Bambusowe szczoteczki do zębów - zalety i wady

Na rynku można znaleźć plastikowe lub bambusowe szczoteczki do zębów. Odkryj ich różnice, aby wybrać między wieloma opcjami.
Bambusowe szczoteczki do zębów - zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2022

Obecnie dostępna jest szeroka gama instrumentów do higieny jamy ustnej. W sklepach można znaleźć klasyczne plastikowe szczoteczki do zębów lub nowe bambusowe szczoteczki do zębów. Te ostatnie zyskały popularność, ponieważ uważane są za przyjazne dla środowiska.

Jednak najczęściej akceptowaną opcją są plastikowe szczoteczki do zębów. Różnorodność wzorów, rozmiarów, kolorów i oznaczeń pozwoliła każdemu wybrać element, który najlepiej pasuje do jego ust i kieszeni. Problem w tym, że ich wpływ na środowisko nie został zmierzony.

Ponieważ muszą być wymieniane co 3 miesiące, są głównym źródłem odpadów. W odpowiedzi na to na rynku pojawiły się opcje, które starają się zmniejszyć uszkodzenia, takie jak bambusowe szczoteczki do zębów. Co musisz o nich wiedzieć? Opowiemy więcej o każdej opcji, jej zaletach i wadach.

Cechy plastikowych i bambusowych szczoteczek do zębów

Na pierwszy rzut oka plastikowe szczoteczki do zębów i szczoteczki bambusowe bardzo się różnią. Materiał produkcyjny, wygląd i opakowanie każdego kontrastu w porównaniu. Oprócz tego istnieją inne cechy, które nie są widoczne w momencie zakupu, ale które również je różnicują. Przyjrzyjmy się im szczegółowo.

Plastikowe szczoteczki do zębów

Plastikowe szczoteczki do zębów są na półkach supermarketów i drogerii od kilku lat. Z biegiem czasu pojawiły się nowe projekty – o różnych kształtach, rozmiarach i konsystencji – dostosowane nie tylko do indywidualnych potrzeb, ale także do różnych budżetów.

W rzeczywistości jest to jedna z ich największych zalet. Są dostępne i łatwe do znalezienia wszędzie. Ponadto opracowywanie nowych projektów pozwala na zastosowanie ich do określonych cech lub problemów stomatologicznych.

Trwają około 3 miesięcy. W tym okresie – lub wcześniej, jeśli włosie ulegnie pogorszeniu lub dana osoba cierpi z innego powodu – zaleca się ich wyrzucenie i wymianę.

Kobieta myje zęby

Jaka jest więc ich wada?

Niewątpliwie materiał, z którego są wykonane. Ich uchwyty wykonane są z tworzywa PVC, pozyskiwanego z ropy naftowej. Czasami zawierają gumę. Tymczasem włosie wykonane jest z nylonu. Stanowią zatem problem marnotrawstwa.  Te tworzywa sztuczne rozkładają się co najmniej 75 lat. Jednak ich degradacja może zająć ponad 400 lat.

W rzeczywistości nigdy nie znikają, ponieważ rozkładają się na mikroplastik szkodliwy dla zdrowia i środowiska. Wiele zwierząt, zwłaszcza ptaków morskich i ptaków, spożywa te mikrodrobiny plastiku. Podobnie ludzie. I choć nie ma zwięzłych dowodów na ich działanie, wszystko wskazuje na to, że mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

To prawda, że plastik i inne składniki szczoteczki do zębów można by poddać recyklingowi oddzielnie. Następnie konieczne jest rozdzielenie tych składników. Jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na silne wiązanie, z jakim są produkowane.

Zobacz też: Naturalne produkty do wybielania zębów

Cechy szczoteczek bambusowych

Bambusowe szczoteczki do zębów stały się ostatnio bardziej przyjazną dla środowiska opcją w porównaniu do tworzyw sztucznych. Mają taką samą skuteczność w usuwaniu płytki bakteryjnej z jamy ustnej. Posiadają wytrzymałą rączkę wykonaną z bambusa, jednej z najszybciej rosnących roślin na świecie, co ułatwia jej uprawę i wykorzystanie do produkcji.

