Logoterapia w psychologii: na czym polega?

Logoterapia w psychologii: na czym polega?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wydaje się, że życie w harmonii staje się coraz trudniejsze. Często mamy wrażenie, że błądzimy bez celu. Brzmi znajomo? W takim razie dowiedz się, na czym polega logoterapia.

Logoterapia to ciekawe podejście do radzenia sobie z problemami, które dotykają nas w codziennym życiu.

To metoda psychoterapeutyczna, która pomaga ludziom odzyskać uczucie sensu. Pozwala przełamać pustkę emocjonalną oraz na nowo określić własne cele.

Być może czujesz wewnętrzną pustkę mimo tego, że pozornie “masz wszystko”. Czasami wydaje się, że nasze osiągnięcia i rzeczy, które posiadamy, nie wystarczą, aby zapewnić nam uczucie spełnienia.

I tu pojawia się logoterapia.

Większość tradycyjnych paradygmatów terapeutycznych ignorowało część wymiaru psychologicznego człowieka. Na przykład pragnienie znaczenia jest często ignorowane, gdy stawia się na to, aby “doprowadzić do zniknięcia objawów”. Jednak logoterapia może nadać terapii dodatkowej głębi.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na czym polega logoterapia i w jaki sposób może Ci pomóc.

Czym jest logoterapia?

Logoterapia wywodzi się z trzeciej wiedeńskiej szkoły psychologii, a opracował ją psychiatra i neurolog Viktor Frankl. Pojawiła się po freudowskiej psychoanalizie oraz psychologii jednostki Adlera Alfreda.

Kobieta oddychająca świeżym powietrzem
Logoterapia to metoda psychoterapeutyczna, która ma za zadanie pomóc ludziom odnaleźć znaczenie w ich życiu.

Podejście Frankla bazuje na “woli sensu”, w przeciwieństwie do doktryny Adlera, która promuje “wolę mocy”.

Z perspektywy logoterapii celem istnienia każdego człowieka jest sens. Jednak to założenie nabiera jeszcze większego znaczenia, gdy dodamy, że Viktor Frankl, twórca tej teorii, był więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Frankl wierzył, że udało mu się przetrwać te mroczne dni, ponieważ znalazł sposób, aby odkryć sens swojego istnienia. Można powiedzieć, że znalazł swoje “logo”, co z greckiego oznacza “znaczenie czegoś”.

Przede wszystkim nastawienie

Nikt nie da Ci stuprocentowej gwarancji, że dasz radę pokonać wszystkie przeciwności losu. Doświadczenia Frankla związane z przetrzymywaniem w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu były zapewne nawet bardziej przerażające, niż jesteś to sobie w stanie wyobrazić.

Jednak wierzył, że to właśnie jego nastawienie pozwoliło mu przetrwać. Odpowiednie nastawienie względem trudnych przeżyć, które dotknęły go w trakcie II wojny światowej, zamieniło traumatyczne doświadczenia w doświadczenia w uczeniu się.

Aspekty logoterapii

W logoterapii wyróżniamy trzy główne filary: antropologiczny, psychoterapeutyczny oraz filozoficzny. Z perspektywy antropocentrycznej Frankl przejął wolną wolę, która potwierdza, że ludzie mogą podejmować własne decyzje i są w stanie wybrać własne przeznaczenie.

“Ruiny często otwierają okna i pozwalają spojrzeć w niebo.”

-Viktor Frankl-

Z kolei psychoterapia promuje wolność znaczenia. Za to filozofia potwierdza znaczenie życia, którego utrata zgodnie z postulatami logoterapii nie jest możliwa.

Potwierdzone doświadczeniami

Viktor Frankl na własnej skórze doświadczył znaczenia, jakie ma życie zgodne z postulatami jego własnej teorii. W końcu opracował ją przebywając w obozie koncentracyjnym. Właśnie tam zorientował się, że musi porzucić wszystko, co nagromadził w swoim dotychczasowym życiu. Gdy z tym zerwał, połączył się z absolutnym minimum egzystencjalnym.

Twarz z liści
Dzięki logoterapii możesz uwolnić się od tego, co Cię hamuje oraz odzyskać sens życia. Uczynisz to podkreślając znaczenie rzeczy, które są naprawdę istotne.

Frankl szybko odkrył, że właśnie takie działanie stanowi sposób na odkrycie rzeczy, które są dla nas naprawdę istotne. Kiedy zaczynamy dostrzegać najbardziej podstawowe aspekty naszego istnienia, nasze życie może odzyskać swoje znaczenie.

Praktyka w terapii

Nie trudno zrozumieć, dlaczego w terapii duże znaczenie odgrywają psychodramy. W logoterapii terapeuta często korzysta z pomocy dramatyzacji, aby uwolnić pacjenta od niepotrzebnych elementów i dotrzeć do esencji jego istnienia.

Zachęca się go, aby pojął i pogodził się z faktem, że życie może zakończyć się w każdym momencie, co nie powinno napawać lękiem, ale dawać siłę do działania.

Dzięki temu może przeprowadzić znaczące zmiany, czyli takie, które trzeba zastosować, aby zobaczyć różnicę i zrozumieć sens własnego życia, czyli swoje “logo”. Jak twierdził Frankl:

Człowiek w poszukiwaniu sensu to nie jakiś sprytny tytuł książki. To definicja człowieka. W końcu każdy człowiek jest poszukiwaczem sensu.”

Doświadczenia, jakie Frankl wyniósł z obozów koncentracyjnych sprawiły, że spisał wszystkie swoje założenia w książce noszącej tytuł Człowiek w poszukiwaniu sensu. Jedno z enigmatycznych stwierdzeń tego autora, które w rzeczywistości pochodzi od filozofa Friedricha Nietzschego, brzmi następująco:

“Ten kto wie dlaczego żyje, zawsze poradzi sobie z tym jak żyć.”

Logoterapia to interwencja na poziomie egzystencjalnym. Dlatego też z pewnością przyniesie wiele korzyści osobom borykającym się z konfliktem wartości lub kryzysem egzystencjonalnym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dalgleish, T., Williams, J. M. G. ., Golden, A.-M. J., Perkins, N., Barrett, L. F., Barnard, P. J., … Watkins, E. (2007). Psicoterapias contemporáneas. In Journal of Experimental Psychology: General.
  • Gengler, J. (2009). Análisis Existencial y Logoterapia: Bases Teóricas para la Práctica Clínica. Psiquiatría y Salud Mental.
  • Frankl, V., Schlupp, W. O., & Abeline, C. C. (2006). Em busca de sentido. Logoterapia.
  • Frank, V. (2005). Conceptos de Logoterapia extraídos de “El Hombre en busca de Sentido” de Viktor Frankl. – Logoforo – Logoterapia, Sentido de Vida y Análisis Existencial de Viktor Frankl. In Blog.
  • Soggie, N. A. (2016). Logotherapy: Viktor Frankl, Life and Work. Rowman & Littlefield.
  • Viktor Frankl Institute Vienna. Retrieved 16 May 2021, from https://www.viktorfrankl.org/
  • Frankl, V. E. (2011). Man’s search for ultimate meaning. Random House.
  • Mohammadi, F., Fard, F. D., & Heidari, H. (2014). Effectiveness of logo therapy in hope of life in the women depression. Procedia-Social and Behavioral Sciences, 159, 643-646.
  • Robatmili, S., Sohrabi, F., Shahrak, M. A., Talepasand, S., Nokani, M., & Hasani, M. (2015). The effect of group logotherapy on meaning in life and depression levels of Iranian students. International Journal for the Advancement of Counselling, 37(1), 54-62.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.