Jak wykorzystać papier ryżowy w dekoracji?

Papier ryżowy to tani, prosty materiał o wielu zastosowaniach. Dowiedz się, jak stosować papier ryżowy, aby pokryć przedmioty różnymi technikami!
Jak wykorzystać papier ryżowy w dekoracji?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2022

Papier ryżowy jest bardzo uniwersalnym materiałem, który jest często używany w niektórych przepisach kulinarnych, do rysowania, a nawet do typowych japońskich paneli. Coraz częściej stosuje się go również w dziedzinie dekoracji. Łatwość obsługi, niski koszt i różnorodność wzorów, które można tworzyć, sprawiają, że idealnie nadaje się do ozdabiania przedmiotów.

Niektóre z nich to pudełka do przechowywania, chińskie lampy i różne elementy kuchenne. Papier ryżowy można aplikować w oryginalnym kolorze (białym) lub w innych wersjach. Ponieważ ma naturalne pochodzenie, łatwo go zastosować w różnych technikach i świetnie się sprawdza w aktualizacji wystroju.

Co to jest papier ryżowy?

Papier ryżowy to element wykonany z włókien rośliny ryżowej. Zawiera jednak również składniki bambusa i konopi. To materiał o delikatnym wyglądzie; jednak wbrew pozorom ma dobrą wytrzymałość.

Ta cecha sprawia, że nadaje się do różnych zastosowań, wśród których są obudowy dekoracyjne, gastronomiczne, a nawet zewnętrzne. Mimo delikatnej faktury i niesolidnego wyglądu jest to element, który wytrzymuje upływ czasu. Z drugiej strony nie znosi wstrząsów i nacisków.

Pochodzenie papieru ryżowego

Ma swoje początki w kulturze orientalnej, skąd pochodzi roślina ryżowa. Zachowały się wielowiekowe pisma na papierze ryżowym, choć nie jest to idealny materiał do tego celu. Papier ryżowy często ma zastosowanie w typowych japońskich przedmiotach, takich jak panele shoji, które dzielą pokoje w domu.

Ponadto papier ryżowy jest często używany do tworzenia origami i innych wyrobów rzemieślniczych. Z drugiej strony, chińskie lampy, coraz częściej używane na całym świecie, wykorzystują jako główny materiał papier ryżowy. Jego zastosowanie rozpowszechniło się na całym świecie, zarówno w aspekcie dekoracyjnym, jak i gastronomicznym.

lampka nocna z papieru ryżowego
Papier ryżowy, który owija lampy w stylu japońskim, jest popularny i dziś można go znaleźć w prawie wszystkich sklepach z dekoracjami.

Najlepsze pomysły, aby wykorzystać papier ryżowy w dekoracji

Materiał ten plasuje się jako jeden z najczęściej stosowanych do powlekania przedmiotów i innych rodzajów dekoracji. Wynika to z jego wszechstronności, łatwej obsługi i niskiego kosztu. Oprócz tego papier ryżowy można wykorzystać do dekoracji dużej liczby przedmiotów przy użyciu wielu różnych technik. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Ramki na zdjęcia

Jedną z największych zalet papieru ryżowego jest to, że można na nim umieszczać rysunki na różne sposoby. Chociaż można też na nim rysować, faktura materiału nie jest do tego najodpowiedniejsza. Z drugiej strony ten rodzaj papieru jest tak cienki, że można go umieszczać na innych projektach i kopiować wzory.

Ta technika jest bardzo przydatna przy zdobieniu ramek, czy to do obrazów, zdjęć, czy nawet luster. Zaleca się, aby ramy były wystarczająco szerokie, aby można było na nich umieścić papier ryżowy. Wzory natomiast powinny pasować do kolorów lustra, czy obrazu. Wystarczy przykleić papier do ramki i całkowicie ją zakryć.

Talerze, butelki i inne przedmioty kuchenne

Artykuły kuchenne, takie jak szklanki, tace i talerze, również można ozdobić papierem ryżowym. W takim przypadku warto zastosować technikę decoupage, która polega na przyklejaniu wyciętych fragmentów do powierzchni aż do uzyskania równomiernej powłoki.

Chociaż papier ryżowy często trochę komplikuje pracę podczas rysowania, przy odrobinie praktyki można uzyskać dobre projekty. Można go również nakładać na różne drewniane przedmioty, takie jak stołki, krzesła lub wysokie meble.

Papier ryżowy na pudełkach

Jednym z najbardziej odpowiednich przedmiotów do dekoracji tym papierem są pudełka do przechowywania. Można je ozdobić na wiele różnych sposobów. Na przykład możesz udekorować pudełka, pokrywając tylko wieczko lub całość papierem ryżowym, łącznie z podstawą. Wszystkie kawałki należy przykleić białym klejem rozpuszczonym w wodzie. Ten klej jest idealny do pracy z papierem ryżowym.