Jeśli chodzi o włosie, istnieją różne opcje. Istnieje kilka komercyjnych marek, których włókna nadal są wykonane z nylonu lub nylonu połączonego z olejami roślinnymi lub węglem drzewnym binchotan. Z drugiej strony opcje włosia z bioplastiku sprawiają, że szczoteczka jest w 100% degradowalna.

Ze względu na materiał do produkcji, jego główną zaletą jest to, że jest biodegradowalny. Można go umieścić w kompoście, aby ponownie zintegrować go z glebą. Tak więc rozkład zajmuje około 180 dni. Znacznie mniej niż 75 do 400 lat, jakie zajmuje plastik. W przypadku szczotek zawierających włosie nylonowe można je łatwo wyjąć z rączki w celu recyklingu. Należy je usunąć pęsetą i umieścić w specjalnym pojemniku na tworzywa sztuczne.

Prezentacja szczotek bambusowych w sprzedaży zazwyczaj nie zawiera również tworzyw sztucznych. Są dostępne w prostym kartonowym pudełku, które również ulega biodegradacji. Niektóre marki decydują się sprzedawać je w 100% bawełnianych ekologicznych torbach.

Podobnie jak szczotki plastikowe, szczotki bambusowe należy wymieniać co 3 miesiące. Jedną z wad jest ich wyższy koszt, więc ich wymiana może mieć wpływ na ekonomię gospodarstwa domowego.

Kilka ważnych faktów na temat bambusa

Użycie bambusa do szczoteczek zapewnia inne pozytywne korzyści dla środowiska. Podczas wzrostu roślina ta jest zdolna do wykorzystania dużych ilości dwutlenku węgla (CO2), jednego z gazów odpowiedzialnych za efekt cieplarniany.

Ponadto roślina ta rośnie bardzo szybko i nie trzeba jej ścinać, aby z niej korzystać. Jego gałęzie są po prostu cięte, a następnie ponownie kiełkują. Pędy bambusa pozostają po zbiorze i osiągają dojrzałą wielkość po kilku miesiącach.

Nie ma więc potrzeby przesadzania ani stosowania sztucznego nawadniania. Dodatkowo obecność naturalnie występujących w tej roślinie środków przeciwbakteryjnych pozwala uniknąć konieczności stosowania w jej uprawie nawozów czy pestycydów.

Warto wspomnieć, że niektóre marki wykorzystują te informacje o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych rośliny do reklamowania. Twierdzą, że dzięki temu bambusowe szczoteczki do zębów mają większą odporność na drobnoustroje jamy ustnej. Nie jest to jednak udowodnione.

W rzeczywistości badanie porównujące zatrzymywanie Candida na plastikowych i bambusowych główkach szczoteczek do zębów wykazało większą proliferację grzyba na bambusowych szczoteczkach do zębów. Wyniki nie mają znaczenia dla zdrowia, ale nadal są użyteczną informacją, aby uniknąć wprowadzającej w błąd reklamy.

Inną wadą używania bambusa w szczoteczkach do zębów jest to, że bambus jest uprawiany w dzikich lasach w Chinach. Dlatego przed tym materiałem jest długa droga, aby dotrzeć do innych krajów.

Uważaj na reklamy

Ze względu na zwiększone zainteresowanie ludności troską o planetę, w produktach do higieny jamy ustnej pojawiło się kilka ekologicznych alternatyw. Ale konieczne jest posiadanie pewnej wiedzy, aby nie dać się oszukać niektórym reklamom.

Nie wszystkie marki szczoteczek bambusowych są bowiem całkowicie przyjazne dla środowiska. Jeśli szukasz opcji w 100% ekologicznej, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Należy wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonane jest włosie szczoteczki. Nylon w główce szczoteczki nie jest opcją całkowicie ekologiczną, ponieważ jest pochodną ropy naftowej. Jak już powiedzieliśmy, ta część szczoteczki nie ulega degradacji. To odpad i powinieneś poszukać odpowiedniego sposobu na jego recykling.

