Cholesterol i jego zawartość w owocach morza

Nie martw się o cholesterol. Kwasy tłuszczowe omega-3 są w stanie regulować profil lipidowy i ograniczać ryzyko chorób układ sercowo-naczyniowego.
Cholesterol i jego zawartość w owocach morza
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kwasy tłuszczowe omega-3 są w stanie regulować profil lipidowy i ograniczać ryzyko chorób układ sercowo-naczyniowego. Podobnie jak inne produkty pochodzenia zwierzęcego, owoce morza zawierają cholesterol. Nie jest to jednak powód do zmartwień.

Do niedawna zalecano ograniczanie spożycia tego składnika, ponieważ uważano, że modyfikuje on stężenie lipoproteiny LDL w surowicy. Udowodniono jednak, że to nieprawda.

Z tego powodu, specjaliści do spraw żywienia przychylniej patrzą na tłuste produkty. Zachęcają do spożywania nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pozytywnie wpływają na profil lipidowy i nie są tak restrykcyjni w kwestii kwasów nasyconych ani produktów bogatych w cholesterol.

Cholesterol a choroby układu krążenia

Obecnie podważa się istnienie zależności pomiędzy cholesterolem a ryzykiem wystąpienia chorób serca. Faktycznie prawdopodobieństwo pojawienia się blaszek miażdżycowych powiązane jest z utlenianiem frakcji cholesterolu LDL, jak potwierdza artykuł opublikowany w Current Medicinal Chemistry. 

Dlatego wzorce żywieniowe koncentrują się obecnie na zahamowaniu procesu utleniania poprzez spożywanie warzyw bogatych w fitonutrienty i antyoksydanty.

Regulacja profilu lipidowego może pomóc obniżyć wartości markerów zdrowia metabolicznego. Nie oznacza to jednak całkowitego wyłączenia cholesterolu z diety, a ograniczenie spożycia pewnych grup produktów.

Tłuszcze trans a cholesterol

W celu podwyższenia poziomu cholesterolu HDL, który chroni serce, należy kontrolować ilość tłuszczy trans w diecie. Dobrze jest ograniczyć spożycie produktów przetworzonych, smażonych i panierowanych.

Frytki

Poddawanie olejów roślinnych działaniu wysokiej temperatury generuje szkodliwe związki. Ich regularne spożywanie pogarsza profil lipidowy i zwiększa ryzyko wystąpienia skomplikowanych chorób, jak potwierdza artykuł opublikowany w magazynie Cardiology. 

Produkty poprawiające profil lipidowy

Jedne produkty pogarszają stan układu sercowo-naczyniowego i profil lipidowy, a inne poprawiają parametry. 

Przykładem są kwasy tłuszczowe omega-3 redukujące zapalenia wewnątrzukładowe. Ten typ składników odżywczych znajduje się przede wszystkim w tłustych rybach i suszonych owocach. Zaleca się ich regularne spożywanie, by cieszyć się dobrym zdrowiem.

Ryby o tłustym mięsie

Co więcej, należy regularnie jeść produkty bogate w antyoksydanty. To substancje hamujące utlenianie lipoproteiny LDL, co ma pozytywny wpływ na zdrowie. Ich duże ilości zawierają czerwone owoce i owoce leśne, takie jak borówki.

Cholesterol nie jest aż tak ważny

Cholesterol nie ma aż takiego znaczenia jeśli chodzi o ograniczanie ryzyka wystąpienia chorób serca i regulowanie profilu lipidowego. Dlatego zarówno jajka jak i owoce morza są dozwolone w zdrowej diecie.

Istnieje jednak ryzyko wystąpienia patologii spowodowanych kwasem moczowym, więc należy zachować ostrożność przy owocach morza.

W normalnych warunkach owoce morza określa się jako zdrowe, gdyż stanowią źródło pełnowartościowego białka. Dlatego powinny się znaleźć zarówno w diecie sportowców jak i osób prowadzących siedzący tryb życia.

Zdrowa dieta na poprawę profilu lipidowego

Nawet jeśli podważa się zależność pomiędzy cholesterolem a ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, należy dbać o profil lipidowy. W tym celu zaleca się produkty bogate w antyoksydanty.

Dobrym wyborem jest też zredukowanie konsumpcji produktów przetworzonych. Należy oprzeć dietę na świeżej żywności. Owoce morza oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego mogą stanowić część codziennej diety, gdyż określane są jako zdrowe. Zawartość cholesterolu nie zwiększa ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • John Kattoor A., Kanuri SH., Mehta JL., Role of ox LDL LOX1 in atherogenesis. Curr Med Chem, 2019. 26 (9): 1693-1700.
  • Wilczek MM., Olszewski R., Krupienicz A., Trans fatty acids and cardiovascular disease: urgent need for legislation. Cardiology, 2017. 138 (4): 254-258.
  • Cachofeiro, V. (2009). Alteraciones del colesterol y enfermedad cardiovascular. Lopez Farré A., Macaya Miguel C. et al Libro de la salud cardiovascular. 1ª ed. Bilbao: Fundación BBVA, 131-139.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.