Blankoreksja, obsesja na punkcie białych zębów

Blankoreksja to obsesja ludzi na punkcie posiadania bardzo białych zębów. Jednak skąd się bierze i z jakim ryzykiem się wiąże? Dowiedz się czytając ten artykuł.
Blankoreksja, obsesja na punkcie białych zębów
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

W dzisiejszym społeczeństwie jest coraz więcej osób, którym zależy na popisywaniu się pięknym i atrakcyjnym uśmiechem. Ale dążenie do uzyskania jasnych, białych zębów może przerodzić się w obsesję o nazwie blankoreksja.

Wyrównane i białe zęby to w dzisiejszych czasach ważna kwestia estetyczna. Moda, media, celebryci i sieci społecznościowe wywierają presję mówiąc o potrzebie atrakcyjnego uśmiechu.

Chęć posiadania pięknej jamy ustnej nie zawsze stanowi problem. Dbanie o codzienną pielęgnację i niezbędne leczenie, oprócz urody, przynosi również zdrowie. Ale kiedy troska o maksymalny efekt estetyczny dochodzi do skrajności, zachowania stają się niebezpieczne.

W tym artykule opowiemy więcej, czym jest blankoreksja i jakie ma przyczyny. Wyjaśnimy również, jakie niesie z sobą zagrożenia to zaburzenie. O czym warto pamiętać, aby nie dostać obsesji na punkcie wybielania zębów.

Co to jest blankoreksja?

Jak już wspomnieliśmy, blankoreksja to obsesja na punkcie uzyskiwania coraz bielszych zębów. Osoby z tym problemem mają wrażenie, że ich zęby są zbyt ciemne i dlatego nalegają na ich ponowne rozjaśnianie raz za razem.

To zaburzenie ma charakter psychologiczny, ponieważ istnieje subiektywna ocena wyglądu własnych zębów. Negatywne postrzeganie własnej osoby przez pacjenta wpływa na jego samoocenę i pewność siebie.

Jednak szkody dotyczą nie tylko sfery psychicznej. Blankoreksja może również prowadzić do niszczenia struktur jamy ustnej. Osoby z tym problemem przybierają często zachowanie polegające na zbyt częstym wybielaniu zębów.

W tym celu używają domowych metod i wystawiają się na działanie wybielaczy bez nadzoru dentystycznego.

Dlaczego tak bardzo lubimy białe zęby, czyli jak się rodzi blankoreksja

Istnieją pewne aspekty psychologiczne, które sprawiają, że niektóre osoby są bardziej podatne na zaburzenie związane z blankoreksją. Ale istnieją też czynniki zewnętrzne, które przyczyniają się do rozwoju tego zjawiska. Są to w szczególności:

  • Moda: Gwiazdy często mają bardzo białe zęby, co wiele osób próbuje naśladować. Dążenie do spełnienia wymagań świata mody i gwiazd za wszelką cenę może doprowadzić do tego zaburzenia.
  • Reklama: Robi się wiele szumu wokół produktów zdolnych do niemal cudownego wybielania zębów. Są one łatwe do zdobycia, w związku z czym są sprzedawane i konsumowane bez profesjonalnego nadzoru.
  • Brak wiedzy o zagrożeniach: pojawiają się nieprawdziwe informacje dotyczące niebezpieczeństw związanych ze stosowaniem produktów do wybielania zębów w sposób przesadny i bez wskazań stomatologicznych.
  • Białe zęby zwiększają poczucie własnej wartości: osoby o jasnym i harmonijnym uśmiechu czują się bardziej pewne siebie niż osoby z nierównymi i żółtymi zębami.
Istnieją zabiegi wybielania zębów prowadzone przez specjalistów, ale inne są łatwo dostępne i nienadzorowane.

Dlaczego na zębach pojawiają się plamy?

Plamy na zębach mają różne pochodzenie. Istnieją zmiany strukturalne, które zaczynają się od wewnątrz i tworzą część zęba, ale nie one występują najczęściej.

Te wewnętrzne plamy powstają w wyniku stosowania niektórych antybiotyków, ekspozycji na pewne substancje lub problemów, które wystąpiły podczas formowania się zębów. Mogą się pojawić również na skutek urazu lub infekcji zęba. Tego typu plamy są trudniejsze do usunięcia.

Jednak większość przebarwień na zębach jest spowodowana pigmentacją związaną z tym, co dana osoba je i pije. Potrawy i napoje o silnym zabarwieniu, takie jak kawa, mate, herbata, wino, jagody i sos pomidorowy, mogą przebarwiać zęby.

