Dieta i trening Natalie Portman do jej roli w Thor: Miłość i grom

Jak Natalie Portman zbudowała swoją nową muskularną sylwetkę? Opowiadamy o sesjach przygotowań, które aktorka zastosowała, aby wcielić się w swoją nową rolę.
Dieta i trening Natalie Portman do jej roli w Thor: Miłość i grom

Ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia, 2022

Nikt nie był nieświadomy bicepsów, które Natalie Portman pokazała na zdjęciach promocyjnych Thor: Miłość i grom. Aktorka, częściej pamiętana z mniej umięśnionych ról, zaskoczyła wszystkich swoimi muskularnymi kończynami górnymi, zdolnymi do noszenia kultowego młota.

Jednak w tym przypadku nie było tajemniczych treningów. Sama Portman ujawniła w kilku wywiadach, jak wyglądała jej dieta i trening, aby uzyskać wyjątkową sylwetkę swojej postaci.

Bardzo interesujące jest również to, że aktorka jest weganką od dziesięciu lat. Tak więc jej plan żywieniowy musiał być szczegółowo opracowany, aby pozyskać białko, które pozwoliłoby jej na przyrost masy mięśniowej.

Dieta Natalie Portman z białkiem wegańskim

Obraz drobnej Portman w kultowym filmie Czarny łabędź wiązał się z poświęceniami w diecie aktorki. Teraz plany zostały odwrócone.

W „Czarnym łabędziu” poproszono mnie, abym była jak najmniejsza. Teraz chcieli, żebym była jak największa. – Natalie Portman

Włączenie białka, które pomaga budować mięśnie u wegan, jest wyzwaniem dla trenerów i dietetyków. Istnieją nawet suplementy białkowe pochodzenia roślinnego, które pomagają w tym procesie, ale to nie to samo, co spożywanie białka zwierzęcego.

Ponieważ w ciągu niecałego roku wymagane było tu znaczne nabudowanie mięśni, wiemy, że aktorka skorzystała z takich suplementów. Na ogół po codziennym treningu piła koktajl proteinowy, jeden w południe, a drugi do kolacji.

Ponieważ jej sesje treningowe odbywały się bardzo wcześnie rano, śniadanie zawierało płatki owsiane, bardzo dobre źródło energii dla ćwiczących wegan. Rano i po południu spożywała sałatki, zgodnie z wymaganiami swojego rachunku metabolicznego przygotowanego przez specjalistów od żywienia sportowego.

Klasycznym lunchem dla Portman podczas jej treningu do Thora: Miłość i Grom był falafel. Ten posiłek na bazie ciecierzycy dostarcza białka roślin strączkowych, które optymalnie wspomagają wzrost tkanki mięśniowej.

W tym samym duchu wegański obiad curry służył temu samemu celowi. Dlatego główne składniki pochodziły z roślin strączkowych.

Koktajl proteinowy dla diety i treningu Natalie Portman dla jej roli w Thor: Miłość i grzmot
Wegańskie suplementy białkowe mogą wspierać rozwój mięśni u sportowców stosujących ten styl odżywiania.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Program treningowy Rafaela Nadala

Trening aktorki na bicepsy

Za przygotowanie Natalie Portman do filmu była odpowiedzialna trenerka Naomi Pendergast . Pendergast wyjaśniła, w jaki sposób zorganizowała sesje treningowe, które w zauważalny sposób uwydatniły bicepsy. Otrzymała bezpośrednie polecenie ze studia filmowego, aby maksymalnie ćwiczyć ramiona.

Jednak, aby przejść do konkretnych czynności, najpierw trzeba było wzmocnić całe ciało aktorki, aby wytrzymało obciążenia, które miała używać. Zajęło jej to cztery miesiące wstępnego przygotowania.

W tym okresie głównym celem było budowanie siły i wytrzymałości. Był więc składnik aerobowy, taki jak bieganie, ale także składnik beztlenowy, a ponadto dbanie o elastyczność i zwinność w ruchach.

