Dieta dzieci latem -7 wskazówek

Dieta dzieci latem -7 wskazówek
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W okresie letnim dieta dzieci jest bardzo ważna. Wysokie temperatury i aktywność na świeżym powietrzu to wystarczające powody, aby nie zaniedbywać diety. O czym należy pamiętać?

Jako rodzice, to normalne, że martwimy się tym, co jedzą nasze dzieci. W końcu dieta dzieci odgrywa kluczową rolę w ich zdrowiu. Z tego powodu, gdy nadchodzi lato wiele osób odczuwa potrzebę lepszego dbania o dietę ich dzieci.

Na szczęście posiadanie większej ilości wolnego czasu i możliwość zakupu świeżych i zdrowych produktów ułatwia to zadanie. O czym należy pamiętać? W tym artykule przedstawiamy Ci 7 wskazówek, które od teraz możesz zastosować w praktyce.

1. Wprowadzenie nowych owoców

Lato to czas, kiedy na rynku można znaleźć szeroką gamę świeżych owoców. Większość z nich jest orzeźwiająca, słodka i idealna dla podniebienia najmłodszych.

Dlatego jest to dobry moment, aby częściej podawać je dzieciom. Nawet jeśli dzieci są niechętne, istnieje szeroka gama przepisów i dań, które można przygotować z ich udziałem, aby ułatwić ich wprowadzenie do diety.

Na przykład można przygotować zimne zupy, takie jak gazpacho arbuzowe lub krem ​​z melona. Są też inne zdrowe i smaczne opcje, takie jak sałatki z mango, ananasem, jabłkiem i innymi owocami.

Owoce

Owoce są niezbędnym pokarmem w diecie dzieci latem. Są orzeźwiające i zawierają składniki odżywcze, które poprawiają samopoczucie.

2. Przygotowanie kremów warzywnych i sałatek

Kiedy jest cieplej mamy ochotę na przygotowanie świeżych i lekkich przepisów, szczególnie dla dzieci. Dlatego należy zamienić gotowane warzywa lub gorące zupy na inne dania, przystosowane do wyższych temperatur.

Warzywa dostarczają wielu składników odżywczych, a ich obecność w diecie wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na niektóre choroby w wieku dorosłym.

Gazpacho lub vichyssoise to dwa idealne dania dla dziecka latem. Również makarony czy sałatki warzywne, do których można dodać składniki trudniejsze do wprowadzenia, jak ogórek czy papryka.

3. Dieta dzieci – domowe lody

Lody to jedna z ulubionych potraw najmłodszych. Jednak w wielu przypadkach mają tendencję do dostarczania dużych ilości cukru lub niezdrowych tłuszczów.

Na szczęście można je łatwo i szybko przygotować w domu, bez konieczności kupowania drogich urządzeń.

 • Najlepsze sorbety powstają z miksowania ulubionych owoców dziecka.
 • Jeśli bardziej lubisz lody kremowe możesz je zrobić z mlekiem, mlekiem kokosowym, jogurtem lub awokado.
 • Kakao, wanilia czy kawałki owoców dodają smaku bez konieczności stosowania sztucznych barwników czy aromatów.

4. Zachęcaj dzieci do pomocy w kuchni

Z dnia na dzień w ciągu roku szkolnego jest zwykle więcej rutyny i codziennych obowiązków zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Z tego powodu lato i wakacje to idealny czas na zaangażowanie najmłodszych w przygotowywanie potraw.

Promowanie ich współpracy rozbudza ich ciekawość i zainteresowanie gotowaniem, a także pomaga rozwinąć zmysły smaku i zapachu. Zwiększa także różnorodność i jakość ich diety oraz ilość nowych pokarmów, których chętniej spróbują w przyszłości.

Nie ma potrzeby organizowania warsztatów ani dostosowanych przepisów. Może to być umycie pomidorów, pokrojenie fasoli lub miksowanie ciecierzycy, aby przygotować hummus. Chodzi o dobrą zabawę i dostosowanie się do ich możliwości. Możesz nawet puścić wodze fantazji i wypróbować nowe przepisy i kombinacje potraw.

Rodzina przygotowująca jedzenie

Sezon letni jest idealny, aby wzbudzić zainteresowanie dzieci gotowaniem.