Palenie tytoniu również jest czynnikiem, który zabarwia zęby na charakterystyczny żółty kolor.

Niezależnie od przyczyny przebarwień na zębach, należy wiedzieć, że zęby nie maja idealnie białego koloru. Szkliwo pokrywające korony jest przeźroczyste i uwidacznia zabarwienie zębiny pod spodem.

Odcienie tkanki zębiny są specyficzne dla każdej osoby, wahając się od bardzo subtelnych żółci przez brązy do szarości.

Ponadto wiek ludzi ma również wpływ na wygląd zębów. To normalne, że zęby młodych pacjentów wydają się jaśniejsze, a z biegiem lat stopniowo ciemnieją.

Może Cię zainteresować również ten temat: Zdrowe zęby – 5 nawyków, które pomogą Ci o nie zadbać

Blankoreksja a możliwe zagrożenia związane z obsesyjnym wybielaniem

Pacjenci z blankoreksją nigdy nie są zadowoleni z wyglądu swoich zębów. Zawsze widzą jako jako poplamione i ciemne i zwykle nie zadowalają się wynikami uzyskanymi po wybielaniu.

Dlatego wykonują te estetyczne zabiegi wielokrotnie i w przesadny sposób. Czasami robią to w profesjonalnych gabinetach, ale najczęściej w domu. Wciąż nakładają na swoje zęby środki wybielające, zarówno kwasowe jak i ścierne. To wystawia ich uzębienie na duże ryzyko.

Wykonywanie tych zabiegów w domu, zarówno naturalnymi środkami, jak i zestawami, które kupujesz w aptece, odbywa się bez oceny stanu zdrowia jamy ustnej, którą wykonałby lekarz w gabinecie dentystycznym.

Nakładanie tych substancji na uszkodzone zęby może jeszcze bardziej skomplikować problemy jamy ustnej. Ponadto brak precyzji w manipulowaniu produktami i kontrolowaniu zalecanych czasów również wiąże się z ryzykiem.

Wielokrotne stosowanie substancji kwasowych i ściernych lub zbyt długie ich utrzymywanie na zębach niszczy tkanki zęba. Nadtlenek wodoru, wodorowęglan, sok z cytryny, kwaśne owoce i węgiel aktywowany to tylko niektóre z produktów dostępnych w gospodarstwie domowym, które są modne, ale mogą uszkodzić szkliwo.

Zęby i tkanki jamy ustnej poddane nadmiernemu działaniu substancji wybielających mogą wykazywać niektóre z poniższych objawów:

  • Podrażnienie dziąseł i zapalenie dziąseł.
  • Nadwrażliwość zębów.
  • Demineralizacja szkliwa.
  • Zmiany w postrzeganiu smaku.
  • Martwica miazgi.
  • Utrata zęba.

Przeczytaj także ten interesujący materiał: Dlaczego zęby są wrażliwe na ból?

Wskazówki, jak unikać blankoreksji

Gdy blankoreksja rodzi się na podłoże psychologicznym, konieczne będzie leczenie u specjalisty w tej dziedzinie. Ponadto istnieją pewne zalecenia, które należy rozważyć, aby zmniejszyć ryzyko:

  • Bądź realistą: białe zęby modelek, aktorów i influencerów nie wyglądają naturalnie i nie wskazują na stan zdrowia zębów. Niezbędna jest akceptacja naturalnego zabarwienia swoich zębów. Pomaga to uniknąć fałszywych oczekiwań co do wyników, jakie można uzyskać podczas wybielania.
  • Weź pod uwagę przyczyny: świadomość, że plamy na zębach pojawiają się z upływem czasu i na skutek spożywania niektórych produktów, pomaga zadbać o wygląd. Nie można marzyć o białym uśmiechu bez chęci rzucenia tytoniu, zminimalizowania spożycia napojów pigmentowanych lub mycia zębów po ich spożyciu.
  • Nie ufaj cudownym produktom: najlepiej nie wierzyć reklamom, produktom i przepisom, które obiecują wspaniałe rezultaty. Mogą nie być bezpieczne.
  • Unikaj domowych środków zaradczych: wkładanie niesprawdzonych substancji do ust jest niebezpieczne i przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Kwasy i materiały ścierne mogą uszkodzić szkliwo i dziąsła.
  • Przestrzegaj okresu przerw między zabiegami: stosowane produkty działają agresywnie na tkanki jamy ustnej. Stosowanie ich wielokrotnie i bez przerwy jest szkodliwe dla zębów i dziąseł. Tylko dentysta może najlepiej doradzić pacjentowi, ile czasu powinien odczekać przed powtórzeniem zabiegu.
  • Wykonuj zabiegi u stomatologa: profesjonaliści to idealne i najlepiej przygotowane osoby do przeprowadzenia zabiegu wybielania zębów. Chodzi nie tylko o to, że będą używać skutecznych i bezpiecznych produktów. Oprócz tego ocenią ogólny stan jamy ustnej, zdiagnozują i wyleczą inne schorzenia oraz wybiorą najlepszą opcję dla każdego przypadku klinicznego.
Wybielanie zębów
Lekarze stomatolodzy wiedzą, jakie podejście wybrać w każdym przypadku i które da najlepsze wyniki.

