Codzienne kłamstwa, którymi sami sobie szkodzimy

Choć pewne utarte slogany które sami sobie powtarzamy mogą wydawać się nieszkodliwe, prawda jest taka, że są to kłamstwa które zaburzają nasz dobrobyt mentalny. Często po prostu oszukujemy sami siebie.
Codzienne kłamstwa, którymi sami sobie szkodzimy

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

“Niewinne kłamstewka” to nieprawdziwe stwierdzenia, które są społecznie akceptowalne. Nieraz mówimy na przykład znajomym, że wyglądają dziś świetnie po to, by nie sprawić im przykrości. Ale co jeśli codzienne kłamstwa powtarzamy sami do siebie? Wtedy stają się one bardzo szkodliwe.

Oszukiwanie samego siebie zdarza się nam częściej, niż możesz przypuszczać. A jednocześnie niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że powtarzamy sobie codzienne kłamstwa, które nie pozwalają nam w pełni cieszyć się życiem.

Dlatego właśnie postanowiliśmy dziś przyjrzeć się temu mechanizmowi z bliska. Pełna wiedza na ten temat pozwoli Ci pozbyć się szkodliwych nawyków mentalnych. Przestaniesz powtarzać sobie codzienne kłamstwa, które tylko oddalają Cię od poczucia szczęścia i spełnienia.

Zapewne zdziwisz się tym jak bardzo normalizujemy i upowszechniamy ten sposób samooszukiwania się.

Codzienne kłamstwa, które bardzo nam szkodzą

1. Jutro też jest dzień

Jeśli chodzi o codzienne kłamstwa, które powtarzamy sami sobie, to jest jednym z najczęstszych. Może mówisz sobie te słowa w myślach kiedy masz zły dzień? Albo wtedy, kiedy odkładasz na później jakieś ważne zadanie? Lub też wtedy, gdy planujesz rzucić zły nawyk albo wprowadzić dobry? “Jutro rzucę palenie, jutro zacznę jeść zdrowo.”

Możesz powtarzać sobie w myślach zdania typu “Na pewno zrobię to jutro” czy “Zabiorę się za to od jutra”. Wszystkie one znaczą to samo. Myślisz, że jutro będzie inne niż dziś, że coś się zmieni i poczujesz, że teraz jest już dobry moment na zrobienie tego, co należy. Wydaje Ci się, że jutro będziesz pełna energii i motywacji.

Codzienne kłamstwa sprawiają, że odsuwamy osiągnięcie wymarzonych celów.

A jednak kiedy nadciąga kolejny dzień wszystko jest tak samo. Dlaczego tak się dzieje?

Jeśli Ty niczego nie zmienisz, nic nie będzie inaczej, ani lepiej. Chcesz rzucić palenie? Zacznij od dziś – od teraz. Jeżeli chcesz znaleźć motywację do pójścia na siłownię, poświęć chwilę na kilka głębokich oddechów, spakuj się i wyjdź.

Gdy chcesz wyznaczyć sobie cel, najlepiej podzielić ten proces na krótkoterminowe, łatwe do osiągnięcia i zmierzenia etapy. Zadawaj sobie pytanie “Jakie konkretnie czynności muszę wykonać, aby osiągnąć to, co chcę?” Jeśli wyznaczysz sobie ogromny, skomplikowany cel, który planujesz osiągnąć za kilka miesięcy, bardzo możliwe, że wpadniesz w zamknięte koło odkładania zadań na później, stresu i niechęci.

Warto też kierować się tradycyjnym przysłowiem: “To, co masz zrobić jutro, zrób dziś.”

2. Codzienne kłamstwa w odniesieniu do zachowania innych: W życiu bym nie przypuszczała!

Codzienne kłamstwa, które sobie powtarzamy miewają również związek z zachowaniem innych osób. Często udajemy sami przed sobą, że nie widzimy pewnych kwestii. Myślimy wtedy na przykład:

W życiu bym nie przypuszczała, że nasz syn cierpi na głęboką depresję i rozważa samobójstwo. W życiu bym nie przypuszczała, że mój najlepszy przyjaciel znęca się nad żoną!

“Największym ślepcem jest ten, kto nie chce widzieć”. To prawda, o której warto pamiętać na co dzień. Mamy tendencję do wypierania ze świadomości tego, czego nie możemy lub nie chcemy zaakceptować.

