Zdrowie seniorów: opinie i potrzeby

26 kwietnia, 2020

Zdrowie seniorów zależy w dużej mierze od stylu życia, jaki prowadzą. Ten etap może okazać się niezwykle korzystny i interesujący, jeśli tylko starsze osobę będą pamiętać o odpowiednim odżywianiu, regularnym uprawianiu aktywności fizycznej oraz pozytywnym nastawieniu do życia.

Zdrowie seniorów wymaga od nas poświęcenia mu całej naszej uwagi.

Wszystko dlatego, że starzenie się często wiąże się z rozwojem problemów organicznych i psychologicznych, które manifestują się na różne sposoby u każdej jednostki. Niestety takie problemy często nie są rozumiane ani leczone w odpowiedni sposób.

Istnieje szeroko rozpowszechnione przekonanie, że starszy wiek wiąże się z licznymi chorobami oraz zniedołężnieniem. Jednak nie zawsze musi tak być. Tak, praktycznie każdy z nas z biegiem lat traci niektóre umiejętności, a  ryzyko zapadnięcia na określone choroby wzrasta, ale zdrowie seniorów wcale nie musi stanowić aż takiego problemu.

Właściwe codzienne nawyki to jeden z kluczowych czynników, który umożliwia zachowanie dobrej formy i jakości życia na długie lata. To najlepsze narzędzie, które pomaga zmniejszyć skutki upływającego czasu i poprawić Twoje samopoczucie.

Zdrowie seniorów: podstawowe potrzeby

Po pierwsze starsza osoba powinna dbać o przestrzeganie regularnych konsultacji lekarskich, nie poświęcając jednak na nie całego swojego czasu. Mając na uwadze zdrowie seniorów należy skoncentrować się na trzech głównych zagadnieniach:
  • Odżywianiu,
  • Kondycji fizycznej,
  • Wymiarze psychospołecznym.

Jak z pewnością wiesz, odżywianie stanowi klucz do zachowania dobrego zdrowia. Przestrzeganie zbilansowanej diety odgrywa niezwykle istotną rolę, zwłaszcza w późniejszych latach życia. Oprócz tego należy zadbać o aktywność fizyczną, która umożliwi właściwe funkcjonowanie organizmu.

Wymiar psychospołeczny odpowiada za przyswajanie zdrowych nawyków na tym etapie życia. Najlepiej byłoby, gdyby starsza osoba przestrzegała odpowiedniego harmonogramu troski o własne zdrowie. Jednak jest to możliwe jedynie gdy posiada odpowiednią motywację i pewność siebie.

Lekarz badający starszą kobietę - zdrowie seniorów
Starsze osoby powinny częściej chodzić na wizyty kontrolne do lekarza.

Przeczytaj również: Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

Odżywianie

Ludzie wraz z wiekiem muszą w końcu zmienić swoje nawyki żywieniowe. Oto niektóre oznaki, które wskazują, że nadszedł na to czas:
  • W jelicie zaczynają zachodzić zmiany, objawiające się częstymi biegunkami lub zaparciami,
  • W ciele zaczyna odkładać się tłuszcz,
  • Pojawia się utrata masy mięśniowej lub ogólny spadek wagi.

Nie ma jednej określonej diety dla starszych osób. Każdy z nas musi stosować zdrową dietę na każdym etapie życia, jednak seniorzy muszą zwracać na to szczególną uwagę. Restrykcje pojawiają się jedynie w przypadku rozwoju choroby, która ogranicza możliwość spożywania określonych produktów spożywczych.

Ochrona przed upadkiem

Upadki przydarzają się dość często osobom w starszym wieku. To jedna z kwestii, która prowadzi do szybszego pogarszania się ich stanu oraz uzależnienia od innych. Właśnie dlatego należy podjąć wszystkie możliwe działania, aby im zapobiec.

W tym celu należy przede wszystkim przeciwdziałać nagłej utracie masy mięśniowej dbając o regularną aktywność fizyczną. Dobrym pomysłem mogą okazać się ćwiczenia z obciążeniem.

Oprócz tego należy dopasować najbliższe otoczenie do potrzeb starszej osoby. Można na przykład zainstalować włączniki światła przy łóżku, aby nie poruszać się w ciemności. Poza tym warto usunąć z ziemi niepotrzebne przedmioty i przykleić dywany do podłogi, aby ułatwić poruszanie się po mieszkaniu.

Osoby, które odczuwają brak stabilności, powinny nosić obuwie dostosowane do swoich potrzeb.

Dowiedz się także: Ryzyko demencji – oto nawyki, które pomogą je zmniejszyć

Dłonie starszej osoby
Podczas trzeciego etapu życia skóra staje się coraz słabsza i wymaga odpowiedniej ochrony, aby nie cierpiała z powodu patologicznych skutków upływającego czasu.

Pielęgnacja skóry

Skóra starszej osoby jest cieńsza i bardziej wysuszona, co przekłada się na większą delikatność i mniejszą elastyczność. Starsze osoby muszą przestrzegać właściwej higieny. W tym celu najlepiej jest wykorzystywać mydło o neutralnym pH.

Powinny również używać kremu przeciwsłonecznego i unikać przebywania na słońcu przez zbyt długi okres. Oprócz tego powinny nosić bawełniane ubrania i wypijać około dwóch litrów wody dziennie.

Zawsze należy zwracać uwagę na skórę starszych osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Bardzo dużą rolę odgrywa zapewnienie im pomocy w częstych zmianach pozycji, co najmniej raz na dwie lub trzy godziny. Kluczową kwestię stanowi także właściwe nawilżenie ich skóry.

Zdrowie emocjonalne i umysłowe

Starsze osoby muszą zazwyczaj wprowadzać pewne zmiany w swoim stylu życia. Uda im się to jedynie jeśli postawią sobie cele, które są możliwe do osiągnięcia i zbieżne z ich zainteresowaniami, preferencjami oraz potrzebami. Brak aktywności i izolacja szybko prowadzą do rozwoju depresji.

Właśnie dlatego tak ważne jest prowadzenie aktywnego życia społecznego. Poza tym seniorzy mogą być zmuszeni nauczyć się prosić o pomoc i ją przyjmować, nie czując jednocześnie, że są niepotrzebni lub stanowią obciążenie dla bliskich. Poza tym, aby czuć się dobrze ze samym sobą, warto brać udział w działaniach, które mogą pomóc innym.

Na sam koniec należy podkreślić, że istnieje ponad sto form demencji, które dotykają osoby w starszym wieku. Najlepszy sposób na ochronę przed nimi to dbanie o regularną aktywność fizyczną, jak również intelektualną.

Należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i stosowania tytoniu. Jak widzisz odnalezienie radości w życiu to najlepszy sposób na poradzenie sobie z problemami zdrowotnymi w starszym wieku.

Vassallo, C., & Sellanes, M. (2001). La salud en la tercera edad. Argentina: Secretaria de la tercera edad, 2-127.