Torbiele zębowe: wszystko, co musisz o nich wiedzieć

W większości przypadków torbiele zlokalizowane w pobliżu zębów nie stanowią poważnego problemu. Ale gdy rosną i powodują inne komplikacje, należy je leczyć.
Torbiele zębowe: wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Torbiele zębowe, zwana również zębopochodnymi, są łagodnym stanem, który tworzy się w sąsiedztwie zęba. Torbiele zębowe są zwykle łatwe do wyleczenia, choć czasami powodują uszkodzenie samego zęba.

Ogólnie rzecz biorąc są to niewielkie cysty lub pęcherze, które mogą być wypełnione płynnym lub stałym materiałem i pokryte są łuskowatą warstwą. Pomimo tego, że jest to zazwyczaj zmiana o charakterze łagodnym, z biegiem czasu może powiększać się i powodować deformację w najbliższej okolicy, a nawet powodować przesuwanie zębów.

Dlatego zawsze musimy poważnie potraktować ten problem. Ponadto po odkryciu torbieli zęba bardzo ważne jest określenie jej rodzaju i wykluczenie możliwości, że jest to guz złośliwy. W większości przypadków torbiele zlokalizowane w pobliżu zębów nie stanowią poważnego problemu. Ale gdy rosną i powodują inne komplikacje, należy je leczyć.

Torbiele zębowe i ich rodzaje

Można wyróżnić dwie główne grupy torbieli zębowych: torbiele rozwojowe i zapalne. W pierwszym przypadku pozostałości nabłonka ulegają proliferacji pod wpływem niezidentyfikowanych bodźców. Torbiele zębowe zapalne powstają w nabłonku dolnym na skutek bodźców zapalnych. Dowiedzmy się czegoś więcej na ten temat.

Kobieta u dentysty

Torbiele zębowe mogą mieć charakter rozwojowy lub zapalny. Niektóre występują w zębach, które nie wyrżnęły się, a inne u pacjentów cierpiących na choroby, takie jak paradontoza.

Torbiele rozwojowe

Są to zmiany, które występują w zębach, które jeszcze się nie wyrżnęły lub zostały zatrzymane. W ramach tych możemy znaleźć różne typy:

  • Torbiele dziąseł: są to grudki pojawiające się na dziąśle.
  • Cysty pęcherzykowe (zwane także zębogłowymi): cysty, które otaczają tylko koronę zęba.
  • Torbiele erupcyjne: powstają w dziąśle podczas wyrzynania się zęba, ustępują samoistnie po pojawieniu się zęba w jamie ustnej.
  • Cysty boczne przyzębia: pojawiają się po stronie korzenia zęba, są wykrywane za pomocą promieni rentgenowskich.

Torbiele zapalne

Są spowodowane wcześniejszą infekcją, taką jak zapalenie przyzębia. Istnieją dwa ich rodzaje:

  • Torbiel korzeniowa: najczęstsza w tej grupie, znajduje się na wierzchołku korzenia zęba.
  • Torbiel okołozębowa: Znajduje się przed lub za dotkniętym zębem.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zdrowie seniorów: opinie i potrzeby

Objawy wywoływane przez torbiele zębowe

Symptomatologia może się znacznie różnić, niektórzy pacjenci nie mają żadnych objawów. Jeśli jednak z biegiem czasu torbiel się powiększy, może wyprzeć zęby, a nawet spowodować wypadnięcie niektórych z nich.

Z tego powodu należy regularnie poddawać się kontrolom u dentysty, aby wykrywać ewentualne problemy zdrowotne, ponieważ tylko poddając się kontroli radiologicznej można wykryć obecność niektórych rodzajów torbieli.

U dentysty

Normalnym sposobem leczenia tego typu problemu jest usunięcie torbieli, unikając w ten sposób konieczności wykonania egzodoncji chorego zęba. Jeśli torbiel jest przyczepiona do zęba, specjalista powinien ocenić metodę leczenia w zależności od indywidualnego przypadku.

Konieczna może być wtedy endodoncja lub ekstrakcja zęba. Dentyści zawsze najpierw podejmą próbę leczenia endodontycznego, aby utrzymać ząb w jamie ustnej. Aby zwalczyć torbiele zębowe, dentysta może zasugerować leczenie endodontyczne. Jednak w ciężkich przypadkach może nawet być konieczne usunięcie zęba.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zdrowe zęby – 5 nawyków, które pomogą Ci o nie zadbać

Usunięcie torbieli zębowej

Usunięcie torbieli to zabieg ambulatoryjny, który specjaliści wykonują w znieczuleniu miejscowym w około 45 minut. Dentysta musi całkowicie oczyścić torbiel, aby się ona więcej nie pojawiła. Ma to fundamentalne znaczenie, ponieważ nawrót choroby może prowadzić do powstania złośliwej torbieli.

Istnieją różne procedury czyszczenia torbieli:

  • Usunięcie zarówno torebki torbieli, jak i jej zawartości.
  • Marsupializacja: dentysta oczyszcza zawartość torbieli, ale pozostawia torebkę. Specjaliści zwykle nie wykonują tego zabiegu, ponieważ nie jest on tak bezpieczny i nie zapewnia całkowitego usunięcia torbieli.

Po usunięciu torbieli tkanka kostna wypełnia pustą przestrzeń i samoistnie kostnieje. Następnie całość regeneruje się sama bez żadnych problemów. Jeśli torbiel jest złośliwa lub odpowiada guzowi, leczenie musi być jednak inne.

Jeśli tak się stanie, dentysta będzie musiał dokładnie oczyścić ten obszar z dostatecznie szerokim marginesem bezpieczeństwa, aby mieć pewność, że nie pominął żadnych pozostałości tkanki torbieli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Briki S, Elleuch W, Karray F, Abdelmoula M, Tanoubi I. Cysts and tumors of the jaws treated by marsupialization: A description of 4 clinical cases. J Clin Exp Dent. 2019;11(6):e565–e569. Published 2019 Jun 1. doi:10.4317/jced.55563
  • Menditti D, Laino L, DI Domenico M, et al. Cysts and Pseudocysts of the Oral Cavity: Revision of the Literature and a New Proposed Classification. In Vivo. 2018;32(5):999–1007. doi:10.21873/invivo.11340
  • Demirkol M, Ege B, Yanik S, Aras MH, Ay S. Clinicopathological study of jaw cysts in southeast region of Turkey. Eur J Dent. 2014;8(1):107–111. doi:10.4103/1305-7456.126260
  • Aswath N, Mastan K, Manikandan T, Samuel G. Odonto calcifying cyst. Contemp Clin Dent. 2013;4(1):108–111. doi:10.4103/0976-237X.111629

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.