Jak wyrobić w sobie nawyk: cenne podpowiedzi

Jak wyrobić w sobie nawyk: cenne podpowiedzi
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wiedza o tym, w jaki sposób możesz wyrobić w sobie nawyk może pomóc Ci zrobić ogromny krok w stronę osiągnięcia celów, które sobie postawisz. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zacząć.

Wiele osób nie ma pojęcia, jak wyrobić w sobie nawyk. Dlatego też mogą mieć problem z odnotowaniem poprawy zdrowia, osiągnięciem celów natury zawodowej oraz innych założeń.

Nawyki odgrywają niezwykle ważną rolę, ponieważ pomagają nam osiągnąć wszystko, czego pragniemy. Nasze problemy biorą się stąd, że często wymyślamy takie wymówki jak: “Nie mam czasu”, “Brakuje mu motywacji” lub “Nie czuję się jeszcze gotowa”.

Jak wyrobić w sobie nawyk? Na czym on polega?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nawyki są niezwykle istotne, ponieważ są w stanie zagwarantować sukces, pchając Cię w kierunku osiągania Twoich celów. Niektóre badania potwierdzają, że nawyk to:

“Umiejętność istot ludzkich do zachowywania się w inny sposób, niż chciałaby tego ich natura.”

Poza tym warto podkreślić, że:

“W ujęciu psychologiczny nawyk to działanie, które jest nabywane na drodze doświadczeń i wykonywane w sposób regularny oraz automatyczny.”

Kobieta medytująca na łóżku - jak wyrobić w sobie nawyk?
Wyrobienie w sobie nawyku nie zawsze jest łatwe. Jednak jeśli chcesz osiągnąć swoje cele, musisz przezwyciężyć wymówki, które kryją się w Twojej głowie.

Należy odróżnić nawyki od zwyczajów, bo te terminy nie odnoszą się do tej samej rzeczy. Zwyczaj polega na powtarzaniu działań, które nie muszą być dobrowolne ani świadome. Z kolei nawyk wykona podejmowania decyzji przez osobę, która decyduje się go nauczyć.

Innymi słowy nawyki wyrabia się z wyboru i świadomie. Właśnie dlatego rozpowszechnione obecnie teorie podkreślają, że nawyki

“to zautomatyzowane odpowiedzi bazujące na kontekście.”

Ta definicja zakłada, że ludzie uczą się nawyków przechodząc przez proces związany z uczeniem się przez skojarzenia, podczas którego pamięć odgrywa kluczową rolę.

Jak wyrobić w sobie nawyk?

Warto zauważyć, że według niektórych ekspertów nawyki wyrobione w środowisku rodzinnym są zazwyczaj trwalsze i pozostają z nami do końca życia.

W niektórych przypadkach dzieci wyrabiają w sobie zdrowe nawyki naśladując zachowania starszych osób znajdujących się w ich otoczeniu.

Skoro ludzie są w stanie uczyć się nawyków, oznacza to, że mogą zacząć wyrabiać je w sobie w każdym momencie życia. Poniżej zmieściliśmy kilka podpowiedzi, które pomogą Ci wyrobić w sobie nawyk.

1. Myśl o tym, co chcesz osiągnąć

Zapewne często chciałaś poprawić ten czy inny aspekt swojego życia, na przykład zmienić dietę na zdrowszą, zerwać z nałogiem lub zacząć wcześniej wstawać.

Uśmiechnięta starsza kobieta - jak wyrobić w sobie nawyk
Aby wyrobić w sobie nawyk, powinnaś wiedzieć, co chcesz poprawić. Mając o tym pojęcie możesz zacząć stopniowo dokonywać zmian, póki nie staną się one nawykami.

2. Zacznij od zrobienia pierwszego kroku

Nie musisz wprowadzać wszystkich znaczących zmian w jeden dzień. Jeżeli na przykład chcesz zacząć biegać każdego poranka, pierwszego dnia udaj się na pięcio- lub dziesięciominutową przebieżkę. Nie przeforsuj się. Stopniowe działanie pomoże Ci osiągnąć Twój cel.

3. Zaplanuj swoje nawyki we właściwy sposób

Unikaj niewyjaśnionych działań. Nie mów na przykład: “Pójdę pobiegać jutro”. Zamiast tego powiedz sobie: “Obudzę się jutro o 6 rano i pójdę pobiegać przez pięć minut”. Planując nawyki zadbaj o ich właściwe dookreślenie.

4. Opracuj plan

Pamiętaj, że gdy chcesz wyrobić w sobie nawyk, w Twoim umyśle mogą pojawić się wymówki, które sprawią, że będziesz chciała wrócić do swoich wcześniejszych zachowań, na przykład: “Nie ma znaczenia, czy będę to robić dzisiaj czy nie”, “Zrobię to później”, czy też “Dzisiaj jestem strasznie leniwa”.

Aby tego uniknąć, zaprojektuj plan i pilnuj, aby wszystko było gotowe, gdy w Twojej głowie zalęgnie się niepewność.

Jeśli chcesz na przykład cieszyć się zaletami medytacji, możesz przygotować dzień wcześniej matę i cały pokój. Jeśli chcesz biegać, przygotuj wieczorem strój na rano. Jeżeli to konieczne, wycisz swój telefon i unikaj wszystkiego, co może Cię rozproszyć, abyś mogła się bardziej skoncentrować.

5. Ustaw alarm na telefonie

Takie alarmy powinny odnosić się do określonego zadania. Jeśli alarm zadzwoni o 6 rano, upewnij się, że notyfikacja, która się z nim pojawi, mówi o bieganiu.

Kobieta pijąca kawę i patrząca na telefon
Ustawienie alarmów na telefonie może pomóc Ci wyrobić w sobie nawyki.

Możesz zostawić sobie kilka notatek w strategicznych miejscach w domu, takich jak lustra czy salon, które będą przypominały Ci o Twoich zadaniach.

6. Notuj swoje zachowania i obserwuj postępy

Kiedy masz gotowy plan i nauczysz się nowego nawyku, przekonasz się, jak dużą przyjemność sprawia osiągnięcie tego, co sobie założyłaś. Dzięki temu poziom Twojej motywacji nie będzie spadał.

Podsumowanie

Pamiętaj, że zastępowanie starych nawyków i wyrabianie w sobie nowych rozpoczyna się od zmiany własnych przekonań, które nas ograniczają. Niektórzy ludzie przeszkadzają sobie samym myśląc i mówiąc takie rzeczy jak: “Taka jestem i nic z tym nie zrobię”.

Takie przekonanie jest bardzo ograniczające i może uniemożliwić Ci osiągnięcie ważnych celów. Być może powinnaś sprawić, jak wygląda Twój system przekonań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.