Rany w jamie ustnej: przyczyny i leczenie

Rany w jamie ustnej często powstają w wyniku drobnych urazów. Mogą jednak być również spowodowane infekcją lub chorobą ogólnoustrojową. Dowiedz się o nich więcej w tym artykule.
Rany w jamie ustnej: przyczyny i leczenie

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Z pewnością zdarzyło ci się kiedyś, że w ustach zrobiły ci się owrzodzenia zwane również aftami. A jeśli nie, to na pewno słyszałeś czy słyszałaś o takich przypadkach u osób z Twojego otoczenia. Są to rany w jamie ustnej, które pojawiają się na błonie śluzowej wyścielającej całą jamę ustną – policzki, usta i dziąsła.

To bardzo powszechna sytuacja. Te owrzodzenia jamy ustnej są bardzo irytujące i wrażliwe na wiele pokarmów. Na przykład, jeśli masz rany w jamie ustnej i pijesz sok pomarańczowy lub coś zbyt gorącego, ból wzrasta.

Lokalizacja i kształt tych zmian mogą być różne, to samo dotyczy ich przyczyn. W rzeczywistości mogą się pojawić na skutek czegoś tak prostego jak ugryzienie lub być objawem bardziej skomplikowanego procesu ogólnoustrojowego. Mogą być nawet pierwszą oznaką infekcji.

W tym artykule wyjaśniamy, co głównie powoduje rany w jamie ustnej. Porozmawiamy również o tym, jakie są podstawowe metody, aby jak najszybciej się ich pozbyć.

Dlaczego pojawiają się rany w jamie ustnej?

Rany w jamie ustnej w większości pojawiają się pojedynczo. Innymi słowy, jest to zwykle jedna, zaokrąglona, ​​biaława zmiana otoczona stanem zapalnym. Ponadto ich rozmiar zwykle nie przekracza 8 milimetrów.

Jednak w niektórych przypadkach rany w jamie ustnej są liczne. Kiedy tak się dzieje, owrzodzenia zwykle nie przekraczają 3 milimetrów. Zdarzają się również przypadki, w których zmiany te są większe i pojedyncze, a ich gojenie jest bardziej złożone.

Afty i owrzodzenia w jamie ustnej.

Te różnice w wielkości i liczbie wynikają głównie z przyczyny, która je wywołuje. Na przykład, jak już wspomnieliśmy, to normalne, że pojawi się pojedyncza rana z powodu małego ugryzienia. Inne najczęstsze przyczyny to:

  • Każda wizyta u dentysty, zwłaszcza zastosowanie ortodoncji i aparatów ortodontycznych.
  • Infekcje wirusowe: Wirus opryszczki często wiąże się z wieloma małymi owrzodzeniami jamy ustnej.
  • Stres i zmiany hormonalne: częstsze u kobiet, ponieważ kobiece zmiany hormonalne są bardziej intensywne.
  • Palenie tytoniu: rany jamy ustnej mogą pojawić się w wyniku oparzeń podczas palenia lub nawet z powodu toksycznych substancji zawartych w tytoniu.
  • Istnieje wiele leków, które mogą je wywoływać, zwłaszcza te stosowane w chemioterapii. Często owrzodzeniach w ustach powstają również jako skutek uboczny radioterapii niektórych nowotworów.

Może cię zainteresować również ten artykuł: Owrzodzenia w jamie ustnej: wszystko, co musisz wiedzieć

Przyczyny ustrojowe

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn istnieje również wiele patologii, które mogą prowadzić do ran w jamie ustnej. Przede wszystkim musimy podkreślić, że mogą je powodować wszelkie niedobory żywieniowe. Na przykład, gdy brakuje żelaza lub jakichś witamin.

Choroba Behçeta to również patologia charakteryzująca się zapaleniem naczyń krwionośnych. Niszczy różne narządy ciała, a także objawia się nawracającymi ranami w jamie ustnej.

Z drugiej strony osoby z nieswoistym zapaleniem jelit często doświadczają tego typu zmian w jamie ustnej. To samo dotyczy osób chorych na celiakię. Ponadto może je powodować każda patologia powodująca rany i pęcherze na skórze, takie jak pęcherzyca.

Pęcherze na wardze

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Rodzaje wrzodów: poznaj najważniejsze z nich

Jak leczy się rany w jamie ustnej?

Większość ran, jak już widzieliśmy, ma charakter łagodny. Oznacza to, że goją się i znikają samoistnie i zwykle nie wymagają leczenia. Jeśli jednak nie ma oczywistej przyczyny, takiej jak uraz, a a rany w jamie ustnej mają tendencję do nawracania, wskazane jest zbadanie ich pochodzenia.

Nawet jeśli nie jest konieczne, aby specjalnie zajmować się ranami w ustach, istnieją pewne produkty, które przyspieszają i ułatwiają ich gojenie. Na przykład kwas hialuronowy sprzedawany w kremach i maściach łagodzi ból i leczy uszkodzenia. Ponadto należy unikać pokarmów, które mogą dodatkowo podrażniać ranę.

Z drugiej strony, jeśli przyczyną jest infekcja, idealnym rozwiązaniem jest wyleczenie źródła stanu zapalnego. To samo dotyczy sytuacji, gdy rany w jamie ustnej pojawiają się jako efekt ubocznych jakichś leków. W takim przypadku zaleca się je zastąpić na mniej inwazyjne, o ile to możliwe.

Jeśli dyskomfort jest bardzo duży, można użyć płynów do płukania ust zawierających środki znieczulające, takie jak lidokaina. Inne, na bazie kortykosteroidów, zaleca się w celu zmniejszenia procesu zapalnego.

Powinno być jasne, że jeśli owrzodzenia powodują zbyt duże dolegliwości lub pojawiają się wielokrotnie, należy skonsultować się z lekarzem. Rany w jamie ustnej mogą być objawem poważnego niedoboru lub choroby, którą należy zbadać i leczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.