Mleko owsiane – właściwości i zalety

Mleko owsiane to napój o doskonałych właściwościach odżywczych, który oprócz wielu innych problemów pomaga zapobiegać zaburzeniom metabolicznym i trawiennym. Warto o tym pamiętać!
Mleko owsiane – właściwości i zalety
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mleko owsiane ma wiele zalet. Sprawiają one, że jest to świetna alternatywa dla osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Jest doskonałe dla ludzi, którzy nie chcą pić napojów pochodzenia zwierzęcego lub cierpią na nietolerancję laktozy.

Niezależnie od przypadku, mleko owsiane jest świetną naturalną opcją, nawet dla najmłodszych mieszkańców Twojego domu, ze względu na jego wartość odżywczą i korzyści, jakie zapewnia. Możliwe, że już zadałeś sobie jedno pytanie: dlaczego nazywamy ten napój mlekiem owsianym, skoro nie jest to nabiał?

Nazwa ta wynika z nacisków reklamowych, pochodzących prawdopodobnie ze względu na wygląd mleka sojowego i owsianego, ponieważ w pewnym sensie wiele osób ma tendencję do identyfikowania ich jako takich. Jego poprawna nazwa to jednak napój owsiany lub warzywny napój owsiany.

Mleko owsiane i jego wartości odżywcze

Mleko owsiane

W 100 ml mleka owsianego można znaleźć następujące składniki odżywcze:

  • 1 g białka
  • 0,04 g sodu
  • 0% cholesterolu
  • 0% laktozy
  • 1,5 g tłuszczów (z czego 42% jest wielonienasyconych)
  • 9,7% dziennej porcji błonnika

Ze względu na jego cechy widać, że mleko owsiane ma wiele zalet dla osób, które nie mogą spożywać laktozy lub wykazują wysoki poziom tłuszczu we krwi. Dodatkowo, mała ilość sodu sprawia, że jest to dobra opcja dla osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Właściwości odżywcze mleka owsianego

Owies to pokarm bogaty w błonnik, który ma wiele korzyści dla zdrowia układu trawiennego.

Mleko owsiane

Zalety mleka owsianego to między innymi wiele niezbędnych składników odżywczych i szeroka gama właściwości, idealnych do zdrowej, zróżnicowanej i zbilansowanej diety.

Błonnik

Mleko owsiane dostarcza odpowiednie ilości błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jelit i pomaga regulować ruchy jelit oraz zapobiegać i leczyć zaparcia.

Węglowodany

To napój, który zapewnia energię – przede wszystkim ze względu na wysokie stężenie zdrowych węglowodanów. 100 gramów mleka owsianego dostarcza prawie 10 gramów złożonych węglowodanów.

Wysoka zawartość białka

Mleko owsiane wyróżnia się wysoką zawartością białka, choć oczywiście w porównaniu z napojami pochodzenia zwierzęcego, takimi jak mleko krowie, zapewnia go znacznie mniej. 1 szklanka mleka owsianego zawiera 2 gramy białka.

Wysoka zawartość witaminy B

Inną zaletą mleka owsianego jest to, że dostarcza wielu witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Aminokwasy

Napój ten zawiera także duże ilości niezbędnych aminokwasów. Pomagają one Twojemu ciału tworzyć nowe tkanki oraz utrzymywać układ mięśniowy i nerwowy.

Wysoka zawartość wapnia

Chociaż wapń zwykle kojarzy nam się z produktami mlecznymi, czy wiesz, że 100 gramów mleka owsianego zawiera 120 mg wapnia? Ten minerał przyczynia się do zdrowia kości, pomagając w ich rozwoju oraz utrzymując je silne i zdrowe.

Korzyści płynące z mleka owsianego

Mleko owsiane jest dobrym rozwiązaniem, aby zapobiec wielu problemom metabolicznym i sercowo-naczyniowym.

Napój owsiany

Wszystko, co wiemy dzisiaj, potwierdza lub zwiększa wiedzę na temat medycyny popularnej. Pozwala nam to potwierdzić, że owies jest skutecznym produktem do utrzymania lub regeneracji zdrowia.

1. Obniża poziom cholesterolu

Mleko owsiane nie zawiera cholesterolu i jest uważane za wspaniały napój, który pomaga obniżyć wysoki poziom tłuszczu we krwi. Chodzi nie tylko o cholesterol, ale także trójglicerydy.

Co więcej, jak potwierdziły badania, regularne spożywanie owsa zapobiega otyłości i zmniejsza dystrybucję tłuszczu z żołądka, a także poprawia czynność wątroby.

2. Pomaga oczyścić Twoje ciało

Mleko owsiane świetnie oczyszcza, co oznacza, że pomaga zachować zdrowie i utrzymać ciało w dobrym stanie. Z tego samego powodu może pomóc Ci schudnąć, ponieważ pomaga wyeliminować niepotrzebne odpady.

3. Kontroluje poziom cukru we krwi

Napój ten stymuluje aktywność trzustki i jest źródłem wolno przyswajalnych węglowodanów i błonnika. Z tego powodu jest dobry dla diabetyków, którzy nie są zależni od insuliny, aby pomóc im ustabilizować poziom cukru we krwi. Na przykład picie mleka owsianego podczas śniadania pomaga kontrolować poziom glukozy.

4. Mleko owsiane chroni przed rakiem

Niektóre badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wydają się wiązać spożycie mleko owsianego z pewnym poziomem ochrony przed niektórymi rodzajami raka. Są to na przykład rak jelita grubego, piersi i prostaty. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy liczba zgonów z powodu raka rośnie z roku na rok.

5. Wspomaga zdrowie układu trawiennego

Wiele osób z wrzodami trawiennymi pije mleko owsiane codzienne, aby złagodzić objawy tego schorzenia. Napój ten przydaje się także w przypadku zgagi, zapalenia żołądka, zaparć (napoje pełnoziarniste) lub biegunki (napoje z niełuskanego owsa) i gazów.

Analiza przeprowadzona w 2014 roku na podstawie różnych badań naukowych dotyczących wpływu owsa na zaparcia wykazała, że może on znacznie zwiększyć masę kału i zmniejszyć zaparcia.

Podsumowując, mamy nadzieję, że wszystkie te informacje były przydatne. Spróbuj dodać mleko owsiane do swojej diety – z pewnością spodoba Ci się wiele jego zalet.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jensen T., Adelmalek MF., Sullivan S., Nadeau KJ., et al., Fructose and sugar: a major mediator of non alcoholic fatty liver disease. J Hepal, 2018. 68 (5): 1063-1075.
  • Burt LA., Billington EO., Rose MS., Raymond DA., et al., Effect of high dose vitamin D supplementation on volumetric bone density and bone strength: a randomized clinical trial. JAMA, 2019. 322 (8): 736-745.
  • Chang HC., Huang CN., Yeh DM., Wang SJ., et al., Oat prevents obesity and abdominal fat distribution, and improves liver function in humans. Plants Foods Hum Nutr, 2013.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.