Autodestrukcyjne zachowania, o których nie wiesz

Chociaż może wydawać się to samolubne, czasem powinniśmy pomyśleć tylko o sobie i przestać się ranić. Życie przeszłością i ciągle spełnianie oczekiwań innych nie jest dla nas dobre.
Autodestrukcyjne zachowania, o których nie wiesz

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Miłość do samej siebie jest czymś pierwotnym, ale ile razy uważaliśmy się za samolubnych i potem przejawialiśmy w konsekwencji autodestrukcyjne zachowania?

Czasami wydaje się, że troska o samego siebie jest kłopotliwa i przez to często się ranimy, nie zdając sobie z tego nawet sprawy.

Być może uważasz, że troska o siebie zburzy obraz idealnej Ciebie, która zawsze jest gotowa pomóc innym… Z drugiej strony, w ten sposób przejawiasz autodestrukcyjne zachowania, nie szanując siebie i nie zwracając uwagi na swoje potrzeby.

Autodestrukcyjne zachowania

Na wiele sposobów możesz czynić sobie krzywdę, ale niektóre są tak subtelne, że ciężko je tak naprawdę zauważyć. Chcemy odkryć przed Tobą kilka zachowań, którymi być może się ranisz, nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Miej świadomość, że autodestrukcyjne zachowania będą niszczyły Cię krok po kroku i spowodują wiele smutku.

Odbicie kobiety w lustrze

Ranisz się, kiedy mówisz “tak” zamiast “nie”

Zadowalanie innych jest jedną z głównych zasad, których jesteśmy uczeni. Z jakiegoś powodu jesteśmy nauczeni, aby być przyjaznym wobec każdego innego.

Kończy się to często złym samopoczuciem, kiedy odmawiamy komuś na prośbę czy nie chcemy czegoś zrobić. Żyjemy w społeczeństwie, które nie jest przyzwyczajone do akceptowania odpowiedzi na słowo “nie”. Niemniej jednak, powinno się to skończyć. Ranisz się, kiedy przedkładasz potrzeby innych nad swoje własne.

Ty jesteś najważniejsza i siebie powinnaś najbardziej cenić. Jeśli Ty tego nie będziesz robić, to nikt nie będzie tego robił.

Dodatkowo dobrym treningiem jest mówienie “nie”, kiedy szczerze chcesz powiedzieć “nie”. Ile razy nie wypowiedziałaś tego słowa ze strachu przed reakcją innych? Niech to będzie początek nowej drogi życia, przepełnionej szczerością wobec samej siebie i pozostałych.

Ranisz się, kiedy za bardzo chcesz być perfekcyjna

Nawiązując do tego, co pisaliśmy wcześniej, żyjemy w przekonaniu, że musimy w oczach innych być perfekcyjnymi. To kolejne autodestrukcyjne zachowanie. Powoduje tylko strach przed porażką i błędami.

Skulona kobieta bez ubrań

Aby powstrzymać to pragnienie bycia perfekcyjną, musisz po prostu znieczulić się na opinie innych. Jeśli zbyt mocno zwracasz uwagę na słowa i oczekiwania innych ludzi, w rezultacie przestajesz być sobą i stajesz się się tym, kim inni chcą, żebyś była.

Ranisz się, jeśli nie pozwalasz sobie na przyjemności

Dobrze jest czasem powstrzymywać się przed pokusami, ale jeśli ciągle sobie czegoś odmawiasz, to nigdy nie będziesz w pełni usatysfakcjonowana.

Wakacje, drzemka, prezent, ta kurtka, która tak Ci się podoba…

Pamiętaj, że masz tylko jedno życie i jeśli nie przeżyjesz go teraz, to kiedy to zrobisz? Czas mija i być może jutro nie będziesz zdolna zrobić tego, czego naprawdę chcesz. Nie ograniczaj się. Zrób to teraz!

kobieta z rozpostartymi ramionami

Łatwo powiedzieć, ale również łatwo zrobić. Tylko Ty ustawiasz sobie limity. Tylko Ty możesz znieść hamujące Cię bariery. Ciesz się życiem. Nie zatrzymuj się.

Ranisz się, jeśli nie żyjesz w teraźniejszości

W ciągu całego życia popełniamy wiele błędów, których potem żałujemy. Tajemnicą sukcesu jest akceptowanie swoich niedoskonałych zachowań i wyciąganie z nich wniosków. Musimy wypić mleko, które nawarzyliśmy.

Niemniej jednak, życie przeszłością ogranicza nas bardziej niż powinno. Trudno uwolnić się od przeszłych zdarzeń, które nas pochłaniają i dołują. Nie przezwyciężymy wówczas danej sytuacji i powtórzymy błędy. Niech to autodestrukcyjne zachowanie nas nie niszczy.

Skoro przeszłość jest za nami, to czas do życia jest teraz. Sprawa ma się tu podobnie jak z zachciankami – żyjesz tutaj i teraz. Tylko to się liczy, to czas, który powinnaś wykorzystać jak najlepiej możesz.

Kobieta nocą

Zanim opuścisz ten artykuł: Szczęśliwa? Tylko będąc sobą

Czy kiedykolwiek te autodestrukcyjne zachowania niszczyły też Ciebie? Jeśli się z nimi identyfikujesz, to czas sobie zdać z tego sprawę i ich nie powielać. Wpadniesz przez to tylko w wir negatywnych emocji i wibracji.

To czas na zmiany, na pójście naprzód i zaprzestanie krzywdzenia samej siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.