Zalety tajskiej kuchni

Zalety tajskiej kuchni
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kuchnia orientalna przyciąga coraz więcej osób. Najbardziej rozpowszechnione są przysmaki japońskie i chińskie. A jakie są składniki i zalety tajskiej kuchni?

Tradycyjna dieta tajska stanowi odzwierciedlenie tamtejszych wartości odżywczych i kulturowych. Jej celem jest połączenie przyjemności smakowych z leczniczymi właściwościami składników. Dania tajskie zapewniają niezwykłe ilości składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy, minerały i białka.

Jej podstawą są świeże warzywa i zioła, a także ryż, owoce morza i doprawione przyprawami mięso. Curry, zupy i sałatki to łatwe dania, których przygotowanie nie wymaga dużo czasu.

Nietrudno więc korzystać z dobrodziejstw tajskiej kuchni również we własnym domu. W poniższym artykule przedstawiamy kilka pomysłów na dania i składniki, z jakich można je przygotować.

Zalety tajskiej kuchni: co jest w niej najlepsze?

Kuchnia tajska jest pełna intensywnych smaków o szerokim zakresie, obejmujących elementy słone, gorzkie, pikantne oraz słodkie. Chociaż samodzielne przygotowanie takich przysmaków w domu może wydawać się trudne, wykonanie prostych potraw, jeśli poznamy pewne podstawowe składniki, wcale takie nie jest. Oto produkty, których nie można pominąć, mówiąc o tajskiej żywności:

  1. Ryż – to podstawowe zboże wschodniej części świata. Pszenica zwykle tam nie występuje, co stanowi duży plus dla osób z celiakią. Najczęściej stosowane typy to ryż jaśminowy i kleisty. Wybór ryżu integralnego t większa ilość błonnika, minerałów i witamin.
  2. Mleczko kokosowe – tego typu tłuszczu prawie nigdy nie brakuje w curry czy w tradycyjnych tajskich zupach. Zapewnia kwas laurynowy, który pomaga odstraszać cholesterolu LDL (lepiej znany jako „zły cholesterol”) i zwiększa ten dobry (HDL).
  3. Zielona papaja – czyli niedojrzały owoc drzewa o tej samej nazwie. Używa się go tak jak warzywo. Stanowi część jednej z najbardziej znanych tajskich sałatek. Dostarcza witamin, błonnika i likopenu, składnika o silnym działaniu antyoksydacyjnym.
  4. Przyprawy – powszechne i obficie stosowane w tajskiej kuchni. Dzięki nim potrawy nabierają typowych kolorów i aromatów. Niektóre z nich, takich jak galangal, kurkuma lub kardamon, są źródłem przeciwutleniaczy, witaminy C i mają działanie przeciwzapalne. Uwagę zwraca również zastosowanie tajskiej bazylii, czosnku i papryczki chili.
  5. Tofu – świeżo przygotowywane każdego dnia. Dostarcza białka roślinnego, wszystkich niezbędnych aminokwasów, dzięki czemu stanowi dobrą alternatywę dla mięsa lub ryb. Ponadto zawiera izoflawony, a niektóre badania sugerują, że przynoszą one pozytywne efekty w zmniejszaniu ryzyka cukrzycy typu 2 i osteoporozy.
  6. Owoce morza – wiele tajskich potraw gotuje się z krewetkami, kalmarami lub rybami. Stanowią one dobre źródło podstawowych składników odżywczych, w tym kwasów tłuszczowych omega-3, białek, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i minerałów.
Tajskie danie
Tajlandzkie jedzenie obfituje w korzyści zdrowotne dzięki komponentom morskim i tofu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Japońska dieta: orientalna, odchudzająca i zdrowa

Czy istnieją przeciwskazania do stosowania tajskiego kuchni?

Zalety tajskiej kuchni, jak już wiemy, są znaczne, stąd z reguły tradycyjną dietę tajską można uznać za zdrową opcję jedzenia. Opiera się na różnorodnych składnikach o dużej obecności warzyw. Jednak niektóre z najbardziej typowych sposobów gotowania i przyprawy mogą nie mieć aż tak pozytywnego efektu.

Przede wszystkim w wielu potrawach obecny jest glutaminian sodu, który służy do nadawania słonego smaku. Food and Drug Administration zauważa, że to nieszkodliwy składnik, niemniej jego stosowanie generuje kontrowersje, więc musi zostać zaznaczone na etykietach produktów.

W niektórych przypadkach opisywana żywność może generować negatywne skutki, takie jak:

  • nudności,
  • uderzenia gorąca i pocenie się,
  • ból głowy,
  • ciśnienie lub napięcie twarzy,
  • drętwienie i mrowienie,
  • osłabienie.