Dwa dni w tygodniu skupiały się na zapobieganiu kontuzjom. W jaki sposób? Wykonując czynności, na które prawie nikt nie zwraca uwagi, gdy chodzi na siłownię:

 • Pilates
 • Rozciąganie
 • Praca relaksacyjna
 • Rozwój równowagi

Codzienna profilaktyka urazów ma kluczowe znaczenie w kontaktach z osobami, które mają zauważalnie zwiększyć obciążenie. Istnieje duże ryzyko narażenia włókien mięśniowych na pęknięcia, kiedy się słabo regenerują. Może to nawet doprowadzić do zapalenia ścięgna z powodu nadmiernego wysiłku.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Co to jest tętniak mózgu?

Superserie Natalie Portman na biceps superbohaterki w filmie Thor: Miłość i grom

Naomi Pendergast skomentowała w wywiadach, że metoda wzmacniania mięśni bicepsów Portman opierała się na systemie superserii. Co to jest w praktyce? Metoda ta polega na wyeliminowaniu odpoczynku między seriami przy łączeniu ćwiczeń, które tradycyjnie wykonuje się osobno.

W rezultacie Natalie Portman wykonywała długie, wyczerpujące zestawy powtórzeń, które łączą jeden ruch z drugim. Według badań naukowych opublikowanych w 2019 roku superserie nie zawsze prowadzą do większego przerostu mięśni, chociaż pomagają przezwyciężyć plateau.

Innymi słowy, z superseriami łatwiej jest robić postępy w zwiększaniu masy mięśniowej. I to było kluczowe dla Natalie Portman, która miała tylko kilka miesięcy przed zdjęciami i nie mogła rozważać wieloletniego planu.

Dieta i trening Natalie Portman dla jej roli w Thor: Miłość i grzmot
Przed treningiem Natalie Portman miała mniejszą masę mięśniową, zwłaszcza kończyn górnych.

Procedura punkt po punkcie

Poniżej przyjrzymy się rutynie Natalie Portman, która miała wzmocnić jej bicepsy, jak ujawniła mediom jej trenerka. Jak zauważysz, nie jest to plan niemożliwy. Wymaga jednak poświęcenia i towarzyszącej mu diety. Zobaczmy jak wyglądały jej superserie:

 • Superseria 1: Poziome wiosłowanie z hantlami i podnoszeniem hantli za głową
 • 2: podbicie z przodu z hantlami i odwrócona deska
 • 3: podnoszenie ramion z hantlami na stojąco i boczna deska z skręceniem
 • 4: loki na biceps (podkręcenie bicepsa) i wyciskanie na triceps
 • 5: biceps z hantlami i przysiady z przeskokiem

Pomiędzy każdą superserią, zamiast robić typowy statyczny odpoczynek, Portman zaplanowano dynamiczne ćwiczenia regeneracyjne. Na przykład robiła roll-up lub rozciąganie pleców.

Dodatkowo, aby podtrzymać dynamikę ciała swojej podopiecznej, trenerka przeplatała momenty boksowania i wykonywania kilku sprintów nie dłuższych niż 50 metrów. W ten sposób ciało aktorki nie straciło mobilności, co by się stało, gdyby była skupiona tylko na hipertrofii.

Dieta Natalie Portman i trening do Thora są osiągalne dla każdego

W przeciwieństwie do innych treningów, które ujawniają aktorzy, ten plan nowej bohaterki Marvela nie wydaje się zbyt ekstremalny. Ściśle mówiąc, przy dobrym profesjonalnym prowadzeniu prawie każdy może przygotować się do wykonania opisanych przez nas superserii.

Jeśli chodzi o dietę, wegańska opcja Natalie Portman to wybór stylu życia, niezależny od udziału w Thor. Nie jest to warunek niezbędny dla tych, którzy chcą postępować według tego samego planu.

Warto jednak zauważyć, że aktorka była w stanie osiągnąć przerost mięśni, mimo że nie spożywała białek zwierzęcych. Kilka badań potwierdza potrzebę suplementacji u wegańskich sportowców, którzy chcą zwiększyć masę swoich mięśni.

Jeśli tak jest w Twoim przypadku, skonsultuj się z dietetykiem. Profesjonalista będzie mógł polecić najlepszą suplementację, aby efekty Twojej pracy na siłowni były wydajne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Krzysztofik, Michal, et al. “Maximizing muscle hypertrophy: a systematic review of advanced resistance training techniques and methods.” International journal of environmental research and public health 16.24 (2019): 4897.
 • Rogerson, David. “Vegan diets: practical advice for athletes and exercisers.” Journal of the International Society of Sports Nutrition 14.1 (2017): 36.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.