Ważne jest, aby wstępnie pokryć powierzchnię, a następnie pokryć ją ponownie po papierem ryżowym. Upewnij się, że nie ma zmarszczek, a następnie osusz resztki wody ściereczką. Projekt zależy również od osobistego gustu; może to być pojedynczy kolor lub kombinacja odcieni.

Z drugiej strony można uwzględnić rysunki, projekty rękodzielnicze, wyrysowane motywy, a nawet techniki decoupage. Chcąc zabezpieczyć uzyskany wzór, warto nałożyć na wierzch warstwę lakieru, który nada mu połysk i trwałość.

Ściany i szkło

Możliwe jest również udekorowanie całych ścian papierem ryżowym. Aby to zrobić, powierzchnia musi być jak najbardziej czysta i gładka.

Procedura jest podobna jak w przypadku pudełek – to znaczy nałożenie wstępnej warstwy, a następnie kolejnej z papieru ryżowego. Ważne jest, aby nie zostawiać zmarszczek, które później zrujnują końcowy efekt.

Można go nawet przykleić do szklanych drzwi lub okien. W takim przypadku cała powierzchnia musi zostać zdezynfekowana, aby nie było zanieczyszczeń wpływających na papier.

Przykleja się tym samym białym klejem rozpuszczonym w wodzie lub klejem lateksowym. Jak zawsze ważne jest, aby nie było bąbli powietrza.

kolaż z papieru ryżowego
Istnieje możliwość przyczepienia kawałków papieru ryżowego do różnych powierzchni stosując techniki majsterkowania lub decoupage.

Lampy chińskie

Powód, dla którego wiele osób zna papier ryżowy, to właśnie jego zastosowanie w chińskich lampach. Są to typowe lampki ozdobione papierową kulą.

Można je nabyć w wielu sklepach lub też wykonać ręcznie. Papier ryżowy ma tę zaletę, że jest półprzezroczysty, dzięki czemu przepuszcza światło, jednocześnie je zmiękczając.

Inne zastosowania papieru ryżowego

Oprócz zastosowania dekoracyjnego element ten odgrywa coraz większą rolę w świecie gastronomii. Dopóki jest to naturalny papier ryżowy i nie zawiera żadnych innych dodatków, może być używany do różnych potraw.

Czasami służy do wprowadzenia komponentu estetycznego dekoracji dania, a czasami do włączenia składników lub poprawienia prezentacji, jak w poniższych przykładach:

  • Tarty: papier ryżowy służy do dekorowania tart o różnych wzorach.
  • Ciasta: technika stosowana na ciastach polega na rysowaniu jadalnym tuszem. W ten sposób zarówno powierzchnia papieru ryżowego, jak i wzór wykonany na wierzchu nadają się do spożycia.
  • Sajgonki: w tym przypadku papier ryżowy odgrywa kluczową rolę w oprawie nadzienia i prezentacji potrawy. Jest również niezastąpiony w przypadku wietnamskich bułek.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Styl “babci z wybrzeża”: o co chodzi w tym trendzie?

Projekty wszelkiego rodzaju

W zależności od umiejętności i chęci dekorowania można kupić papier ryżowy już z wzorami lub ozdobić go samodzielnie. Jeśli chcesz pominąć etap rysowania, w sprzedaży dostępne są gotowe opcje, niektóre z motywami orientalnymi, a inne z różnymi wzorami.

Materiał ten nadaje się do łączenia rysunków wykonanych na innym papierze. Dlatego możliwości są nieograniczone!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díaz Navarro, Janet, Inés Baró Valle, and Sofía Flavia Borrego Alonso. “Evaluación de Almidones de Arroz Cubanos Como Adhesivo Para La Restauración de Documentos: Fuerza de Adhesión y Flexibilidad.” Ge-conservacion 20 (2021): 219–227. Disponible en: https://doi.org/10.37558/gec.v20i1.867
  • Vázquez Rodríguez, Yunior,  Los Espacios interiores de la Vivienda y el diseño de interiores en Hoteles para el turismo.. Revista de Arquitectura e Ingeniería [Internet]. 2011;5(1): Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=193921374005
  • Pérez, Noraida , Ruiz, M , Muñoz, Yaumara, Rodríguez, M. E., Díaz, G. S. , Domínguez, D.,  COMPORTAMIENTO DE LA VARIEDAD DE ARROZ (Oryza sativa L.) INCA LP-4 SEMBRADA EN DIFERENTES ÉPOCAS DEL AÑO. Cultivos Tropicales [Internet]. 2009;30(1):57-60. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=193217899009

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.