Tętniak mózgu – czym jest i jak mu zapobiec?

Tętniak mózgu. Możliwe, że słyszeliście co to takiego, albo nawet ktoś, kogo znacie cierpiał na tę dolegliwość. Tętniak mózgu powstaje kiedy naczynia krwionośne w mózgu, powiększają się pod wpływem ciśnienia krwi  i dochodzi do stanu zapalnego. Ważne jest, abyśmy zwrócili uwagę na ten problem, bo często jego występowanie zależne jest od naszego trybu życia. Chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat? Wyjaśnimy wszystko w dalszej części artykułu.

1. Co to jest tętniak mózgu?

2#:tętniak-mózgu.jpgPrawdopodobnie sama nazwa tętniak mózgu już nas przeraża. Prawda jest jednak taka, że jeżeli odpowiednio wcześnie zareagujemy, problem ten nie będzie aż tak poważny. Najważniejsze więc w tym wypadku są: wiedza na dany temat, znajomość symptomów, które mogą wystąpić oraz prowadzenie zdrowego trybu życia. Zagłębmy się więc w temat: tętniak mózgu występuje kiedy naczynie krwionośne w naszym mózgu napełni się sporą ilością krwi i wywoła ogromny nacisk, w tym wypadku w naszej głowie.

Należy pamiętać, że zazwyczaj pojawia się w części dolnej mózgu. Jeżeli tętniak mózgu nie zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, może wywołać poważne konsekwencje. Istnieje ryzyko wystąpienia dwóch niebezpiecznych następstw: podwyższone ciśnienie spowoduje nieodwracalne szkody w naszym mózgu lub naczynie krwionośne zacznie krwawić.

2. Co powoduje powstanie tętniaka mózgu?

4#:zdrowy-tętniak-mózgu.jpg

Najbardziej narażone są dorosłe osoby, pomiędzy 30-tym a 60-tym rokiem życia. Statystyki wskazują również, że to kobiety są bardziej narażone na wystąpienie tętniaka mózgu, niż mężczyźni. Kiedy naczynia krwionośne w mózgu dochodzą do rozmiaru 15 milimetrów, istnieje ryzyko, że zaczną krwawić i spowodują wzrost ciśnienia w mózgu, co jest już bardzo poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Pęknięcie naczyń krwionośnych i spowodowanie krwawienia wewnątrz mózgu, nazywanego 6#tomografia-komputerowa-tętniak-mózgu.jpg

Aby się upewnić, że cierpimy na tętniaka mózgu, konieczne jest przeprowadzenie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Wiele razy zdarzyło się, że tętniak mózgu dostrzegany był przez przypadek, przy okazji badań na występowanie innych chorób.

6. Jak leczyć tętniaka mózgu?

7#lekarz-tętniak-mózgu.jpg

Na początek trzeba zaznaczyć, że każdy pacjent jest inny i wszystko zależy od czynników osobistych i wielkości tętniaka, lekarz po wzięciu pod uwagę tych czynników, określi odpowiedni sposób leczenia. Istnieją dwie techniki leczenia.

Pierwszą z nich jest tzw. klipsowanie, które powoduje odcięcie dopływu krwi do tętniaka. Neurochirurg otwiera czaszkę i dociera do naczynia krwionośnego, które dostarcza krew do tętniaka mózgu i zakłada mały, metalowy klips, który zaciska tak, aby ponowne krwawienie się nie pojawiło.

Druga technika, którą się stosuje, nie odbywa się już przez otwarcie czaszki, nazywa się embolizacją i polega na tym, że lekarz wprowadza, dzięki cewnikowi umieszczonemu w pachwinie, małe implanty, które przemieszczają się aż do tętniaka. Po dotarciu do niego, blokują go i zabezpieczają przed krwawieniem.

W dzisiejszych czasach obie techniki są bardzo zaawansowane, dlatego nie trzeba się obawiać. Leczenie tętniaków mózgu zazwyczaj kończy się pozytywnie, oczywiście jeżeli zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, dlatego musimy być bardzo uważni na wszystkie symptomy.