Szczęśliwa? Tylko będąc sobą

· Lipiec 22, 2016
Próbując sprostać oczekiwaniom innych ludzi, pozbawiasz się szansy na prawdziwe szczęście. Bądź sobą i dbaj o swoje poczucie własnej wartości.

Szczęśliwa osoba to taka, która potrafi odnaleźć w życiu harmonię i równowagę, pomiędzy tym, co dobre, a tym co ważne. Jeśli w pewnym momencie życia jesteś w stanie stwierdzić, że pomimo oczekiwań wielu otaczających Cię osób, tym mimo wszystko się nie zmieniłaś, oznacza to, że osiągnęłaś swój cel.

Tylko żyjąc zgodnie ze swoimi zasadami i wyznawanymi wartościami, możesz być naprawdę szczęśliwa. Nie zmieniaj się dla innych, bądź sobą!

Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Claremont wykazały, że postępowanie zgodnie ze swoimi zasadami i otaczanie się ludźmi, którym możesz zaufać, znacznie podnoszą poziom oksytocyny w mózgu. Jest to substancja odpowiedzialna za to, czy czujesz się szczęśliwa.

Jeśli jesteś w stanie powiedzieć o sobie ,,Nie zmieniłam się. Odważyłam się powiedzieć otwarcie, co dla mnie ważne i nigdy nie działałam wbrew sobie” to znak, że udało Ci się osiągnąć Twój cel i jesteś szczęśliwa będąc sobą i nie udając nikogo innego.

Nie zmieniaj się, bądź sobą, bądź szczęśliwa

Kobieta i róże

Kluczem do szczęścia nie jest bogactwo czy niezliczone rzesze przyjaciół. Nie warto ,,kolekcjonować” ludzi i chwalić się tysiącami znajomych na portalach społecznościowych. Pamiętaj, że jeśli chodzi o relacje międzyludzkie liczy się jakość, a nie ilość.

Dbaj o relacje z tymi ludźmi, którzy szczerze troszczą się o Ciebie. Wybieraj tych, których obecność wystarczy; którym słowa nie są potrzebne, byś czuła się dobrze. Innym pozwól odejść.

Społeczeństwo pozorów

Najważniejsza lekcja, którą musisz zapamiętać brzmi tak: zaspokajanie oczekiwań innych ludzi nigdy nie sprawi, że będziesz szczęśliwa. Każdy z nas w życiu przechodzi różne etapy, niektóre (tak jak na przykład okres nastoletni) to czas poszukiwania akceptacji ze strony rówieśników.

Chęć przynależności do grupy jest ważna, jednak nie może być priorytetem przez całe życie. Wiele osób w pewnym stopniu nigdy nie wyrasta z tego pragnienia, co przekłada się na ich relacje z ludźmi i poszukiwanie partnera, który będzie gwarantem ich wartości.

Kobieta w lesie

Skupieni na szukaniu miłości, zapominają, że w pierwszej kolejności należy pokochać samego siebie.

Równowaga i harmonia to klucz do szczęścia, tak samo jak umiejętność stawiania pewnych granic, gdy jest taka potrzeba. Naucz się żyć z innymi ludźmi, a związek oprzyj na wzajemnym szacunku i zaufaniu, a będziesz szczęśliwa.

Jeśli jednak ciągle czujesz potrzebę dostosowania się czy udawania kogoś, kim nie jesteś, może czas pomyśleć o zmianie otoczenia.

Pokochaj siebie taką, jaką jesteś

Dotarcie do miejsca, w którym się teraz znajdujesz z pewnością wymagało od Ciebie wiele pracy, poświęceń i odkrywania samej siebie.

Osobowość i charakter każdego z nas w pewnym stopniu dziedziczymy wraz z genami, jednak później wszelkie doświadczenia naszego życia kształtują i dostosowują nasze podejście do życia.

Życie to długa droga, którą podróżujemy i na której zbieramy doświadczenia, przemyślenia, zasady czy wierzenia. Są to wartości, których nie możemy porzucić, tylko dlatego, że ktoś tego od nas oczekuje. Odrzucając swoje zasady, odrzucasz część samej siebie.

Może się zdarzyć, że w nieudanym związku usłyszysz od partnera, że to Ty się zmieniłaś. Pamiętaj jednak, że nikt nie zmienia się nagle w przeciągu jednej nocy – nie daj się obwinić za niepowodzenie Waszej relacji.

Kobieta i kwiaty

Kluczem do szczęścia jest poczucie własnej wartości i wierność swoim zasadom. W związku ważne są kompromisy, ale nie mogą być one nieograniczone.

Jeśli chcesz być szczęśliwa i spełniać się w roli matki, żony, partnerki czy przyjaciółki, musisz nauczyć się słuchać, ale również mówić o swoich potrzebach. Wzajemność jest w tym wypadku kluczowa.

Nie musisz zgadzać się na wszystko, czego oczekują od Ciebie inni; nie musisz też dostosowywać się zawsze do planów innych osób.

Przeczytaj także: Naucz się być samolubnym

Nie zmieniaj swoich zasad czy zainteresowań tylko po to, aby nie rozczarować drugiej osoby. Prędzej czy później takie ,,kłamstwo” zbuduje pomiędzy Wami mur nie do pokonania, a Ty nie będziesz szczęśliwa żyjąc wbrew sobie.

Pamiętaj, że aby walczyć o siebie, musisz się dobrze poznać i zrozumieć. Określ swoje granice i zastanów się, dokąd sięga Twoja strefa komfortu.