Innym powszechnym składnikiem jest cukier, który stosuje się nawet w pikantnych potrawach. Tajowie często dodają go do zup lub sosów, do przyprawiania warzyw i sałatek. Udowodniono, że nadmierne spożycie dodatku cukru ma negatywny wpływ na zdrowie, dlatego podczas przygotowywania potraw lepiej ograniczyć jego obecność lub zupełnie go wyeliminować.

Istnieją również przepisy ze znaczną zawartością tłuszczu. Jest tak głównie w przypadku bułek, ryżu i makaronów smażonych w głębokim tłuszczu. Tłuste bywają również niektóre curry, do których dodaje się mleczko kokosowe. Rezultatem są potrawy o wysokiej zawartości lipidów i kalorii, których spożycie może wiązać się z ryzykiem tycia.

6 zdrowych tajskich przepisów kulinarnych

Oto sześć nieskomplikowanych tajskich przepisów zawierających zdrowe składniki. Możesz eksperymentować z nimi nawet, jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z kuchnią orientalną.

Tom Yam Gung (zupa z krewetek)

To pikantne danie z trawy, cytryny, galangalu, liści limonki i szalotki. Oczywiście dodaje się gotowane krewetki i doprawia sosem rybnym, papryką i papryczkami chili.

Som Tam (sałatka z zielonej papai)

Ten tajski przepis jest tak powszechny, że można się na niego natknąć w każdym zakątku kraju. Głównym składnikiem jest tarta zielona papaja. Towarzyszą jej warzywa, takie jak pomidory i czosnek, a także suszone krewetki i orzeszki ziemne.

Pad Thai (podsmażany makaron)

To bez wątpienia jedno z dań narodowych. Składa się z gotowanego makaronu ryżowego, któremu mogą towarzyszyć warzywa, kiełki fasoli i orzeszki ziemne. Dodatkowo dodaje się białko w postaci tofu, mięsa czy jajek. Lepsze wartości odżywcze osiąga, gdy jest smażone w umiarkowanej ilości oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Laab Khai (sałatka z kurczaka)

Przepis ten pochodzi z północnego wschodu kraju. To sałatka na bazie kurczaka z warzywami, przyprawami i aromatycznymi ziołami. Podaje się ją w towarzystwie liści sałaty i kleistego ryżu, dzięki czemu może tworzyć kompletne i pożywne danie.

Sajgonki

Są one zwykle podawane jako przystawki. Przygotowuje się je z surowych warzyw, takich jak sałata, marchew lub ogórek, zawiniętych w papier ryżowy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Bezglutenowe alternatywy kanapek

Curry: zielone, czerwone lub massaman (tajskie curry)

Podstawą tego dania są przyprawy i zioła kruszone w moździerzu. Po usmażeniu makaronu dodaje się pozostałe składniki i smaży razem. Curry można przygotować z kurczakiem, cielęciną, krewetkami albo warzywami.

Tajskie danie
Tajskie jedzenie zyskało znaczną popularność na całym świecie. W krajach zachodnich istnieje wiele restauracji poświęconych tajskiej tradycji gotowania.

Tajska kuchnia jest zdrowa!

Włączenie tajskiej żywności do diety to zdrowa opcja, ponieważ tradycyjne gotowanie opiera się na wykorzystaniu świeżych i pożywnych składników, takich jak warzywa, aromatyczne zioła, przyprawy, białko zwierzęce i ryż. Ma jednak też słabe strony, szczególnie jeśli chodzi o obecność cukru, często nadużywa się ponadto glutaminianu sodu i tłuszczów.

Niemniej wyróżnić można wiele zdrowych składników oraz typowych potraw, które mogą przynosić korzyści zdrowotne. Dzięki naszej liście możesz spróbować ich w domu albo zamówić je w najbliższej tajskiej restauracji!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pabich M, Materska M. Biological Effect of Soy Isoflavones in the Prevention of Civilization Diseases. Nutrients. Julio 2019.11(7):1660.
  • Rachkeeree A, et al.  Nutritional Compositions and Phytochemical Properties of the Edible Flowers from Selected Zingiberaceae Found in Thailand. Frontiers in Nutrition. Febrero 2018.5:3.
  • Rippe JM, Angelopoulos TJ. Relationship between Added Sugars Consumption and Chronic Disease Risk Factors: Current Understanding. Nutrients. 2016. 8(11):697.
  • Vanga SK, Raghavan V. How well do plant based alternatives fare nutritionally compared to cow’s milk?. Journal of Food Science and Technology. Enero 2018. 55(1):10-20.
  • Ramírez, Anahi Esquivel, Araceli Castañeda Ovando, and Juan Ramírez Godínez. “Cambios químicos de los aceites comestibles durante el proceso de fritura. Riesgos en la salud.” Boletín Científico de Ciencias Básicas e Ingeniería 3 (2014).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.