąć kryzysu zdrowienia, pierwszy i ostatni dzień oczyszczania powinien być przeznaczony na zaadaptowanie się. Oznacza to podjęcie wysiłku zdrowego odżywiania się, bez spożywania któregokolwiek z poniższych produktów:

 • Czerwone mięso
 • Potrawy smażone
 • Cukier
 • Chleb, ciasta, krakersy i inne podobne produkty

W zamian, warto spożywać wyłącznie:

 • Sałatki z suszonych owoców
 • Zupy, gulasze lub bulion warzywny
 • Lekkostrawne warzywa: groch lub soczewicę
 • Jabłka, gruszki, ananasy, papaję i awokado
 • Pełnoziarnisty ryż lub kaszę

3# zupa-oczyszczanie.jpg

Tonik oczyszczający krew

Oczyszczająca kuracja na bazie soków i zup potrwa od drugiego do szóstego dnia, a zatem, przez pięć dni. Powinna być ona przeprowadzona w następujący sposób:

Nie jest absolutnie konieczne, abyś wykorzystała wszystkie wymienione tu składniki, ale staraj się używać tych, które są rodzime dla twojej okolicy i dostępne w danym sezonie:

Przed śniadaniem: dwie szklanki ciepłej wody z sokiem z połowy cytryny i jedną łyżką siemienia lnianego.
Śniadanie: sok z jabłka, gruszki, marchwi, ananasa lub imbiru. Trzy daktyle.
Obiad: sok z kapusty, buraka, jabłka i marchwi. Ugotowany ryż pełnoziarnisty z wodorostami kombu.
Przekąska: sok z kapusty, buraka, jabłka i marchwi. Jedno prażone jabłko z cynamonem i garść suszonych owoców.
Kolacja: zupa z kapusty, marchwi, cebuli, czosnku, pora, dyni i karczochów. Opcjonalnie: dodaj trochę organicznych wodorostów, soli morskiej, pieprzu cayenne i jedną łyżkę siemienia lnianego. Zjedz z jajkiem na twardo lub soczewicą.

4# sok-z-ziemniakow-oczyszczanie.jpg

Kilka mądrych wskazówek

 • Oczyszczanie organizmu nie powinno równać się poświęceniu i głodówce. Jeśli czujesz się głodna, zwiększ porcje żywieniowe przy każdym posiłku, ale zawsze staraj się wybierać zalecane pokarmy, jedz dobrze przeżuwając.
 • W dzień pij napary oczyszczające z mniszka lekarskiego, kardamonu i skrzypu, posłodzone odrobiną miodu, cukru trzcinowego lub stewii.
 • Warunkiem absolutnie koniecznym do rozpoczęcia oczyszczania jest upewnienie się, że masz regularne wypróżnienia. Jeśli, mimo że jadłaś siemię lniane, nadal miewasz trudności z wypróżnianiem się, zastosuj lewatywę z ciepłą wodą raz na dobę.
 • Podczas oczyszczania należy unikać ciężkiego wysiłku lub ćwiczeń fizycznych, a także sytuacji stresowych. Warto zdecydować się na oczyszczanie podczas spokojnego tygodnia i wybrać łagodne ćwiczenia takie jak rozciąganie, oddychanie, spacer w pobliżu domu czy w parku, itp.

Mamy nadzieję, że artykuł na temat oczyszczania okaże się pomocny.

Zdjęcia: Will Merydith Samuel Gardiner, Breville USA i Hepp.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.