Diego Carlos: Jego muskulatura i poważny uraz ścięgna Achillesa

Dla środkowego obrońcy bycie silnym fizycznie jest niemal koniecznością, aby grać na najwyższym poziomie. Diego Carlos z nawiązką spełnia ten wymóg.
Diego Carlos: Jego muskulatura i poważny uraz ścięgna Achillesa
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada, 2022

Aby być obrońcą w dzisiejszej profesjonalnej piłce nożnej, siła fizyczna jest niemal nieodzowną cechą. Potwierdza to Diego Carlos Silva, zawodnik, który od kilku lat wykorzystuje swoją muskulaturę do lepszych występów na boisku.

Ten Brazylijczyk grał w Sevilla FC, a teraz broni barw Aston Villi w Anglii. Jest doskonałym przykładem optymalizacji sylwetki w dążeniu do pozytywnych wyników. Jego trening i predyspozycje genetyczne pozwoliły mu wytworzyć masę mięśniową, która bardzo mu pomaga w roli, jaką odgrywa w swoich zespołach.

Jak gra Diego Carlos?

Zanim zagłębimy się w to, jak Diego Carlos wyrobił swoje mięśnie, warto najpierw opisać jego styl gry. Brazylijczyk ma 29 lat, mierzy 1,85 metra i waży 79 kilogramów. Do najważniejszych zagrań używa prawej nogi i może grać na jednej z dwóch centralnych pozycji obronnych.

Często porównywano tego obrońcę do „skały”. Chociaż nie jest ekstremalnie wysoki, jest silny i ma mocną muskulaturę. Jego głównym atutem są konfrontacje jeden na jednego. W takich pojedynkach bardzo rzadko coś mu się nie udaje.

Nie jest szybkim obrońcą, choć nie cierpi zbytnio, gdy jego drużyna zostawia z tyłu wolną  przestrzeń. Nadrabia to swoim pozycjonowaniem i umiejętnością przewidywania i odcinania ataków w odpowiednim momencie.

Ponadto fakt, że Diego Carlos wie, że jest silniejszy od innych, działa na jego korzyść. Czasami może nawet kopnąć trochę za mocno, ale tylko sześć razy został odesłany z boiska – zawsze za podwójną żółtą kartkę – w ciągu 8 sezonów gry zawodowej.

Diego Carlosa
Styl gry Diego Carlosa opiera się na jego sile mięśni, co pomaga mu zrekompensować niezbyt zauważalną szybkość.

Sylwetka Diego Carlosa

Diego Carlos powiedział, że wbrew pozorom zazwyczaj nie wykonuje zbyt wielu ćwiczeń na siłowni. Wybiera raczej ruchy funkcjonalne i rozciąganie. Jego muskulatura rozwinęła się dzięki przez jego genetyce.

Inni piłkarze, tacy jak Adama Traoré, mówią to samo co Diego Carlos, jeśli chodzi o zdolność do rozwijania masy mięśniowej bez konieczności spędzania całych dni na ćwiczeniach z ciężarami. Dzięki swojemu naturalnemu „darowi” Carlos może zamiast tego skupić się na zdobywaniu większej mocy, eksplozywności i szybkości.

Na portalach społecznościowych można zobaczyć, jak brazylijski obrońca dużo trenuje, używając wagi własnego ciała. Czasami dodaje elementy uzupełniające, takie jak taśµy elastyczne czy fitball.

Oczywiście zawodnik musi przestrzegać treningów ustalonych przez trenera fizycznego swojej drużyny. Procedury dla drużyn piłkarskich zwykle obejmują pracę na siłowni z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie w izolacji.

Jednak Diego Carlos mówi, że nie jest szczególnie zainteresowany tego typu treningiem. Ogranicza się więc do robienia tego, co niezbędne, w przeciwieństwie do innych kolegów z drużyny, którzy wykonują dodatkowe ćwiczenia. Oczywiście wszystko zależy od budowy, genetyki i potrzeb każdego gracza.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Ile meczów grają piłkarze rocznie i jakie są zagrożenia?

Nieliczne urazy w jego karierze

Oprócz tego, że jest dobry w grze, budowa ciała Diego Carlosa pomaga mu chronić się przed kontuzjami mięśni, które są mu praktycznie nieznane. W swojej karierze miał tylko kilka tygodni wolnego z powodu urazów lub kontuzji w wyniku zderzenia w grze.

Piłkarz nie doznał prawie żadnych kontuzji mięśni, które zmusiłyby do do zejścia z boiska na dłuższy czas.

Jednak mogą się zdarzyć nieprzewidziane obrażenia. Diego Carlos doznał kontuzji ścięgna Achillesa w jednym ze swoich pierwszych meczów z drużyną z Londynu. W konsekwencji na około sześć miesięcy jest wyłączony z gry.

Oznacza to, że zawodnik nie będzie mógł wziąć udziału w Mistrzostwach Świata FIFA w Katarze.

Diego Carlosa
Brazylijczyk nie zagra w następnym mundialu z powodu przypadkowej kontuzji ścięgna Achillesa.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Puchar EURO kobiet: Piłkarki przyciągają uwagę świata

Diego Carlos i powrót do zdrowia, który przyniesie korzyści jego sylwetce

Pozytywną stroną sytuacji jest to, że genetyka Diego Carlosa pozwoli mu stosunkowo łatwo odzyskać utraconą masę mięśniową. Jest to konsekwencja pamięci mięśniowej, zdolności organizmu do utrzymywania reakcji włókien na określone bodźce, nawet bez ich przyjmowania przez długi czas.

W każdym razie jasne jest, że piłkarz będzie musiał zmierzyć się z procesem rehabilitacji pooperacyjnej, jak każdy inny. Z pewnością będzie musiał też skorzystać z maszyn gimnastycznych, aby ponownie wzmocnić zanikłe mięśnie.

Do tej pory muskulatura i budowa ciała Diego Carlosa były podstawą siły w jego rozwoju sportowym. Przyniosą mu również wiele korzyści na tym etapie kariery i w następnych latach występów w zawodowej piłce nożnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.