Wiele osób wypiera ze świadomości to, czego nie może lub też nie chce zaakceptować.

Dzieje się tak ponieważ nie chcemy, aby nasza wizja dotycząca kogoś legła w gruzach. Nie chcemy też często wychodzić poza naszą strefę komfortu. Wolimy więc powtarzać sobie codzienne kłamstwa oparte na tym, że wszystko jest w porządku.

To trochę tak, jakbyśmy przewiązywali sobie oczy opaską.

3. “Przez Ciebie mam zły humor!”

Codzienne kłamstwa potrafią także być oskarżeniami. Nierzadko przerzucamy własne problemy na innych ludzi. Na przykład podczas pełnej silnych emocji kłótni możesz powiedzieć komuś, że zrujnował Ci dzień. Ale prawda jest taka, że wpływ ma na nas tylko to, czemu sami pozwolimy ten wpływ wywrzeć.

Sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje emocje i reakcje. Bywamy źli nie dlatego, że ktoś zrobił coś co nas zdenerwowało – jesteśmy źli, bo sami wybieramy taką reakcję.

Jeśli wierzymy w to, że ktoś inny może sprawić że czujemy się dobrze, źle, że jesteśmy źli, szczęśliwi czy radośni sprawiamy, że na tych osobach spoczywa odpowiedzialność i wina za coś, co tak naprawdę należy do nas samych.

Wielu z nas zrzuca odpowiedzialność za własne samopoczucie na innych.

Pamiętaj także o tym, że na tę samą sytuację możesz zareagować zupełnie odmiennie w zależności od okoliczności. Wiele zależy od naszego humoru danego dnia.

Kiedy jesteś naprawdę zdenerwowana, możesz się z kimś pokłócić i wykrzyczeć kilka nieprzyjemnych rzeczy. Kiedy zaś jesteś spokojna, możesz z tą samą sytuacją poradzić sobie w opanowany sposób.

Jak widzisz, jedne okoliczności mogą sprawić, że poczujesz i zachowasz się zupełnie różnie. To jak się zachowujemy i jak się czujemy zależy od nas samych.

4. Życie to piękny sen

“Fałszywy optymizm” to kolejna kategoria, do której można zaliczyć często powtarzane codzienne kłamstwa. To trochę tak, jakbyśmy nosili maskę która ma sprawić, że unikniemy realizmu.

Bycie optymistą nie oznacza odwracania wzroku od rzeczy negatywnych, złych, nieprzyjemnych i bolesnych, które dzieją się wokół nas. Optymizm to nastawienie, które przyjmujemy z wyboru. Ale niemożliwe jest bycie optymistą zawsze i w każdej sytuacji.

Jeśli ktoś okazuje optymizm zawsze i wszędzie, niezależnie od okoliczności, jest to optymizm fałszywy. Oznacza to, że taka osoba żyje w bajkowej bańce mydlanej, która nie pozwala jej ocenić co jest dobre, a co złe.

Codzienne kłamstwa mają niekiedy na celu sprawienie, że unikniemy trudności życia codziennego.

Oczywiście, że należy zawsze starać się być odpornym na trudności i nie dawać się im przytłoczyć. Pozytywne nastawienie bardzo pomaga. Ale nie należy zapadać się w iluzję tego, że żyjemy w świecie, w którym istnieje jedynie dobro. To ułuda.

A czy Ty powtarzasz sobie takie codzienne kłamstwa? Czy zauważasz wokół siebie ludzi, którzy żyją w złudzeniach i uciekają od rzeczywistości bardziej niż inni?

Takie szkodliwe codzienne kłamstwa należy zidentyfikować i uciekać się do nich, jak najrzadziej. Samooszukiwanie się nie prowadzi do niczego dobrego. Weź odpowiedzialność za swoje samopoczucie i doświadczaj życia w pełni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Weber, H., Vollmann, M., & Renner, B. (2007). The spirited, the observant, and the disheartened: Social concepts of optimism, realism, and pessimism. Journal of Personality, 75(1), 169-197.
  • Talley, R. (2016). Lies we tell ourselves. Harlequin.
  • Shermer, M. (2012). Lies we tell ourselves. Scientific American, 306(2), 84-84.
  • Acevedo, G. F. (2018). Autoengaño y evidencia. Manuscrito, 41(3), 125-161.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.