Przyczyny przebarwień zębów - czy znasz najważniejsze z nich?

Przebarwienia na zębach to problem zdrowotny i kosmetyczny. Nikt nie lubi mieć widocznych plam na zębach – inni mogą je z łatwością zobaczyć! W dzisiejszym artykule dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny przebarwień zębów i jak im zapobiegać.
Przyczyny przebarwień zębów - czy znasz najważniejsze z nich?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Dentyści badają wygląd i morfologię uzębienia, aby dowiedzieć się, jakie są przyczyny przebarwień zębów, jak je leczyć i jak im zapobiegać. Dla pacjentów jest to również problem kosmetyczny. Przebarwienia, które powodują matowość zębów, nie powinny wpływać na Twój uśmiech i sposób mówienia.

Przyjrzyjmy się niektórym możliwym przyczynom tego powszechnego problemu.

Rodzaje przebarwień zębów

Po pierwsze, ważne jest, aby wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje przebarwień na zębach:

1. Zewnętrzne

Te przebarwienia dotyczą zewnętrznych warstw zęba. Często są spowodowane pigmentowanymi pozostałościami z różnych napojów i żywności. Mogą je powodować wino, kawa czy sos sojowy.

Palacze również maja zewnętrzne przebarwienia na zębach spowodowane tytoniem. Mogą one jednak pojawiać się także ze względu na starzenie się i zużycie zębów, nawet bez narażania na powyższe czynniki.

2. Wewnętrzne

Te plamy za zębach wpływają na wewnętrzną warstwę uzębienia. Może je wywołać uraz lub wada wrodzona.

Czasami mogą one pojawić się, gdy kobieta w czasie ciąży zażyje określony lek, taki jak tetracykliny. Jednym szczególnym stanem, który powoduje przebarwienia na zębach, jest fluoroza spowodowana nadmiernym spożyciem fluoru.

Zewnętrzne plamy na zębach mogą powstać samoistnie, w wyniku penetracji. Przebarwienie zęba na szkliwie, które jest najbardziej zewnętrzną warstwą, może przenikać do wnętrza zęba, do zębiny.

Przyczyny przebarwień zębów

Poniżej przedstawimy najczęstsze przyczyny przebarwień zębów u ludzi. Niektóre z nich to:

 • Starzenie się. Z biegiem lat szkliwo ciemnieje. Zużycie ściera szkliwo zębów, odsłaniając wewnętrzne warstwy, które mają inny kolor.
 • Jedzenie. Jak wspomnieliśmy powyżej, niektóre napoje i pokarmy mogą przebarwiać zęby. Kawa jest jednym z produktów barwiących zęby. Czerwone wino, marchew, owoce cytrusowe i ocet powodują erozję szkliwa i mogą przebarwiać zęby.
 • Tytoń. Nikotyna zabarwia zęby na brązowo.
 • Naturalny kolor. Nie wszystkie zęby mają ten sam kolor. Od narodzin różne kolory odcieni kości mogą sprawić, że przebarwienia będą bardziej widoczne.
 • Leki. Niektóre leki, takie jak difenhydramina i chlorheksydyna, są związane z przebarwieniami zębów. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy są spożywane przez długi czas. Inne leki, w tym tetracykliny, zaburzają formowanie zębów w dzieciństwie.
 • Fluoroza. Kiedy dana osoba spożywa więcej fluoru, niż to zalecane, gromadzi się on w jej ciele, zwłaszcza na zębach. Fluor w zębach powoduje przebarwienia.
 • Uraz. Jest to szczególnie częste u dzieci, których zęby jeszcze się rozwijają, więc uraz może zmienić proces wzrostu, tworząc plamy.
 • Niewłaściwa higiena. Brak szczotkowania lub zła technika może powodować przebarwienia zębów.
Przyczyny przebarwień zębów

Wiele czynników może powodować przebarwienia zębów. Niektóre produkty, leki i urazy są częstymi przyczynami.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej: Rany w jamie ustnej: przyczyny i leczenie

Kolory przebarwień na zębach

Nie wszystkie przebarwienia na zębach są takie same. Występują w różnych kolorach, w zależności od przyczyny, która je wywołała. Kolor jest istotny dla dentysty, który konsultuje się w sprawie przebarwień, ponieważ może pomóc w rozpoznaniu przyczyny.

Na przykład białe plamki wskazują na fluorozę. Plamy spowodowane są gromadzeniem się płytki bakteryjnej również są białe, co jest tym bardziej widoczne, im gorsza jest higiena jamy ustnej. Brązowy kolor jest zwykle spowodowany jedzeniem lub piciem.

Tytoń również powoduje brązowawe zębów. Nagromadzenie resztek jedzenia powoduje żółte plamy. Żółty kolor na zębach jest spowodowany przez odsłoniętą bakteryjną płytkę nazębną, która tworzy się dzięki mikroorganizmom. Z powodu braku higieny jest to ich miejsce rozwoju.

Zielone plamy są częstsze w młodym wieku. Podobnie jak żółte plamki, są one związane ze słabym szczotkowaniem. Zielony pigment stojący za tym zabarwieniem nazywa się fenazyną i jest spowodowany szczególnymi bakteriami i grzybami.

I wreszcie, czarne plamy na zębach wynikają z wysokiego spożycia żelaza lub leków takich jak chlorheksydyna. Są one objawem paradontozy.

Plamy na zębach

Zabarwienie zębów jest ważnym znakiem w stomatologii, ponieważ może prowadzić specjalistę do pewnych diagnoz.

Jak zapobiegać przebarwieniom na zębach

Możesz zastosować ogólne wytyczne, aby uniknąć pojawienia się plam na zębach. Niektóre z nich to:

 • Popraw higienę jamy ustnej. Prawidłowe i częste mycie zębów to główne sposoby ochrony uzębienia.
 • Odwiedzaj dentystę. Musisz regularnie chodzić do dentysty, aby sprawdzać zęby i otrzymywać odpowiednie zalecenia.
 • Zmniejsz spożycie napojów takich jak kawa czy napoje gazowane.
 • Unikaj lub rzuć palenie.

Czy zauważyłeś plamy na swoich zębach?

Jeśli tak, umów się na wizytę u dentysty, aby dowiedzieć się, co się dzieje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ramírez, Paula, et al. “Prevalencia de manchas blancas antes y después del tratamiento de ortodoncia.” CES Odontología 27.2 (2014): 61-67.
 • Morán, Vera, and Dick Bryan. Estudio comparativo de los agentes blanqueadores en dientes con discromía. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2016.
 • Viñuela, Alicia Celemín. “ESTUDIO COMPARATIVO DEL COLOR DENTAL SEGÚN EDAD, GÉNERO Y TIPO DE DIENTE.” (2016).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.