Omega 3 - jak wpływa na nasz mózg?

Omega 3 - jak wpływa na nasz mózg?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W literaturze naukowej ustalono, że istnieje związek między spożywaniem kwasów tłuszczowych omega-3 a zdrowiem mózgu. W tym artykule opowiemy Ci o jego zaletach i gdzie możemy go znaleźć.

Czy słyszałeś o wpływie omega-3 na mózg? Jest on niezbędnym kwasem tłuszczowym dla naszego organizmu. Występuje głównie w niebieskich rybach, orzechach i olejach roślinnych, ale także w suplementach diety.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w Rocznym Przeglądzie Nauk o Żywności i Technologii jego regularne spożywanie przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia. Dowodem na to są jego właściwości przeciwzapalne, a także zdolność do zmniejszania ryzyka różnych chorób przewlekłych.

Właśnie w odniesieniu do tego ostatniego kilka badań wykazało, że ten składnik odżywczy jest korzystny dla mózgu i naszych funkcji poznawczych. Dlatego w tym artykule chcemy przedstawić Wam więcej na temat wpływu tego kwasu na mózg.

Kwasy tłuszczowe omega-3 i ich wpływ na mózg

Istnieją badania, które wskazują, że brak kwasów omega-3 w diecie łączy się z niską wydajnością mózgu. Te kwasy tłuszczowe wydają się być podstawowymi składnikami odżywczymi dla komórek mózgowych poprzez ich związek z błonami komórkowymi.

Z drugiej strony spożywanie tych kwasów tłuszczowych regularnie poprawia funkcjonowanie receptorów neuroprzekaźników, jak szczegółowo opisano w informacjach ujawnionych w Biomolecules & Therapeutics . Literatura naukowa wiąże także niedobór tego kwasu z pojawieniem się zaburzeń poznawczych, takich jak depresja lub choroba afektywna dwubiegunowa.

Produty bogate w omega-3

Jednak potrzebujemy więcej badań, aby uzyskać jednoznaczne wyniki. Mimo to dziś wiele metod leczenia procesów poznawczych koncentruje się na zmianach w suplementacji flory fizjologicznej i omega-3.

Kwasy omega-3 i 6

Bardzo ważnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę jest równowaga kwasów tłuszczowych omega-3 i omega 6 w diecie. Te pierwsze są prekursorami cząsteczek przeciwzapalnych, a te drugie cząsteczek zapalnych. Z tego powodu należy utrzymać stosunek 1: 1, aby uniknąć procesów zapalnych w ciele.

Przetworzona żywność jest zwykle bogata w kwasy omega 6, podczas gdy niebieskie ryby i oleje roślinne są bogate w kwasy omega-3. Obecnie stosowana dieta prowadzi do braku równowagi z powodu popularności żywności przetworzonej i fast food’ów.

Dlatego ważne jest spożywanie również świeżych produktów. Niebieskie ryby, orzechy i oleje roślinne są niezbędnymi elementami diety, które pozwalają zwiększyć spożycie kwasów omega-3 i spróbować odzyskać równowagę między tłuszczami.

Suplementy

Dosyć często w diecie stosuje się suplementy kwasów omega-3. Na przykład w sporcie suplementy te stosuje się w przypadku urazów w celu złagodzenia stanu zapalnego. Ponadto u zdrowych osób dorosłych można je stosować w celu zapobiegania pojawieniu się złożonych chorób w na dłuższą metę.

Kapsułki omega-3

Po przejrzeniu najnowszych artykułów w literaturze naukowej powinniśmy wziąć je pod uwagę, jako uzupełnienie procesów związanych z zaburzeniami poznawczymi lub upośledzeniami. Ich połączenie z prebiotykami i probiotykami może być interesujące, jeśli chodzi o leczenie niektórych procesów związanych z depresją.

Dwie porcje niebieskiej ryby tygodniowo

Aby zagwarantować prawidłową ilość kwasów omega-3 niezbędne jest spożywanie niebieskich ryb. Jeszcze kilka lat temu spożycie tego pokarmu było ograniczone, ponieważ obawiano się, że może mieć negatywny wpływ na profil lipidowy.

Jednak dzisiaj wiadomo, że spożycie tłuszczów jedno i wielonienasyconych nie tylko nie podnosi poziomu cholesterolu, ale może nawet nieznacznie go obniżać.

Dlatego dziś zaleca się spożywanie niebieskiej ryby co najmniej 2 razy w tygodniu. Należy to połączyć z regularnym spożywaniem oleju roślinnego, ale bez obróbki termicznej. Poddanie olejów działaniu wysokich temperatur powoduje utratę niektórych składników odżywczych i właściwości.

Ponadto przegrzanie olejów generuje procesy, które na dłuższą metę prowadzą do powstawania odpadów toksycznych dla organizmu, takich jak akryloamid.

Podsumowanie

Niezbędne jest regularne spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3. Konieczne jest zmniejszenie spożycia produktów przetworzonych i zwiększenie spożycia świeżych produktów, aby odzyskać równowagę między kwasami tłuszczowymi.

Tego rodzaju kwasy tłuszczowe mają zdolność zapobiegania wystąpieniu niektórych chorób poznawczych, a przynajmniej to właśnie próbuje udowodnić aktualna literatura naukowa. Jednak brakuje dalszych badań, aby udowodnić postawione tezy.

Należy jednak pamiętać, że tłuszcz jest bardzo kalorycznym składnikiem odżywczym. Z tego powodu jego spożycie musi być częścią zrównoważonej diety. W ten sposób unikniemy przyrostu masy ciała i powiązanych w tym chorób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chang CY., Ke DS., Chen JY., Essential fatty acids and human brain. Acta Neuro Taiwa, 2009. 18 (4): 231-41.
  • Tanaka., Farooqui AA., Siddiqi NJ., et al., Effects of docosahexaenoic acid on neurotransmission. Biomol Ther (Seoul), 2012. 20 (2): 152-57.
  •  Deacon G., Kettle C., Hayes D., Dennis C., Tucci J., Omega 3 polyunsaturated fatty acids and the treatment of depression. Crit Rev Food Sci Nutr, 2017. 57 (1): 212-223.
  •  Appleton KM., Sallis HM., Perry R., Ness AR., Churchill R., Omega 3 fatty acids for depression in adults. Cochrane Database Syst Rev, 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.