Alergia na owoce morza: objawy, powikłania i leczenie

Jeśli masz alergię na owoce morza, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, aby zminimalizować ryzyko. Przeczytaj ten artykuł, abyś był poinformowany.
Alergia na owoce morza: objawy, powikłania i leczenie
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Alergia na owoce morza nie jest rzadkością w populacji. Mięczaki i skorupiaki zdają się mieć szczególne zdolności do wywoływania autoimmunologicznych reakcji nadwrażliwości, które w niektórych przypadkach przyjmują ciężką postać. Z tego powodu ważne jest, aby określić, czy taka nadwrażliwość u Ciebie istnieje, aby uniknąć poważnych komplikacji.

Pamiętaj, że alergię powoduje konkretna reakcja układu odpornościowego. Komórki tego układu uznają pewne białka za czynnik szkodliwy, nawet jeśli nim nie są. W tym momencie może mieć miejsce nieproporcjonalna reakcja, która, jeśli się rozwija, zagraża życiu danej osoby. Alergia na owoce morza należy do bardziej niebezpiecznych.

Co to jest alergia na owoce morza?

Alergia ta powstaje na skutek przenikania do organizmu białek z niektórych owoców morza, o czym świadczy badanie opublikowane w Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology. Wśród nich największą zdolność do wywoływania alergii mają skorupiaki i mięczaki.

W chwili, gdy organizm wykryje ten antygen, generuje on zapalną reakcję obronną, która czasami może się skomplikować, powodując poważne uszkodzenia. Do najmniej pożądanych skutków należy wstrząs anafilaktyczny.

Wśród czynników ryzyka rozwoju alergii tego typu z pewnością należy wymienić wcześniejsze przypadki w rodzinie. Ponadto dorośli są bardziej podatni niż dzieci, chociaż alergia na owoce morza może wystąpić w dowolnym momencie życia. Problem występuje również stosunkowo częściej u kobiet.

Owoce morza
Wstrząs anafilaktyczny to ciężka, zagrażająca życiu postać alergii na skorupiaki.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj również ten artykuł: Cholesterol i jego zawartość w owocach morza

Jakie oznaki i objawy wywołuje alergia na owoce morza?

Objawy alergii na skorupiaki mogą mieć postać łagodną lub ciężką. Ogólnie objawy zaczynają pojawiać się około godziny po spożyciu owoców morza. Często występuje obrzęk warg lub języka, a także swędzenie.

W najcięższych przypadkach dochodzi do duszności i problemów jelitowych, takich jak biegunka, ból brzucha i wymioty. W tego typu sytuacjach zwykle konieczne jest podanie leków, a także probiotyku, który ma skuteczne działanie w kontrolowaniu epizodów biegunki.

Mogą również wystąpić zawroty głowy, oszołomienie, a nawet omdlenie lub utrata przytomności. Jeśli wystąpią te objawy, niezbędny będzie nadzór lekarza, a także interwencja farmakologiczna.

Wstrząs anafilaktyczny

Alergia na owoce morza szczególnie często prowadzi do wystąpienia poważnych działań niepożądanych zwanych anafilaksją. Taki wstrząs anafilaktyczny może zakończyć się nawet śmiercią, dlatego wymaga natychmiastowych działań medycznych.

W rzeczywistości leczenie w nagłych wypadkach to podanie zastrzyku z adrenaliny, co potwierdzają badania opublikowane w Jornal de Pediatria.

Objawy anafilaksji obejmują silny obrzęk gardła, który uniemożliwia oddychanie, znaczny spadek ciśnienia krwi i zawroty głowy, które mogą prowadzić do omdlenia lub utraty przytomności. Należy pamiętać, że bez pomocy epinefryny takie sytuacje powodują śmierć.

Powikłania alergii na owoce morza

Istnieją sytuacje, które zwiększają skłonność do wstrząsu anafilaktycznego. Dotyczy to osób cierpiących na astmę, lub takich u których stwierdzono anafilaksję wywołaną pokarmem w wywiadzie rodzinnym.  Również wtedy, gdy nawet niewielka ilość skorupiaków wywołuje reakcję alergiczną, proces nadwrażliwości może być skomplikowany.

Z tego powodu osoby podatne powinny unikać spożywania takiej żywności i patrzeć na etykiety kupowanych produktów. W ten sposób można się upewnić, że nie zawierają one śladów substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Być może będziesz musiał ponadto unikać miejsc, w których przetwarzane są owoce morza. Opary emitowane podczas gotowania również mogą wywołać niepożądaną reakcję.

Możesz być także zainteresowany również tym tematem: Zupa z owoców morza – domowy przepis

Jak leczyć alergię na owoce morza?

Obecnie nie są znane żadne metody leczenia alergii na skorupiaki. Jest to nadwrażliwość, która, gdy się pojawi, utrzymuje się przez całe życie.

Z tego powodu jedyną rzeczą, jaką można z tym zrobić, jest całkowite unikanie spożywania tych morskich pokarmów, a także wdychania wydzielanych przez nie oparów. Dotyczy to oczywiście osób z potwierdzoną alergią.