Zalecenia, jak utrzymywać zdrowe zęby

Widzieliśmy już, że uśmiech ukazujący bardzo białe zęby nie zawsze jest synonimem zdrowia jamy ustnej. Blankoreksja, czyli obsesja na punkcie wyglądu zębów może być szkodliwa.

Dlatego zamiast skupiać się na kolorze zębów, dużo ważniejsze jest dbanie o zdrowie jamy ustnej. W tym celu niezbędna jest przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej.

Wskazane jest szczotkowanie wszystkich powierzchni wszystkich elementów zębowych 3 razy dziennie miękką szczoteczką z włosia i pastą z fluorem. Dodatkowo czyszczenie powinno się uzupełniać za pomocą nici dentystycznych i płukanek do ust.

Niezbędne są również regularne i częste wizyty u dentysty. Specjaliści mogą odpowiednio zdiagnozować i leczyć każdy problem, który będzie odpowiednio wcześnie wykryty. Ponadto wykonają czyszczenie zębów i terapię fluorkową, aby kontrolować namnażanie się bakterii, poprawić wygląd uśmiechu i chronić usta.

Zróżnicowana i pożywna dieta oraz niskie spożycie pokarmów bogatych w cukier również pomagają w utrzymaniu jamy ustnej w zdrowiu. Ponadto unikanie tytoniu i ograniczanie produktów przebarwiających i pigmentujących zęby poprawia wygląd uśmiechu. Użycie szczoteczki do zębów po ich spożyciu to bardzo dobra opcja.

Dzięki tym prostym zabiegom możesz zachować piękny uśmiech. Jeśli postawisz zdrowie ponad kwestie estetyczne, z pewnością unikniesz blankoreksji. Najważniejsze jest zaakceptowanie naturalnego koloru zębów i dbanie o ich stan zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Acosta Mancera, Laura Nataly, et al. “Estrategia informativa sobre efectos adversos del blanqueamiento dental dirigida a pacientes de las Clínicas Integral Del Adulto e Integral Electiva de la Facultad de Odontología, sede Bogota.” (2019).
  • Moradas Estrada, Marcos. “¿ Qué material y técnica seleccionamos a la hora de realizar un blanqueamiento dental y por qué?: protocolo para evitar hipersensibilidad dental posterior.” Avances en odontoestomatología 33.3 (2017): 103-112.
  • Zerón, Agustín. “Just to clarify.” Revista de la Asociación Dental Mexicana 75.1 (2018): 4-6.
  • Moradas Estrada, Marcos, and Beatriz Álvarez López. “Manchas dentales extrínsecas y sus posibles relaciones con los materiales blanqueantes.” Avances en odontoestomatología 34.2 (2018): 59-71.
  • Calapaqui Zapata, Betty Marlene. Blanqueamiento en dientes desvitalizados: consideraciones actuales. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2020.
  • Rita, Pautasso, Recchioni Liliana, and Córdoba Patricia. “Tabaquismo, su relación con la salud bucal en adultos jóvenes de La Rioja, Argentina.” Claves de Odontología 75 (2017): 43-55.
  • Pérez Villoslada, Luz Estephany. “Sensibilidad dentinaria después del blanqueamiento dental.” (2019).
  • Fernández, Isabel Honrubia, Isabel Bravo Francos, and Raquel Fernández Sevilla. “Hipersensibilidad Dentinaria: Revisión Narrativa.”
  • Achachao Almerco, Kelly, and Lidia Yileng Tay Chu Jon. “Terapias para disminuir la sensibilidad por blanqueamiento dental.” Revista Estomatológica Herediana 29.4 (2019): 297-305.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.