Przewodnik po diecie wegetariańskiej dla początkujących

Przewodnik po diecie wegetariańskiej dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dieta wegetariańska koncentruje się na spożywaniu wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby poznać przewodnik po diecie wegetariańskiej.

Przewodnik po diecie wegetariańskiej pomoże początkującym wejść w świat żywienia się wyłącznie produktami pochodzenia roślinnego. Poznaj go koniecznie!

Na czym polega dieta wegetariańska?

Ogólnie rzecz biorąc, dieta wegetariańska polega na spożywaniu jedynie produktów pochodzenia roślinnego. Zaliczamy do nich owoce, warzywa, rośliny strączkowe oraz świeże i suche zboża. Odmiana diety wegetariańskiej to dieta wegańska, która jest o wiele bardziej restrykcyjna i wyłącza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego.

Większość osób decyduje się przejść na wegetarianizm ze względu na liczne zalety zdrowotne zapewniane przez tą dietę. Z kolei inni czynią to z empatii i solidarności ze zwierzętami lub aby zmniejszyć wpływ, jaki wywierają na środowisko.

Jednak rozpoczęcie diety wegetariańskiej może stanowić dość skomplikowane zadanie. Należy spożywać wiele różnorodnych produktów spożywczych, aby upewnić się, że organizm otrzymuje z diety wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

W dalszej części artykułu zamieściliśmy przewodnik po diecie wegetariańskiej dla początkujących, który pomoże Ci ją rozpocząć.

Przewodnik po diecie wegetariańskiej dla początkujących

Zacznij od małych kroków

Może być Ci ciężko przestać spożywać mięso, ryby, kurczaka i inne produkty pochodzenia zwierzęcego z dnia na dzień. Właśnie dlatego powinnaś postawić na stopniową zmianę sposobu żywienia. Zmienianie jakiegokolwiek nawyku jest na początku trudne. Właśnie dlatego powinnaś szanować własne tempo. Z każdym dniem będzie Ci łatwiej.

Kobieta jedząca sałatkę - przewodnik po diecie wegetariańskiej
Nagłe rozpoczęcie diety może wywołać niepokój i problemy zdrowotne. Właśnie dlatego lepiej jest zmieniać ją stopniowo.

Aby dokonać takiego przejścia, warto zacząć od częściowej zmiany. Możesz na przykład stosować dietę wegetariańską przez dwa lub trzy dni w tygodniu albo jedynie przez część dnia. Jednak jeśli chcesz dokonać od razu radykalnej zmiany, to oczywiście również masz taką możliwość. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się odstawić od razu wszystkie produkty odzwierzęce, musisz okazać sobie samej dużą dozę cierpliwości i nie mieć wyrzutów sumienia, jeśli nie zawsze będziesz w stanie przestrzegać zasad. Nikt nie jest idealny i zawsze istnieje możliwość ponownego rozpoczęcia diety.

Otoczenie społeczne

Decyzja o przejściu na dietę wegetariańską jest często kwestionowana przez rodzinę. Właśnie dlatego należy wytłumaczyć dlaczego wywołuje ona nasz entuzjazm i szczęście oraz wyjaśnić dlaczego sprawia, że czujemy się dobrze.

Przechodząc na taką dietę nie musisz przekonywać do niej wszystkich innych. Takie zachowanie wywoła jedynie konflikty i wrogość.

Kiedy przyjmiesz zaproszenie na jakieś wydarzenie, najlepiej jest postarać się jak najbardziej wszystko ułatwić. Twój nowy styl życia nie powinien stanowić problemu dla osób, które będą przygotowywały potrawy.

Jeden z godnych polecenia sposobów na rozpoczęcie diety to znalezienie produktów spożywczych, które będą w stanie zastąpić białka pochodzenia zwierzęcego. Możesz na przykład wybrać wegetariańskie hamburgery czy inne roślinne “mięsa”.

Zakupy w sklepie spożywczym

Gdy dopiero zaczynasz stosować dietę wegetariańską, wyprawy do sklepu spożywczego będą zapewne stanowiły wyzwanie. Na szczęście wiele z Twoich ulubionych produktów spożywczych nie zawiera kurczaka, mięsa czy ryb.

Twojej spiżarni nie muszą wypełniać jedynie owoce i warzywa. Do przygotowania posiłku możesz wykorzystać chleb, makaron, ryż, krakersy, ciasteczka i chipsy.

Kobieta czytająca etykietę
Nie ograniczaj się do warzyw i owoców. W dzisiejszych czasach na rynku znajduje się mnóstwo wegetariańskich produktów spożywczych.

Nie powinnaś również zapominać o takich wegetariańskich produktach spożywczych jak orzechy, suszone owoce, czy granola. Jeśli nie zdecydowałaś się na dietę wegańską, możesz również spożywać nabiał i jajka.

Doskonałymi sprzymierzeńcami z pewnością okażą się rośliny strączkowe i zupy w puszkach, ponieważ pozwalają szybko zjeść coś przepysznego i odżywczego. Poza tym ułatwiają przygotowywanie pożywienia, co jest niezwykle pomocne podczas zmieniania diety.

Istnieją również przepyszne produkty pochodzenia roślinnego, którymi możesz zastąpić mięso. To pożywienie produkowane bez cierpienia zwierząt, które można z łatwością przygotować. Możesz kupić choćby wegetariańskie nuggetsy, wegetariańskie parówki, potrawy na bazie jajek i hamburgery bez mięsa.

Może Cię również zainteresować: Wegetariańskie nuggetsy – 3 najlepsze przepisy

Zadbaj o przestrzeganie zbilansowanej diety

Aby mieć pewność, że Twoja dieta wegetariańska dostarcza Twojemu organizmowi wszystkich składników odżywczych, jakich potrzebuje, aby działać w sposób optymalny, musisz przestrzegać kilku wytycznych. Przede wszystkim powinnaś spożywać zróżnicowane produkty spożywcze we wszystkich kolorach tęczy.

Jeżeli jednak Twoja dieta sprawia, że jesteś zmęczona i nie masz energii, być może nie spożywasz wystarczającej ilości kalorii lub białek. Nie wystarczy jeść same owoce i warzywa. Musisz również spożywać orzechy, fasole, rośliny strączkowe i zdrowe tłuszcze.

Podsumowując, przestrzeganie wegetariańskiej diety może wiązać się z pewnymi ryzykami, z których powinnaś zdawać sobie sprawę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przed zmianą sposobu odżywiania koniecznie porozmawiaj z dietetykiem lub lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Naseeb MA., Volpe SL., Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutr Res, 2017. 40: 1-20.
  • Holscher HD., Dietary fiber and prebiotics and the gastrointestinal microbiota. Gut Microbes, 2017. 8 (2): 172-184.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.