Jeśli idziesz do restauracji, upewnij się, że w menu znajduje się informacja o alergenach. W ten sposób dowiesz się, które przepisy mogą zawierać owoce morza w swoich składnikach, aby nie dopuścić do ich przypadkowego spożycia.

Uważaj również na produkty pakowane i wykonane z białek rybnych, takich jak surimi. Czasami zawierają ślady skorupiaków, które są szkodliwe dla alergików.

Alergia na owoce morza u dzieci

Podkreśliliśmy już, że alergia na owoce morza występuje częściej w wieku dorosłym niż w dzieciństwie, chociaż u najmłodszych jest również możliwa. W przypadku wykrycia takiej nadwrażliwości u dziecka wskazane jest, aby zawsze mieć pod ręką dawkę adrenaliny do podania w nagłych przypadkach.

Może to zapobiec zagrażającemu życiu wstrząsowi anafilaktycznemu.

Opiekunowie dziecka również muszą wiedzieć, że ma alergię na tego typu pokarmy, aby uniknąć kontaktu z ewentualnymi alergenami. Jednocześnie, jeśli u dziecka zaczną się pojawiać objawy procesu nadwrażliwości, takie jak obrzęk, swędzenie czy zapalenie jamy ustnej, wskazane jest, aby zawsze udać się szybko na pogotowie.

Wskazówki dotyczące zapobiegania

W przypadku alergii na skorupiaki ważne jest, aby wziąć pod uwagę szereg wskazówek zapobiegawczych.

Czytaj etykiety

Aby upewnić się, że produkty w sklepie spożywczym nie zawierają alergenów, należy uważnie czytać etykiety. W ten sposób unika się wielu późniejszych problemów.

Zachowaj ostrożność podczas jedzenia poza domem

W menu restauracji zwykle podaje się informację o alergenach potrawy. W każdym razie dobrze jest zawsze poinformować kelnera, aby zachował specjalne środki ostrożności, aby nie doszło do zakażenia krzyżowego.

Talerz pełen owoców morza
Kiedy idziesz do restauracji ważne jest, aby sprawdzić, czy w menu znajduje się informacja o alergenach.

Zanieczyszczenie krzyżowe

Osoby uczulone na skorupiaki często rozwijają nadwrażliwość, jeśli skorupiaki są gotowane w tym samym naczyniu z innymi składnikami. Niekonieczne musi dojść do spożycia mięczaka jako takiego, aby doszło do wstrząsu anafilaktycznego.

Czasami wystarczy, że antygeny owoców morza znajdują się w pojemniku lub naczyniu kuchennym. Dlatego niezbędne jest zachowanie higieny i środków ostrożności.

Alergia na owoce morza to problem żywieniowy

Jak mogliśmy się przekonać, alergia na owoce morza może zagrozić życiu człowieka, jeśli nie zostanie podjęty szereg środków ostrożności w tym zakresie. Z tego powodu zawsze bardzo istotne jest, aby czytać etykiety i udać się do lekarza, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć nadwrażliwość na tego rodzaju żywność.

Jeśli Twoje obawy się potwierdzą, pamiętaj o zaopatrzeniu się w dawkę epinefryny na wypadek, gdybyś kiedyś musiał jej użyć. Dotyczy to szczególnie rodziców i opiekunów dzieci z tym zaburzeniem, którzy również powinni zachować czujność i starać się trzymać je z dala od substancji uczulających.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Szajewska H., Canani RB., Guarino A., Hosjak I., et al., Probiotics for the prevention of antibiotic associated diarrhea in children. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2016. 62 (3): 495-506.
  • Sarinho E., Moura MG., Severe forms of food allergy. J Pediatr, 2017. 1: 53-59.
  • Wong L., Tham EH., Lee BW., An update on shellfish allergy. Curr Opin Allergy Clin Immunol, 2019. 19 (3): 236-242.
  • Velazco-Benítez, C. “Epidemiología de la alergia alimentaria en la edad pediátrica.” Rev Gastrohnup 14.2 (2012): 62-5.
  • García Falcón, Manuel Enrique. “Papel de los probióticos en el tratamiento de alergias e intolerancias alimentarias.”
  • Borrego, J. Torres, JF Martínez Cuevas, and J. Tejero García. “Reactividad cruzada entre pescados y mariscos.” Allergologia et immunopathologia 31.3 (2003): 146-151.
  • Fernández Morales, Isidora, and María Ignacia Von Jentschykmakuc. “Abordaje nutricional en alergias alimentarias más prevalentes.” (2016).
  • Binaghi, María Julieta, et al. “Declaración de alérgenos y detección de trazas de leche, soja y huevo en alimentos de consumo frecuente por niños.” Actual. nutr (2017): 72-83.
  • Plaza-Martin, Ana María. “Alergia alimentaria en la edad pediátrica, conceptos actuales.” Anales de pediatría. Vol. 85. No. 1. Elsevier Doyma, 2016.
  • Blasco, Jaime Lozano, Sergio José Quevedo Teruel, and Mónica Piquer Gibert. “Alergia a frutos secos. Alergia a legumbres y frutas. Alergia a pescados y mariscos.”

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.