7 powodów, dla których warto codziennie robić przysiady

Być może Cię to zaskoczy, ale z pewnością nie wiedziałeś, że przysiady to nie tylko świetne ćwiczenie wzmacniające nasze kolana, ale także brzuch, plecy, nogi i biodra.
7 powodów, dla których warto codziennie robić przysiady
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Jeśli chodzi o istotną dla naszego zdrowia aktywność fizyczną, to istnieje naprawdę wiele ćwiczeń, które dają nam więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać. Do tego grona należą między innymi przysiady.

Cechują się one bardzo pozytywnym wpływem na nasz organizm, dzięki czemu uzyskamy lepszą sylwetkę i kondycję. Jak wiemy doskonale, przysiady to jedno z podstawowych ćwiczeń, które można spotkać we wszystkich rodzajach treningu siłowego.

Działają one bezpośrednio na uda, biodra i pośladki. Wzmacniają nie tylko kości nóg i bioder, ale także więzadła i ścięgna w tych dwóch obszarach.

Ponadto przysiady to jeden z trzech głównych rodzajów ćwiczeń, które składają się na podnoszenie siły i doskonale wpływają na rozwój oraz ujędrnienie nóg. Dla niektórych sportowców stanowią one nawet to ich główne ćwiczenie.

Być może Cię to zaskoczy, ale z pewnością nie wiedziałeś, że przysiady to nie tylko świetne ćwiczenie wzmacniające nasze kolana, ale także brzuch, plecy, nogi i biodra. Oto główne zalety oferowane nam przez przysiady i najbardziej typowe sposoby ich wykonywania.

1. Przysiady zapewniają zwiększenie siły nóg

Coś tak prostego jak przysiady wzmocni znacząco niektóre obszary Twojego ciała, takie jak pośladki, ścięgna podkolanowe i mięsień czworogłowy uda. Ponadto ćwiczenie to pomoże również poprawić siłę i sprawność bioder, które to cechy są niezbędne do tego, by stać się bardziej zwinnym.

Przysiady w ogrodzie

Przysiady stymulują również wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie mięśni w doskonałej kondycji, a także wzmocnienie całego ciała. Jeśli dodasz do tego dodatkowe obciążenie, zwiększysz wszystkie te korzyści.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zespół zmęczonych nóg: na czym polega?

2. Te ćwiczenia wzmacniają nogi i pośladki

Przysiady pomogą Ci uzyskać znacznie ładniej wyrzeźbione nogi i pośladki. To proste ćwiczenie to doskonały sposób na szybkie zbudowanie mięśni, a więc pomoże Ci wzmocnić niektóre obszary ciała.

3. Lepsza mobilność i sprawność

Coś tak prostego jak przysiady znacznie poprawi Twoją zwinność i mobilność. To ćwiczenie to świetny sposób na zwiększenie zakresu ruchu w biodrach i kostkach. Ponadto pomoże Ci zmniejszyć ból w dolnej części pleców i w kolanach.

Przysiady zapewniają to wszystko bez nadmiernego obciążania stawów. Jest to więc odpowiednie ćwiczenie dla prawie każdego.

4. Przysiady stabilizują Twoje ciało

Ćwiczenie tak proste, jak wykonywanie przysiadów z ciężarami, pozwala rzucić wyzwanie kręgosłupowi i z powodzeniem ustabilizować całe ciało w całym zakresie ruchu. Poprzeczne i proste mięśnie brzucha są wtedy poddawane naciskowi przez cały czas wykonywania przysiadów, co pomoże uzyskać bardziej płaski i jędrny brzuch.

Samo posiadanie silniejszych mięśni pomoże zapobiec przyszłym kontuzjom.

5. Przysiady są bardzo przydatne dla Twoich pleców

Chociaż może się to wydawać mało prawdopodobne, to jednak to ćwiczenie może być świetnym sposobem na poprawę Twojej ogólnej postawy. Niezależnie od tego, czy wykonujesz przysiady z ciężarkami, czy bez nich, zobaczysz szybko, że w tego typu ćwiczeniach używasz także górnej części pleców, co pomoże ustabilizować ciało poprzez odpowiedni ruch.

Dobra postawa

Wzmacnia to mięśnie odpowiedzialne za dobrą postawę, a więc stopniowo, prawie automatycznie, poprawia Twoją sylwetkę.

6. Przysiady na jednej nodze

Istnieje kilka odmian przysiadów, które wykonuje się tylko na jednej nodze. Oto skrócony opis tego ćwiczenia:

  • Aby wykonać tę odmianę ćwiczenia, musisz oprzeć cały ciężar swojego ciała na prawej stopie, podnosząc lewą nogę z podłogi i zginając lewe kolano.
  • Następnie musisz wyciągnąć ręce przed siebie i trzymać je na wysokości ramion.
  • Będziesz wtedy musiał zgiąć prawe kolano, a potem opuścić się, aż prawe kolano będzie równoległe do podłogi.
  • Trzymaj klatkę piersiową wyprostowaną, a następnie wyprostuj powoli prawą nogę i wróć do pozycji wyprostowanej.
  • Wykonaj trzy zestawy po 15 powtórzeń dla każdej nogi, a szybko zauważysz różnicę.

7. Przysiady z obciążeniem

Jak już powiedzieliśmy, innym sposobem wykonywania przysiadów jest używanie ciężarów podczas tego ćwiczenia.

 Ćwiczenia z obciążeniem
  • Aby wykonać ten rodzaj przysiadu, możesz chwycić piłkę lekarską lub ciężarki w ręce i trzymać je przed swoją klatką piersiową.
  • Zsuń do siebie najmocniej jak potrafisz swoje łopatki i wypchnij do przodu klatkę piersiową.
  • Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość barków i zegnij kolana. Odsuń biodra do tyłu, aż Twoje uda będą równoległe do podłogi.
  • Następnie wstań, aby powrócić do swojej pierwotnej pozycji i wykonaj trzy serie po 10 powtórzeń, z 30 sekundami przerwy między każdą serią.

Po wykonaniu tego prostego ćwiczenia zauważysz różnicę w swoim ciele i poczujesz się znacznie silniejszy już po krótkim czasie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.