Oczyszczamy Nerki w Tydzień

Oprócz, zadbania o naszą żywność w trosce o nasze dobre samopoczucie i zapewnienie witalności naszym organom, istotne jest, aby utrzymywać ciepło w okolicy nerek.
Oczyszczamy Nerki w Tydzień
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Nerki są organami odpowiedzialnymi za oczyszczanie krwi z potencjalnie szkodliwych substancji jak mocz, regulację płynów ustrojowych oraz inne funkcje. Są ważnymi narządami, dlatego należy o nie dbać i zachować w równowadze.
Wyjaśnimy, jak łatwo i naturalnie oczyścić nerki, wykonując tygodniowy zabieg, który można przeprowadzić raz lub dwa razy w roku.

Zdrowe Nerki – Porady Wstępne

Starajmy się unikać następującej żywności podczas tygodniowego oczyszczenia nerek:

 • Mleko i produkty nabiałowe
 • Mięso, zwłaszcza czerwone oraz wędliny
 • Owoce morza
 • Biały cukier
 • Sól rafinowana lub stołowa
 • Napoje alkoholowe
 • Kawa
 • Tytoń

Jeśli pacjent przyjmuje leki, należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą wystąpić przeciwwskazania. Najlepiej przeprowadzić oczyszczanie bez przyjmowania jakichkolwiek leków, aby nerki nie były przeciążone.

Napar ze skrzypu i skórki ananasa

Sporządź litr naparu ze skrzypu i skóry ananasa, który należy wcześniej umyć i wyciąć miąższ. Skrzyp musi gotować się przez 10 minut i odstawiamy na 5 minut, a skóra z ananasa będzie gotować się 20 minut, po czym odstawiamy na około 10 minut.
Możesz zrobić to osobno lub w tym samym czasie, uwzględniając czas gotowania obu składników.

Ananas na nerki

Gdy napar jest ciepły, można posłodzić go odrobiną stewii. Pić przez cały dzień i zakończyć po południu (aby uniknąć wstawania w nocy), zawsze pomiędzy posiłkami.

Napar jest bogaty w minerały takie jak krzem i pomoże wyeliminować nadmiar płynów oraz powstrzymać zapalenie nerek.

Jeśli masz tendencję do zakażania dróg moczowych, można także dodać do naparu papaję.

Dieta oczyszczająca nerki

Dbając o nerki, trzeba być bardzo ostrożnym i jeść ściśle z wytycznymi, aby uzyskać przewidywane rezultaty. Należy również zwracać szczególną uwagę na jedzenie  –  przed i po oczyszczaniu, aby organizm nie przechodził gwałtownych zmian.

Śniadanie

Na śniadanie, powinieneś wypić koktajl owocowy, napój warzywny z płatkami owsianymi lub ryżem albo zjeść kilka sztuk pełnoziarnistych tostów z tahini (pastą sezamową), awokado, jajkiem lub czosnkiem i oliwą.

Napój na nerki

Obiad

Każdego dnia zacznij obiad zupą cebulową, którą można zrobić poprzez gotowanie 1 cebuli na każdy litr wody. W sezonie możesz dodać trochę pietruszki, cytrynę i szczyptę soli morskiej oraz pieprzu cayenne.

Jako drugie danie można wybrać jedną z następujących opcji i zmieniać je codziennie:

 • Brązowy ryż i rośliny strączkowe
 • Białe mięso i sałata
 • Ryby, warzywa grillowane
 • Ziarna (proso, komosa ryżowa, płatki owsiane) z sosem pesto (świeża bazylia, orzeszki piniowe lub orzechy włoskie, czosnek, olej i szczypta soli morskiej, powinny być dobrze zmielone)
 • Jajko i guacamole z ryżem lub ciastem kukurydzianym
 • Pełnoziarnisty makaron z pieczarkami i groszkiem
 • Pomidor, rukola, awokado, ogórek, suszone owoce, kukurydza, oliwki, jajko na twardo z pełnoziarnistym tostem
Zupa cebulowa na nerki

Kolacja

Kolacja składa się z zupy jarzynowej (kapusta, cukinia, dynia, dynia, cebula, itp), ugotowanej z łyżeczką sproszkowanej kurkumy i łyżeczką płatków owsianych.

Na deser można zjeść pieczone jabłko z orzechami.

Pomiędzy posiłkami

Jeśli jesteś głodny w środku poranka lub po południu, zjedz suszone owoce (daktyle, śliwki, morele).

Musisz Pić Wodę

Należy pić wodę przez cały dzień, między posiłkami, w zależności od potrzeb, rytmu życia, pory roku, itp. Nie należy spożywać wody w nadmiarze.

Jeśli cierpisz na zapalenie nerek i nie oddajesz wystarczającej dawki moczu, najlepiej, aby nie spożywać płynów w nadmiarze, dopóki zdrowie się nie poprawi.

Szczególnie ważne jest, aby pić ciepłą wodę na czczo, aby wspomóc nerki i funkcjonowanie całego układu.

Ogrzej nerki

Nerki wraz z wątrobą to jedyne organy, które w znacznym stopniu korzystają z bezpośredniego stosowania ciepła. O grzewanie nerek jak i wątroby, poprawi Twoje samopoczucie i witalność.

Zaleca się wykonywać zabieg przez pół godziny dziennie, używając poduszki elektrycznej, masażu lub przykryć cały obszar naturalną wełną. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza, gdy jest zimno.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Foodmayhemcom i lablascovegmenu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Gul Z, et al. (2014). Medical and dietary therapy for kidney stone prevention. DOI:
  10.4111/kju.2014.55.12.775
 • Tack I. (2010). Effects of water consumption on kidney function and excretion [Abstract]. DOI:
  10.1097/NT.0b013e3181fe4376
 • Your kidneys and how they work. (2018).
  niddk.nih.gov/health-information/kidney-disease/kidneys-how-they-work

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.