Poszukaj szczoteczek wykonanych z bioplastiku. Są to nowe materiały, oparte na naturalnych polimerach, które powstają z produktów przyjaznych dla środowiska, bez wykorzystywania paliw kopalnych. Są odporne i wszechstronne jak plastik, ale ulegają degradacji.

Na rynku nie ma wielu opcji wykorzystujących biotworzywa. Filamenty wykonane z oleju rycynowego to jedna z dostępnych propozycji stosowanych przez niektóre marki.

Kolejnym aspektem, który należy docenić, są plomby certyfikacyjne, które gwarantują prawdziwość zerowego wpływu na środowisko produktu i jego wytwarzania. Obecność w marce słowa „eko” czy zielonego koloru nie jest wystarczającą gwarancją.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na opakowanie produktu. Nie ma sensu szukać ekologicznej szczoteczki do zębów, jeśli jej opakowanie to śmieciowy problem. Dodatkowo powinien posiadać szczegóły dotyczące jego składu, gdyż ułatwia to odpowiedzialną gospodarkę odpadami. W związku z tym należy uważać na marki, które nie podają tych informacji.

Bambusowe szczoteczki do zębów
Szczoteczki bambusowe wyróżniają się biodegradowalnym materiałem. Unikaj jednak włosia nylonowego.

Szczoteczki bambusowe kontra plastikowe: konieczna zmiana

Zarówno plastikowe, jak i bambusowe szczoteczki do zębów pozwalają zadbać o higienę. Wybór jednej lub drugiej odmiany zależy od potrzeb ust, budżetu i zaangażowania w troskę o planetę. Poszukując opcji, które zadbają o Twoje usta, a jednocześnie pomogą planecie, dzisiaj jest taka możliwość. Małe zmiany w naszym codziennym życiu mogą przyczynić się do tego, że wszyscy będziemy trochę lepiej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rodríguez González, R. (2021). Revisión exploratoria de la presencia de microplásticos en bebidas de consumo humano:¿ un potencial problema de salud a gran escala?.
  • Sarria-Villa, R. A., & Gallo-Corredor, J. A. (2016). La gran problemática ambiental de los residuos plásticos: Microplásticos. Journal de Ciencia e Ingeniería8(1), 21-27.
  • Mistry, K. A double-blind trial comparing the plaque removal ability of a bamboo toothbrush and a plastic toothbrush.
  • Avila Cotrina, S. (2021). Cepillo dental ecológico de bambú y eliminación del biofilm dental de los estudiantes de la Facultad de Odontología de la Universidad Nacional Mayor de San Marcos.
  • Sarmiento Fadul, M. F. (2021). Carbón activado en productos de higiene dental (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología).
  • Avaneethram, A. R., Peedikayil, F. C., Chandru, T. P., Kottayi, S., Aparna, T. P., & Ismail, S. (2021). Retention of Candida Species on Plastic and Bamboo Toothbrushes. A Comparative Study. Dentistry and Medical Research9(2), 73.
  • AlDhawi, R. Z., AlNaqa, N. H., Tashkandi, O. E., Gamal, A. T., AlShammery, H. F., & Eltom, S. M. (2020). Antimicrobial efficacy of charcoal vs. non-charcoal toothbrushes: A randomized controlled study. Journal of International Society of Preventive & Community Dentistry10(6), 719.
  • Thakur, A., Ganeshpurkar, A., & Jaiswal, A. (2020). Charcoal in dentistry. Natural Oral Care in Dental Therapy, 197-209.
  • Benavente Jiménez, M., & Padrón Ponce, R. (2021). Comparación de las expectativas y satisfacción de los usuarios de cepillos dentales eco-amigables versus de plástico (Doctoral dissertation, Universidad Nacional Pedro Henríquez Ureña).
  • Ramos Munera, A. (2021). Exposición a microplásticos. Efectos sobre la salud y el medio ambiente.
  • Punyauppa-path, P. (2020). Microplastics: Origin, Environmental impact, Food and Beverage contamination and Management methods. Naresuan University Journal: Science and Technology (NUJST)28(2), 72-80.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.