5. Jedz posiłki razem z dziećmi

Kolejną dobrą wskazówką dotyczącą dobrej diety dzieci w okresie letnim jest uczynienie diety rodzinnej najlepszym przykładem dla dzieci. W wielu obserwacjach model rodzicielski wiąże się ze zwiększonym spożyciem owoców i warzyw przez małe dzieci i młodzież.

W tym celu ważne jest, aby wziąć pod uwagę niektóre aspekty, takie jak:

 • Usiądź do posiłku z dziećmi, poświęć wystarczająco dużo czasu i spraw, aby posiłek był przyjemną chwilą.
 • Daj dziecku do dyspozycji szeroką gamę zdrowej żywności, zwłaszcza owoców i warzyw.
 • Nie zmuszaj do jedzenia, ponieważ później mogą pojawić się awersje. Najlepiej jest oferować różne produkty wielokrotnie.

Pewnym sposobem na skłonienie dzieci do dokonywania zdrowych wyborów żywieniowych jest obserwowanie, jak starsze dzieci robią to samo.

6. Dieta dzieci – przygotuj lekkie dania

Latem dzieci spędzają dużo czasu na zabawie i zajęciach na świeżym powietrzu, ale nie jest to związane ze zwiększonym apetytem. Wręcz przeciwnie, wysokie temperatury wiążą się ze spadkiem chęci do jedzenia, metabolizmu i aktywności enzymów związanych z trawieniem.

W związku z tym najlepiej jest wybierać przepisy, które są lekkie, z niewielką ilością sosów, niewielką ilością tłuszczów, są łagodne i lekkostrawne. Dodanie orzechów, tłustych ryb, roślin strączkowych lub produktów pełnoziarnistych zmienia lekkie dania w bardzo pożywne opcje.

7. Pamiętaj o piciu płynów

W tym okresie nie można zapomnieć o potrzebach maluchów w domu związanych z piciem płynów. Dzieci mają wyższy udział płynów ustrojowych w porównaniu z dorosłymi. Ponadto płyny te należy regularnie uzupełniać.

Eksperci przypominają, jak ważne jest zachęcanie dzieci do picia, ponieważ często o tym zapominają. Tym bardziej latem, gdy temperatury są wysokie i znacznie częściej się poruszają. Warto również zauważyć, że nie wszystkie napoje mają takie samo działanie, jeśli chodzi o nawodnienie organizmu.

 • Musisz dawać priorytet wodzie lub mleku.
 • Napoje słodzone, cola lub soki owocowe często zawierają dużo cukru i mało składników odżywczych. Ponadto ich spożycie wiąże się z większymi przypadkami otyłości i próchnicy zębów.
 • Napoje energetyzujące są przygotowywane ze składników, które nie są odpowiednie dla nieletnich.
Szklanka z wodą

Dzieci muszą częściej się nawadniać się. Ważne jest, aby priorytetowo traktować spożywanie naturalnych napojów i unikać napojów słodkich lub pobudzających.

Dobra dieta dzieci latem

Aby zapewnić dobre odżywianie dzieci w okresie letnim należy zachęcać je do spożywania owoców, warzyw i różnorodnych świeżych produktów spożywczych. Nie zaniedbuj godzin posiłków i, o ile to możliwe, staraj się oferować świeże i lekkie przepisy. Miej to na uwadze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • De Ruyter J.C, et al. A Trial of Sugar-free or Sugar-Sweetened Beverages and Body Weight in Children. The New England Journal of Medicine.Octubre 2012. 367:1397-1406.
 • Fineberg HV. Healthy foods for healthy kids. Medscape General Medicine. Octubre 2007.9(4):20.
 • Grimm KA, et al. Fruit and vegetable intake during infancy and early childhood. Pediatrics. Setiembre 2014. 134 Suppl 1(Suppl 1):S63-S69.
 • Kenney EL, et al. What Do Children Eat in the Summer? A Direct Observation of Summer Day Camps That Serve Meals. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. Julio 2017. 117(7):1097-1103.
 • Pearson N, et al.Family correlates of fruit and vegetable consumption in children and adolescents: a systematic review.Public Health Nutrition. Febrero 2009. 12(2):267-283.
 • Van der Horst K, et al. Involving children in meal preparation. Effects on food intake. Appetite. Agosto 2014;79:18-24.
 • Zheng G, Li K, Wang Y. The Effects of High-Temperature Weather on Human Sleep Quality and Appetite. International Journal of Environmental Research and Public Health. Enero 2019.16(2):270.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.